Lad blomsterne blive i naturen
24.6.2020 11:55:58 CEST | Naturstyrelsen | Pressemeddelelse

I sidste uge opdagede Naturstyrelsens lokale medarbejdere i Thy, at flere eksemplarer af den sjældne orkide Thy-gøgeurt var gravet op og fjernet i Nationalpark Thy.
Alle orkideer i Danmark er fredede, og må hverken plukkes eller graves op.
- Det er ikke bare ulovligt og skadeligt for biodiversiteten at fjerne planter fra deres naturlige levesteder. Det er også dumt, da mange arter kræver helt særlige forhold for at gro og leve. Det er blandt andet tilfældet med Thy-gøgeurt, der kun findes meget få steder og som gror i en særlig symbiose med en svamp. Planten tåler derfor ikke at blive gravet op og plantet et andet sted, siger Mads Jensen, kontorchef i Naturstyrelsen.
I foråret blev flere eksemplarer af den sjældne art opret kobjælde fjernet fra Naturstyrelsens arealer i Nationalpark Mols Bjerge. Det samme er sket tidligere i Rold Skov, hvor den meget sjældne og imponerende gule orkidé fruesko blev stjålet.
- Vi gør rigtig meget i vores fælles naturområder for at skabe optimale forhold for sjældne arter. Derfor er det rigtig ærgerligt, at nogen vælger at stjæle planterne. Brug i stedet sommerferien på at nyde blomsterne der, hvor de er flottest - ude i deres naturlige omgivelser, siger Mads Jensen.
Regler i naturen
- Fredede planter må aldrig graves op eller plukkes – det gælder eksempelvis alle orkidearter (jf. bilag 2 artsfredningsbekendtgørelsen).
- Man må gerne plukke en buket af ikke- fredede planter i statens naturområder.
Nøgleord
Kontakter
Lykke Fabricius Port
Pressemedarbejder
lykfa@nst.dk
+45 22 22 03 65
Billeder

Information om Naturstyrelsen
Følg pressemeddelelser fra Naturstyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Naturstyrelsen
Rekordinteresse for shelters: En nat i naturen kalder18.8.2026 09:33:49 CEST | Pressemeddelelse
Interessen for at overnatte i naturen vokser. Det viser nye tal for shelter-bookinger fra Naturstyrelsen, der sammen med Friluftsrådet, Det Danske Spejderkorps og Ungdomsringen inviterer til Nat i Naturen i hele landet d. 5.-6. september.
Ny SMS-tjeneste skal hjælpe Naturstyrelsen med at regulere problemulv11.8.2026 16:36:14 CEST | Pressemeddelelse
Borgere i reguleringsområdet i Houstrup i Vestjylland vil nu kunne sende SMS’er direkte til styrelsen, når de møder ulve, der har mistet deres naturlige skyhed. Naturstyrelsen opretter en SMS-tjeneste, der skal hjælpe med at lokalisere og regulere problemulven i området.
Naturstyrelsen opkøber 500 hektar jord til stort klima-lavbundsprojekt2.7.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Naturstyrelsen har nu samlet opkøbt 1.100 hektar jord i området ved Stauning-Skjern-området. Dermed tager klima-lavbundsprojektet Pumpestation Nord et afgørende skridt fremad, og næste fase med jordfordeling og myndighedsarbejde kan gå i gang.
Et af Danmarks største klima-lavbundsprojekter er kommet et skridt nærmere26.6.2026 09:02:50 CEST | Pressemeddelelse
Hele 3.100 hektar landbrugsjord ved Store Vildmose i Vendsyssel skal omdannes til vådområde for at begrænse udledningen af CO2 og andre klimagasser. Realiseringen af det store klima-lavbundsprojekt har nu nået endnu en milepæl og kan potentielt blive et stort skridt på vejen til at nå de ambitiøse mål i Den Grønne Trepart.
Et år efter: Naturen har allerede fået mere vand, lys og luft i Danmarks første naturnationalpark18.6.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Genskabte kildevæld, summende kokasser og flere skovlysninger er tre synlige forandringer, du kan opleve i Naturnationalpark Fussingø. På årets længste dag den 21. juni inviterer Naturstyrelsen og Statens Naturhistoriske Museum børnefamilier til at gå på opdagelse efter lyskrævende vilde dyr og planter i naturområdet med en række artseksperter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
