Læsevenner

Læsevennerne er en gruppe frivillige seniorer. De kommer på Fuglebjerg Bibliotek og læser med eleverne i 1. klasse fra Lille Næstved Skole, afd. Fuglebjerg, fem gange i løbet af de små elevers første skoleår. Hver Læseven har 1-2 elever i hver klasse, som de følger. På den måde er det de samme børn, der læser for dem, hver gang Læsevennerne kommer på besøg.
Det er vel at mærke børnene, der skal læse højt for de voksne og ikke omvendt. Formålet med Læsevennerne er at sætte positivt fokus på de små elevers læseudvikling og læseglæde, samt at knytte bånd mellem generationerne i lokalsamfundet.
Læsevennerne er nærværende og engagerede omkring de små elevers læsning, og på den måde er de med til at give børnene glæde og stolthed ved at lære at læse.
Succes med læsning og samvær
De steder, hvor man allerede nu har Læsevenner, er det en kæmpe succes. De små elever og Læsevennerne nyder hinandens selskab og glæder sig til det sociale samvær.
Udover tålmodighed, venlighed og interesse for børn og deres læsning kræver det ingen særlige forudsætninger at være Læseven. Det er dog vigtigt, at du kan deltage alle fem gange i løbet af skoleåret, da børnene ellers vil blive skuffede. De glæder sig nemlig til at vise deres Læseven, hvor langt de er kommet med læsningen.
Hvis du vil vide mere
Vi afholder et informationsmøde onsdag den 1. april kl. 10.00-11.00 på Fuglebjerg Bibliotek, hvor du kan høre mere om at blive Læseven. Meld dig til senest den 31. marts ved at ringe eller skrive til Fuglebjerg Bibliotek på tlf. 5588 4020 eller mail nstfu@naestved.dk. Du kan også kontakte Lars Månsson, tlf. 5588 4135, mail laman@naestved.dk eller Helle Østerholm, tlf. 5588 4015, mail heost@naestved.dk
Kontakter
Lars MånssonBibliotekar
Tlf:5588 4135laman@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:55884021leols@naestved.dkBilleder

Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Mandlige seniorer holder hjernen frisk16.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek starter endnu en række af Hold Hjernen Frisk aktiviteter for mænd i alderen 60+. Forløbet starter tirsdag den 26. august og slutter tirsdag den 28. oktober.
Tilbud til alle forfatterspirer13.6.2025 09:17:34 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek inviterer til tre dages skriveskole i sommerferien for børn fra 12 til 15 år. Det sker den 16.-18. juli kl. 9.00-12.00. Forløbet afsluttes med en bogreception for alle fredag den 18. juli kl. 15.30-17.00.
Foredrag om kunstig intelligens på Næstved Bibliotek – 'Frederik forklarer AI'9.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag d. 25. juni kl. 19:30-21:00 har du en perfekt mulighed for at få en tankevækkende og spændende indføring i kunstig intelligens, også tit omtalt som AI. Her fortæller journalist Frederik Kulager nemlig om den vilde teknologiske udvikling på godt og ondt i et foredrag på Næstved Bibliotek.
Introduktion til Lone Hørslevs forfatterskab28.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 17. juni kl. 16.00-17.00 byder Næstved Bibliotek indenfor til en introduktion til Lone Hørslevs forfatterskab.
Få hjælp til lyd- og ebogstjenesten eReolen på Glumsø Bibliotek27.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Har du lyst til at låne lydbøger eller elektroniske bøger gennem biblioteket? Så kom forbi Glumsø Bibliotek torsdag d. 12. juni kl. 14:00-15:00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum