Lærer på Rosborg Gymnasium får Cyklistforbundets pris Årets Cykeldynamo

Cyklistforbundet uddeler hvert år prisen til et medlem eller en lokal afdeling af forbundet, som har gjort en særlig indsats for cykelsagen især i eget lokalområde. I år går prisen til Claus Behrendsen, der er formand for Cyklistforbundets afdeling i Vejle.
Prisen blev overrakt på forbundets landsmøde den 30. oktober med følgende begrundelse:
”Claus Behrendsen får prisen for sin fremragende indsats for cykelsagen. Som formand i Vejle har Claus med sin altid gode tone formået at løfte afdelingen og gøre Cyklistforbundet til en anerkendt og stærk stemme – både lokalt i Vejle, i større alliancer på tværs i regionen og på landsplan som del af hovedbestyrelsen. Claus har særligt godt fat i de unge og formidler med stor succes cyklens fordele og potentiale på klimaområdet til gymnasieelever og andre klimainteresserede unge. Med Claus i spidsen har Vejle gentagne gange vist vejen for, hvordan Cyklistforbundet kan skabe nye alliancer og stærke resultater i fremtiden.”
Claus Behrendsen, der er gymnasielærer på Rosborg Gymnasium i Vejle, har som formand for Cyklistforbundet i Vejle blandt andet været med til at sikre, at 22 rosborgensere deltog i Vejle Kommunes el-cykelprojekt, hvor de over to uger testede el-cyklens potentiale som hverdagens sunde og grønne transportmiddel.
Det var Cyklistforbundets formand, Jens Peter Hansen, der overrakte prisen, som han kalder meget velfortjent:
- Jeg er meget enig med Claus, når han siger, at cyklen ikke bare er god for den grønne omstilling, men også giver børn og unge frihed. For med en cykel behøver de ikke være afhængig af at skulle hentes eller vente på en bus. Det er altid inspirerende at møde mennesker, der finder nye måder at gøre en konkret forskel på. Jeg håber, at prisen kan inspirere andre til at engagere sig i cykelsagen, siger Jens Peter Hansen.
Cyklistforbundet har ca. 13.000 medlemmer samt afdelinger og repræsentanter over hele landet.
Nøgleord
Kontakter
Jens Peter HansenLandsformand i Cyklistforbundet
Tlf:24 48 16 04landsformand@jenspeterhansen.dkBilleder

Information om Cyklistforbundet
CyklistforbundetRømersgade 5
1362 København K
Sekretariat 33 32 31 21 | Pressetelefon 40 70 83 63https://www.cyklistforbundet.dk
Cyklen giver oplevelser, frihed og motion. Cyklen gør vores verden sundere, grønnere og mere bæredygtig. Vi arbejder for, at alle kan cykle sikkert og trygt. Uanset alder. Uanset om man bor på landet eller i byen. Vi er en demokratisk organisation, hvor alle, der ønsker et cykelvenlig verden, kan engagere sig.
Cyklistforbundet.dk
Twitter.com/Cyklistforbund
Facebook.com/Cyklistforbundet
Instagram.com/Cyklistforbundet
Linkedin.com/company/Cyklistforbundet
Følg pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Cyklistforbundets mand i Halsnæs bliver Årets Cykeldynamo28.10.2025 09:07:46 CET | Pressemeddelelse
En nordsjællandsk ildsjæl får Cyklistforbundets årlige hæderspris, Årets Cykeldynamo.
Skolebørn får styrket lygtesansen20.10.2025 06:04:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny kampagne fra Cyklistforbundet og GF Fonden, LYS PÅ, skal sikre, at skoleelever har styr på lygter og reflekser. Hver femte forælder mellem 30 og 39 år ved ikke, om deres børns cykellygter og reflekser er lovlige.
Cyklistforbundet skruer op for indsatsen i Helsingør14.10.2025 11:44:18 CEST | Pressemeddelelse
Bedre cykelforhold for skoleelever, pendlere og turister. Det bliver noget af det, som Cyklistforbundets nye lokale repræsentant i Helsingør Kommune, Niels Nyhus, vil arbejde for, når forbundet op til kommunalvalget styrker sin lokale tilstedeværelse.
Over 95.000 elever cyklede i skoledyst9.10.2025 12:00:07 CEST | Pressemeddelelse
I september deltog mere end 95.000 skoleelever fra hele landet i årets store cykelkampagne, Alle Børn Cykler, arrangeret af Cyklistforbundet. 0.B på Egelundskolen i Albertslund kan tage hovedpræmien med hjem: cykler til hele klassen og deres lærer. OBS: Se regionale og lokale tal i bunden.
"Uholdbart, at op mod 500 p-pladser til cykler ved Aarhus Banegård forsvinder”30.9.2025 12:56:14 CEST | Pressemeddelelse
Aarhus står over for en drastisk ændring i byens cykelinfrastruktur, idet op mod 500 cykelparkeringspladser ved Bruuns Bro ved banegården fjernes i forbindelse med en renovering, og der er ingen planer om at etablere dem igen. Cyklistforbundet mener, situationen er helt uholdbar og vil få meget negative konsekvenser for cyklingen i Aarhus – og for butikslivet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum