Kronprinsen i umage møde for at træne til Royal Run

Tidligere eliteatlet og OL-sølvvinder Sara Slott var netop i gang med at introducere H.K.H. Kronprinsen til dagens træning, da hun bragte endnu en træningsdeltager på banen.
Ind på løbebanen kom et af landets bedste komikere Heino Hansen luntende.
Formålet med dette særlige møde denne dag i januar var at lave optagelser til en række videoer, der skal hjælpe danskerne med at komme i gang med træningen op til Royal Run.
Sara Slott stod for træningen af Kronprinsen og Heino Hansen, og Royal Run har tirsdag offentliggjort den første af i alt tre videoer, hvor der bliver trænet op til tre af Royal Runs distancer: Gå One mile (1,609 km), løbe One mile og løbe 5 km.
Begynder forsigtigt
Den første video sætter fokus på at kunne gå One mile, og selvom Kronprinsen er særdeles erfaren i løb, tager han et stort hensyn til den lidt mindre erfarne træningsmakker Heino Hansen.
Omkring 32 procent af Royal Runs deltagere har aldrig deltaget i et motionsløb, og derfor handler det om at begynde forsigtigt, forklarer Sara Slott i videoen:
”Det handler om at turde sætte barren så lavt som overhovedet muligt. Hvordan kommer jeg op ad sofaen, hvad er det, der kan motivere mig til at ændre min dagligdag og mit bevægelsesmønster bare en lille smule,” lyder det fra OL-vinderen til Kronprinsen og Heino Hansen i videoen.
Plads til masser af grin
Efter en rolig begyndelse fik Sara Slott senere sat godt sving i de to herrer, hvor der også blev spurtet, lavet gadedrengehop, høje knæløft og ryg-øvelser, der ifølge Heino Hansen mest mindede om situationer, hvor man er gledet ned ad sofaen og skal hive sig op igen.
En af mange kommentarer, der skabte store grin og højt humør på det umage træningshold.
Den første video, der er offentliggjort tirsdag, kan blandt andet ses på Royal Runs hjemmeside og på Royal Runs YouTube-kanal. De to øvrige træningsvideoer vil blive offentliggjort de kommende to uger.
OM ROYAL RUN
- Royal Run afholdes 2. pinsedag, den 29. maj 2023.
- Royal Run ’23 finder sted i Aabenraa, Herning (udsolgt), Nyborg, Nykøbing Falster (udsolgt) og København/Frederiksberg.
- Der er p.t. (d. 13. marts 2023) tilmeldt 68.426 deltagere i samtlige Royal Run-byer.
- Der var samlet tilmeldt 91.732 deltagere til Royal Run ’22.
- Royal Run arrangeres af idrætsvisionen Bevæg dig for livet – et samarbejde mellem Danmarks Idrætsforbund, DGI og Dansk Atletik. TV 2 og Regionerne er mediepartner på Royal Run, og Trygfonden, Nordea-fonden og Novo Nordisk Fonden er strategiske partnere.
- Tilmelder man sig inden 12. april, får man tilsendt sin startpakke.
- Tilmelding og information: www.royalrun.dk.
Om Royal Runs træningsvideoer
- Kongehuset, Royal Run og TV 2 står bag videoerne med H.K.H. Kronprinsen, Sara Slott og Heino Hansen.
- Der er lavet i alt tre videoer, der gennemgår træningsprogrammerne:
- Gå One mile (1,609 km)
- Løb One mile (1,609 km)
- Løb 5 km
- Den første af tre træningsvideoer er offentliggjort tirsdag den 14. marts. De to øvrige videoer bliver offentliggjort de kommende uger
- Træningsvideoer og træningsprogrammer findes på royalrun.dk
Nøgleord
Kontakter
Suzanne MeyerKommunikationskonsulent
Tlf:24266395sme@dif.dkBilleder


Links
Information om Danmarks Idrætsforbund
Om Bevæg dig for livet
Idræt og motion bidrager positivt til vores sundhed og trivsel, og derfor skal Danmark være verdens mest aktive nation. Det er visionen i den største partnerskabsaftale i dansk idræts historie, som er indgået mellem Danmarks Idrætsforbund og DGI med støtte fra Nordea-fonden og TrygFonden. Foreløbigt er der indgået aftaler med 25 såkaldte visionskommuner, og mange konkrete initiativer er sat i søen inden for en lang række idrætsgrene.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
DIF DM-ugen henter forstærkning i udvidet partnerskab14.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
DIF DM-ugen, Danmarks største medaljefest, tager endnu et skridt mod at levere en uforglemmelig sommeroplevelse i Aalborg. Spar Nord udvider sit partnerskab med DM-ugen ved at bringe VISA ombord – en forstærkning, der skaber nye muligheder og øger den landsdækkende synlighed.
Stor fremgang blandt unge indvandrere og efterkommere i fodboldklubberne12.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Andelen af indvandrere og efterkommere under 15 år i fodboldklubberne er næsten tredoblet på drengesiden og femdoblet på pigesiden på blot 5 år. Der er tale om en ketchupeffekt og resultatet af en lang indsats i foreningerne i særligt udsatte boligområder, fortæller DBU og DIF.
Presseinvitation: Gør dig klar til DM-ugen 202511.4.2025 11:19:49 CEST | Pressemeddelelse
Sæt et stor kryds i kalenderen og akkreditér dig til DIF DM-ugen 2025. Det hele foregår i Aalborg 23. juni til 29. juni 2025.
Idrætshaller skal have nyt liv10.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udviklingen af den klassiske idrætshal skal hjælpes på vej. Det er formålet med en ny kampagne, Idrætshaller til tiden, hvor I kan få op til 10 millioner kroner til udvikling og realisering af jeres idrætshal.
Udvekslingsstuderende løser frivillighedsudfordring i BK Skjold9.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I fodboldklubben BK Skjold har internationale frivillige været afgørende for, at pigeafdelingen er vokset eksplosivt de seneste år. Og netop udvekslingsstuderende og expats kan være en stor resurse i særligt de større studiebyer, mener DIF.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum