Koncert med Pind
22.4.2022 10:04:39 CEST | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse

Han kommer fra vest, frisk ud af den jyske købstad Ringkøbing. Navnet er Frederik ”Pind” Schmidt.
Gennem dansable elektrovibes vælter følelserne og historierne ud af Pinds tankestrøms-rap. Efter at have udgivet sin debut-EP og en række singler som 'Indlæg' og 'Avalon', der begge har fået en del airplay hos P3, er Pind nu klar til at vælte Danmark med ny musik og koncerter på diverse danske festivaler. En af de festivaler er Næver Tell i hjertet af Næstved by.
Ventetiden har været lang
”Vi har ventet længe på at få lov til at gøre det her ordentligt. Det vil være en underdrivelse at sige, at aflysningerne har været hårde for alle involverede, så humøret er tårnhøjt. Jeg har brugt ventetiden på at udforske ny lyd og finde min plads som musiker - ikke mindst på den danske musikscene men også i mit eget sind. Jeg glæder mig til at se folks ansigter og mærke energien fra nogle ægte mennesker’ fortæller Pind efter en lang periode med coronabegrænsninger.
På få år har Pind formået at skabe sit helt eget univers, som allerede nu har givet et hav af lyttere i hele landet. Han slog for alvor igennem med lytterhittet 'Plastic', som har over 6,6 millioner afspilninger på Spotify.
De hudløst ærlige fortællinger fra en tilværelse i provinsen fylder meget i Pinds tekster. Pind rapper om udlængsel, rastløshed, forelskelse og den tilnærmelsesvist konstante tvivl om meningen med det hele.
Mød Pind torsdag den 5. maj kl. 20.00-20.50 på Byterrassen ved Grønnegades Kaserne Kulturcenter. Koncerten er gratis, og du kan bare møde op!
En del af festivalen Næver Tell
Næver Tell er Næstveds nye kulturfestival med fokus på gadekultur og ord. Til Næver Tell kan du opleve et stærkt lineup af musikere, komikere, forfattere – og mange flere. Festivalen finder sted i hjertet af Næstved. Læs mere på Instagram @naevertellfestival og på Næstved Biblioteks hjemmeside www.naesbib.dk/naever-tell . Bag festivalen Næver Tell står Næstved Bibliotek og Borgerservice, Grønnegades Kaserne Kulturcenter, Ungdomsprojekthuset JB10, Talentskolen og Cityforeningen med støtte fra Mærk Næstved.
The Artist Booking har givet tilladelse til brug af vedhæftede billede
Kontakter
Lea Anna PetersenKulturformidlerNæstved Bibliotek
Tlf:55884132lampet@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:5588 4021leols@naestved.dkBilleder

Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Næstved Demokratidag bliver i år større end nogensinde10.9.2026 14:57:07 CEST | Pressemeddelelse
19. september vender Næstved Demokratidag tilbage til Grønnegades Kaserne Kulturcenter, og denne gang bliver det større end nogensinde. Denne dag kan interesserede nemlig møde og debattere med et overflødighedshorn af danske personligheder som Uffe Elbæk, Anne Tortzen og Emma Holten, der alle har en holdning til demokrati
Kulturnat på biblioteket – en aften i fremtiden10.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 2. oktober er der Kulturnat i Næstved. På Næstved Bibliotek kan du fra kl. 16.00-20.00 opleve et inspirerende kulturprogram for hele familien.
Ny omgang 'Bøger og Bolognese' i Glumsø7.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Café Rejseladen i Glumsø og Næstved Bibliotek byder endnu engang lokale børnefamilier velkommen til to hyggelige aftener med 'Bøger og Bolognese' i efteråret.
Klassisk Lytteklub4.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Er du glad for klassisk musik, og har du lyst til at dele interessen med andre? Så er du velkommen i Klassisk Lytteklub på Næstved Bibliotek. Vi mødes første gang fredag den 25. september kl. 13.00-14.30.
Danmarks første kvindelige kriminalbetjent3.9.2026 08:34:27 CEST | Pressemeddelelse
Ellen Jensen-Saltø blev i 1920 Danmarks første kvindelige kriminalbetjent. Forfatter Frode Z. Olsen fortæller hendes historie torsdag den 24. september kl. 19.00-21.00 på Fuglebjerg Bibliotek.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
