Læsevenner
10.3.2020 13:44:35 CET | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse

Læsevennerne er en gruppe frivillige seniorer. De kommer på Fuglebjerg Bibliotek og læser med eleverne i 1. klasse fra Lille Næstved Skole, afd. Fuglebjerg, fem gange i løbet af de små elevers første skoleår. Hver Læseven har 1-2 elever i hver klasse, som de følger. På den måde er det de samme børn, der læser for dem, hver gang Læsevennerne kommer på besøg.
Det er vel at mærke børnene, der skal læse højt for de voksne og ikke omvendt. Formålet med Læsevennerne er at sætte positivt fokus på de små elevers læseudvikling og læseglæde, samt at knytte bånd mellem generationerne i lokalsamfundet.
Læsevennerne er nærværende og engagerede omkring de små elevers læsning, og på den måde er de med til at give børnene glæde og stolthed ved at lære at læse.
Succes med læsning og samvær
De steder, hvor man allerede nu har Læsevenner, er det en kæmpe succes. De små elever og Læsevennerne nyder hinandens selskab og glæder sig til det sociale samvær.
Udover tålmodighed, venlighed og interesse for børn og deres læsning kræver det ingen særlige forudsætninger at være Læseven. Det er dog vigtigt, at du kan deltage alle fem gange i løbet af skoleåret, da børnene ellers vil blive skuffede. De glæder sig nemlig til at vise deres Læseven, hvor langt de er kommet med læsningen.
Hvis du vil vide mere
Vi afholder et informationsmøde onsdag den 1. april kl. 10.00-11.00 på Fuglebjerg Bibliotek, hvor du kan høre mere om at blive Læseven. Meld dig til senest den 31. marts ved at ringe eller skrive til Fuglebjerg Bibliotek på tlf. 5588 4020 eller mail nstfu@naestved.dk. Du kan også kontakte Lars Månsson, tlf. 5588 4135, mail laman@naestved.dk eller Helle Østerholm, tlf. 5588 4015, mail heost@naestved.dk
Kontakter
Lars MånssonBibliotekar
Tlf:5588 4135laman@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:55884021leols@naestved.dkBilleder

Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Næste Bog, Bøf & Bif i Glumsø byder på spændende, historisk drama.16.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Bog, Bøf & Bif er Glumsøs populære samarbejde mellem Glumsø Bibliotek, Café Rejseladen og Glumsø Biograf, hvor hyggelig fællesspisning kombineres med filmatiserede romaner. På forårets anden Bog, Bøf & Bif-aften tirsdag d. 14. april skal vi tilbage til 1500-tallet og opleve William Shakespeare og hans familie i en historie om kærlighed og tab.
Den gode læseoplevelse: Foredrag med Lea Fløe Christensen9.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Få tips til den gode bogsnak, når litteraturformidler, litterat og forfatter Lea Fløe Christensen besøger Næstved Bibliotek onsdag d. 25. marts kl. 19:00-21:00. Arrangementet er gratis og primært henvendt læsere som er del af en læsekreds, men alle er velkomne.
Fra stressramt til strikker5.3.2026 10:49:44 CET | Pressemeddelelse
Få en introduktion til craft-psykologi når Maria Bjerg, kvinden bag det populære strikkeunivers Skaberglæde, besøger Næstved Bibliotek torsdag den 26. marts kl. 19.00-21.00.
Børnevalg 20264.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Til Børnevalget kan børnene stemme på deres favorit blandt kendte figurer fra børnelitteraturen. Det foregår på alle biblioteker i Næstved Kommune i perioden 10. marts til 24. marts.
Hvad skal vi læse? - hør om det seneste års nye danske og nordiske romaner på Næstved Bibliotek2.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter en aflysning i februar grundet snevejr, satser Næstved Bibliotek på at anden gang er lykkens gang: Er du på udkig efter den næste gode bog eller savner du inspiration til din læsekreds? Hvad skal man udse sig blandt de mange gode bøger, der udkommer? Svaret på sådanne spørgsmål kan du få tirsdag d. 17. marts kl. 19:00-21:00, når Liselotte Wiemer giver en guidet tur gennem det seneste års danske og nordiske romaner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
