Land Rover, BMW og Tesla har flest skader - men Porsche har de dyreste
- Land Rover er årets bilmærke i toppen, og flere end hver femte Land Rover i Danmark måtte i 2022 omkring autoværkstedet med en forsikringsskade, siger Pia Holm Steffensen, underdirektør, F&P.
BMW og Tesla følger lige i hælene på Land Rover, når det gælder antal anmeldte forsikringsskader pr 1000 biler. Men når man tæller det totale antal bilforsikringsskader, topper Volkswagen efterfulgt af Toyota, Peugeot og Ford.
- Det handler jo om, at det er de bilmærker, der kører flest af på de danske veje. Bilejere er generelt rigtig gode til at bruge deres forsikring og anmelde de skader, der kan dækkes, siger Pia Holm Steffensen og understreger, at de fleste skader kan betegnes som ”småskader”, der stammer fra mindre påkørsler og parkeringsskader, og som i 2022 i gennemsnit kostede 12.000 kroner.
Men det beløb kan ikke alle biler holde sig indenfor. Rekorden ligger på 24.200 kroner for en gennemsnitsreparationspris – og den tilfalder Porsche.
- Det er dobbelt-op fra de mere almindelige hverdagsbiler, og Porsche får følgeskab af – igen - Landrover, og så Polestar og Jaguar, siger Pia Holm Steffensen.
Om opgørelsen:
F&P har analyseret de seneste tal i Autotaks (2022). Autotaks bruges til at registrere og udregne priser for reparationer af bilskader, der anmeldes til et forsikringsselskab og repareres på et autoværksted. Tal om bestanden af person- og varebiler inden for de enkelte bilmærker har vi fra Bilstatistik.dk. Bilmærker, der er taget med i oversigten, udgør en bestand på mindst 1.000 køretøjer. Glasskader og kontanterstatninger (totalskader) er ikke medtaget i opgørelsen.
Nøgleord
Kontakter
Birgitte Hougaard, presserådgiver, F&P: 41919119
Billeder
Information om Forsikring & Pension
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
F&P: Det danske formandskab leverer vigtige anbefalinger om enklere finansiel regulering12.12.2025 12:40:33 CET | Pressemeddelelse
De europæiske finans- og økonomiministre har netop godkendt en række konklusioner om enklere regulering af den finansielle sektor. Forsikring & Pension håber nu, at EU-Kommissionen hurtigt fører dem ud i livet.
F&P bifalder fokus på bekæmpelse af digital svindel i nyt politiforlig4.12.2025 14:19:22 CET | Pressemeddelelse
Det netop indgåede politiforlig betyder, at indsatsen over for digital økonomisk kriminalitet styrkes betydeligt. Det glæder forsikrings- og pensionsbranchen, der har oplevet en tydelig ændring i kriminalitetsbilledet i Danmark gennem de seneste år.
Historisk nybrud, at pensionsbranchen skal bygge fremtidens kaserner2.12.2025 17:13:54 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har taget et vigtigt skridt mod at modernisere Forsvarets indkvarteringsfaciliteter. Forsvarsministeriet har netop tildelt et konsortium med bl.a. PensionDanmark opgaven med at udvikle løsninger, der skal huse de mange nye værnepligtige, der kommer til næste år. F&P (Forsikring og Pension) hilser beslutningen velkommen og ser den som et markant nybrud i branchens voksende engagement på sikkerheds- og forsvarsområdet. Det sker gennem en Offentlig-Privat Partnerskabs-model (OPP).
Indien overhaler Kina i pensionsinvesteringer28.11.2025 09:39:45 CET | Pressemeddelelse
Ny analyse viser, at de danske pensionsselskabers investeringsbeholdning i Indien langt overstiger den i Kina. USA forbliver dog det største investeringsland, hvor 25 pct. af alle pensioner er investeret.
Danskerne frygter, det bliver svært at forsikre sig mod klimaskader i fremtiden28.11.2025 08:10:34 CET | Pressemeddelelse
Et stort flertal frygter, at klimaskader gør det dyrere og sværere at forsikre sin bolig. Det viser en ny befolkningsundersøgelse fra Epinion foretaget for F&P - forsikrings- og pensionsbranchen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



