Kvalitet for børn kommer før profit

Et vigtigt element i aftalen i aftalen om minimumsnormeringer handler om at undgå, at penge til driften af de private daginstitutioner kan udbetales til ejerkredsen. Den del er Radikale ikke længere enig i. Det ærgrer sektorformand i FOA Kim Henriksen.
”Vi har brug for en aftale, som sikrer, at det eneste incitament til at drive et alternativ til de kommunale daginstitutioner er høj faglig kvalitet for børnene. Uden denne aftale, risikerer vi desværre stadig at se profit som et drivmiddel,” siger Kim Henriksen og fortsætter:
”Der findes mange gode private tilbud som er drevet af ildsjæle, hvis eneste mål er at tilbyde det bedst mulige børneliv. De vil fortsat kunne fungere i fremtiden med den nye lovgivning.”
Mens loven om minimumsnormeringer er vedtaget og i effekt, mangler nu en vigtig del af at sikre, at midlerne fra aftalen kun vil blive brugt i driften af virksomheden – og ikke som nu kan udloddes gennem udbytte eller på anden måde trækkes ud af arbejdet med at give børnene det bedst mulige tilbud.
”Det er meget uheldigt. Vi risikerer at se en masse triste eksempler på virksomheder, der trækker penge ud af de private daginstitutioner, der burde gå til at skabe bedre kvalitet for børnene. Jeg synes, at politikerne bag det her tager et stort ansvar på deres skuldre.” siger næstformand i FOA Thomas Enghausen.
FOA tog godt imod den oprindelige aftale om minimumsnormeringer.
”Der var tale om et sjældent godt stykke politisk arbejde, hvor midlerne ikke blot blev afsat, men at man også sikrede, at pengene bliver brugt på formålet og at løn- og arbejdsvilkår bliver prioriteret,” siger han.
Der findes i dag lovgivning på skoleområdet, som netop stiller krav om friskolers virksomhedsform og begrænser skolerne i at trække eventuelt overskud ud fra driften.
”Hvorfor stiller vi højere krav til skolerne, end vi gør til dem, der tager sig af vores mindste børn? Jeg forstår ikke nøleriet med at få skabt samme model på børneområdet.”
”Der er bred enighed om, at vi ikke skal se samme udvikling som i blandt andet Sverige og Norge, hvor store koncerner ejet af kapitalfonde sidder på store markedsandele på børneområdet. Vi ser allerede udviklingen gå den vej på ældre- og socialområdet. Det er lige nu, politikerne kan gøre noget for at undgå det samme scenarie for børnene,” siger Thomas Enghausen.
Nøgleord
Kontakter
Kim HenriksenSektorformand
46 97 23 47
Thomas EnghausenNæstformand
46 97 22 48
Billeder
Information om FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 167.000 medlemmer fordelt på 31 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
Kampen mod resistens hjælper både sundheden og økonomien11.6.2025 09:00:47 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og folketingets partier har aftalt en handlingsplan for antimikrobiel resistens. FOA kalder planen et vigtigt skridt for folkesundheden.
FOA roser økonomiaftale med regionerne: Tiltrængt økonomisk løft til sundhedsvæsenet28.5.2025 14:41:10 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og Danske Regioner har netop præsenteret aftalen om regionernes økonomi i 2026. Aftalen bliver kaldt både god og nødvendig af fagforbundet FOA.
FOA: God økonomiaftale sikrer velfærden27.5.2025 13:48:11 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og kommunerne har landet en økonomiaftale for 2026. Pengene til velfærd og daglig drift hæves med 3,2 milliarder kroner. Fagforeningen FOA tager positivt imod aftalen.
Allerede inden økonomiaftale er kommuner på sparekurs26.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Midt i forhandlingerne om næste års økonomi for kommunerne viser ny Megafon-rundspørge, at seks ud af ti økonomichefer i kommunerne frygter, at de ikke kan leve op til forventningerne i den nye ældrelov. Et økonomisk løft er bydende nødvendigt, lyder det fra fagforbundet FOA.
Nedslående rapport om børnehaver kalder på øjeblikkelig handling23.5.2025 07:03:30 CEST | Pressemeddelelse
Ny rapport udstiller et klart behov for en grundlæggende debat om kvalitet i dagtilbud og flere uddannede voksne, pointerer næstformand i FOA Thomas Enghausen. For børnene fortjener langt bedre børnehaver, end i dag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum