Kvindelandsholdet og UNICEF i fælles kamp for børnene i Afghanistan
Fodboldtrøjerne fra gårsdagens kamp er nu signeret og sat på auktion. Samtlige indtægter fra auktionen går direkte til UNICEF’s indsats i Afghanistan, hvor mere end 10 millioner børn lige nu har brug for akut humanitær hjælp. UNICEF’s krisearbejde består blandt andet i at skabe trygge rammer for børnene i de mange nyoprettede flygtningelejre. Her kan leg og sport eksempelvis være med til at skabe vigtige frirum for børnene midt i kaosset. Herudover, er UNICEF også med til at sikre adgang til rent vand, hygiejne, medicin mv.
Fodboldkvinderne støtter godt og flot op om børnene i Afghanistan
Dette vigtige arbejde støtter Kvindelandsholdets stjerner godt og flot op om. Danmarks midtbanespiller Sofie Junge Pedersen er ikke i tvivl om, hvorfor hun og hendes holdkammerater ønsker at hjælpe de afghanske børn:
”Billeder og videoer af desperate og bange mennesker i Afghanistan har chokeret os og man kan nemt føle sig magtesløs. Det må dog aldrig gøre os så handlingslammede, at vi ikke kan hjælpe alle. Så hvis vi kan gøre en lille bitte forskel ved at bortauktionere vores trøjer og give pengene til UNICEF’s arbejde i Afghanistan, så gør vi gerne det. Vi håber, at folk vil støtte op om denne vigtige sag”.
Vigtig støtte til en uoverskuelig humanitær krise
Kvindelandsholdets beslutning om at støtte UNICEF’s arbejde for børnene i Afghanistan vækker stor begejstring og glæde hos UNICEF, hvor forhåbningen naturligvis er, at så mange som muligt, fodboldfans eller ej, vil bakke op om fodboldstjernernes flotte beslutning, og dermed også den vigtige sag, ved at byde på spillernes trøjer:
”Jeg er utrolig glad og stolt over, at Kvindelandsholdet sætter handling bag DBU’s vision om at være en del af noget større. UNICEF’s kamp for børnene i Afghanistan er lige nu et af vores mest akutte fokusområder, og vi har fortsat brug for al tænkelig støtte. Derfor er det fantastisk, at vores fodboldkvinder vælger at bortauktionere deres kamptrøjer. Jeg ved, at pengene kommer til at gøre en stor forskel for de mange børn, der er ofre i en uoverskuelig humanitær krise”, siger Karen Hækkerup, generalsekretær i UNICEF Danmark.
Auktionen
Torsdagens fodboldtrøjer er på auktion frem til den 24. september, hvor trøjerne fra målfesten sælges til højstbydende. Her kan danskerne blandt andet byde på anfører Pernille Harders kamptrøje. Hun skrev sig i går ind i historiebøgerne som den mest scorende danske landsholdsspiller med intet mindre end 66 mål.
Auktionen findes her: https://www.odendo.dk/Kvindelandsholdet-stoetter-UNICEF-og-Afghanistans-boern
Nøgleord
Kontakter
Morten Bredal, UNICEF Danmark, tlf. 21 48 18 83 eller e-mail MBredal@unicef.dk
Billeder
Links
Information om UNICEF Danmark
Følg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
UNICEFs årlige appel: Verdens børn rammes hårdere end nogensinde – akut brug for milliardløft til humanitær hjælp10.12.2025 04:05:00 CET | Pressemeddelelse
UNICEF lancerer i dag sin årlige appel om finansiering af nødhjælpsindsatser for 2026. Med en samlet appel på knap 50 milliarder kroner er målet at levere livsvigtig hjælp til 73 millioner børn, der er ramt af krige, konflikter og de voksende konsekvenser af klimaforandringer.
Kulden rammer de mest sårbare: Børn i Gaza kæmper for livet1.12.2025 11:15:43 CET | Pressemeddelelse
Udbredt underernæring fortsætter med at true børns liv og trivsel i Gazastriben. Den begyndende vinter forværrer situationen yderligere ved at fremme spredningen af sygdomme og øge risikoen for dødsfald blandt de mest sårbare børn.
Stor vaccinationsindsats i Gaza: 40.000 børn får igen beskyttelse mod livstruende sygdomme24.11.2025 12:57:32 CET | Pressemeddelelse
Efter to års konflikt, hvor store dele af Gazas sundhedsklinikker er ødelagt eller ude af drift, og tusindvis af børn er gået glip af deres rutinevacciner, er en omfattende opfølgningskampagne sat i gang. Det sker på et tidspunkt, hvor sundhedssystemet stort set er brudt sammen – og kan kun lade sig gøre med humanitær adgang og våbenhvile.
Verdens humanitære medarbejdere hædret med UNICEFs Børnepris 202520.11.2025 16:15:29 CET | Pressemeddelelse
Alle de humanitære medarbejdere, som arbejder før børn og familier i verdens brændpunkter, tildeles for deres utrættelige indsats UNICEFs Børnepris 2025. Antallet af børn, der vokser op i krig og konflikt, er på et ekstraordinært niveau, og indsatsen for at nå dem, er under massivt pres.
UNICEF Danmark lancerer samarbejde med HuskMitNavn: Ny plakat hylder kærligheden på tværs af grænser20.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
HuskMitNavn har tegnet en plakat til fordel for UNICEF. Plakaten kredser om kærlighed til de børn i verden, der har allermest brug for hjælp, når tilværelsen trues af konflikt, katastrofer og utryghed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum




