Kommunen giver H.M. Dronningen to smukke havebænke i fødselsdagsgave

Traditionen tro giver Fredensborg Kommune gaver ved Kongehusets store mærkedage. Og H.M. Dronningens 80 års fødselsdag den 16. april bliver ingen undtagelse.
”På hele kommunens vegne er jeg meget stolt over at kunne overrække Hendes Majestæt Dronningen to flotte havebænke, som begge er fremstillet lokalt i Fredensborg og efter de bedste danske håndværkstraditioner. Jeg tror og håber, at bænkene vil stå smukt mange år frem og dermed være til både glæde og gavn i Slotshaven ved Fredensborg Slot”, siger borgmester Thomas Lykke Pedersen.
Det er snedkermester i Fredensborg, Aage Andersen, der egenhændigt har udført det imponerende snedkerarbejde. Bænkene er udført i asketræ, som er den hårdeste træsort i Danmark. Bænkene skal stå naturligt og kun behandles med olie, så det flotte træ kommer til sin ret.
Kontakter
Borgmester Thomas Lykke Pedersen (A) tlf. 25 29 19 42
Billeder
Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Nyt samarbejde styrker Fredensborg Kommunes beredskab i krisetid23.12.2025 10:04:46 CET | Pressemeddelelse
Med vedtagelsen af en ny aftale om fælles beredskab, kan Fredensborg, Allerød, Hørsholm og Rudersdal kommuner - som sammen driver Nordsjællands Brandvæsen - bedre hjælpe hinanden, hvis krisen rammer
Tennisanlægget ved Græstedgård får nu også pickleballbaner6.11.2025 13:02:12 CET | Pressemeddelelse
Allerede næste år kan man svinge ketcheren på de nye baner til pickleball, som skal anlægges ved tennisanlægget på Græstedgård
IT-virksomheden M Networks og Rune Bak Jensen vandt årets Erhvervspris22.10.2025 18:28:59 CEST | Pressemeddelelse
Den socialt bevidste og medarbejderejede IT-virksomhed M Networks har mottoet ”IT leveret af mennesker”
Lukas Just Bloch er årets elev22.10.2025 18:24:11 CEST | Pressemeddelelse
Årets Lærlinge-/elevpris går til en meget engageret og omsorgsfuld elev hos Bistroen på Fredensborg Store Kro
Ældre Sagen Fredensborg og kommunen indgår samarbejdsaftale8.10.2025 13:40:25 CEST | Pressemeddelelse
Repræsentanter for Ældre Sagen Fredensborg og Fredensborg Kommune har underskrevet en ny samarbejdsaftale, der bl.a. skal forebygge og nedbringe ensomhed og hjælpe med indførsel af ny teknologi
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


