Kommunal jord er blevet en flaskehals og kan bremse danskernes lyst og mulighed for at bidrage til nye Folkeskove

”Vi har siden 2013 hjulpet danske kommuner med at rejse nye Folkeskove på kommunal jord, ofte opkøbt i samarbejde med lokale vandværker og der er blevet til flere end 100 nye skove. Danskernes interesse for at bidrage til nye skove er rekordhøj, men lige nu må vi bare konstatere, at der i 2022 er alt for få nye skovrejsningsprojekter i de danske kommuner”, udtaler CEO Kim Nielsen fra Growing Trees Network.
De grønne ambitioner i kommunerne om CO2 reduktion vil med skovrejsning kunne øges markant. 1 hektar jord med ny skov vil årligt kunne optage 10-12 tons CO2 pr. hektar, plantes hurtigt voksende træer kan CO2 effekten optimeres.
Flere og flere drikkevandsboringer lukker pga. af nye fund af pesticider og giftstoffer i drikkevandet. De nye offentlige skove vil, når de plantes og drives økologisk uden brug af sprøjtegifte over vigtige grundvandsmagasiner, samtidigt være med til at beskytte drikkevandet mod giftstoffer. Der skabes nye levesteder til dyr og planter, samtidig med nye rekreative områder til gavn for folkesundheden. Under Corona er danskerne begyndt at bruge vores natur meget mere, og efterspørger nu nye steder til friluftsliv.
Det vil mange privatpersoner og virksomheder gerne være med til at bidrage, men som det ser ud nu så er der ikke nok nye skovrejsninger planlagt i kommunerne for 2022.
”Klimaudfordringerne viser tydeligt at hvert et træ tæller til at nedbringe mængden af CO2 i atmosfæren. Jorden til skovrejsning er i et landbrugsland som Danmark rigtigt dyr, så vi håber inderligt at kommunerne og staten vil være med til at plante og passe nye skove hvor danskerne har kunnet donerer træerne til de nye skove." udtaler Lars Heiselberg Vang Jensen, formand for Growing Trees Network.
Nøgleord
Kontakter
Kim NielsenCEO
Tlf:31 13 01 03kim@growingtrees.dkLars Heiselberg Vang JensenFormand
Tlf:40 15 35 94lars@growingtrees.dkBilleder
Information om Growing Trees Network
Growing Trees Network er en non-profit organisation der arbejder med at rejse midler fra privatpersoner, virksomheder og fonde til rejsning af Folkeskove og klimaskove i Danmark og udland - pt. Ghana, Kenye, Ecuador og Bolivia. I udlandet arbejde vi primært med danske samarbejdspartnere lokalt for at sikre størst mulig succes.
Private bidragsydere kan få skattefradrag op til kr. 17.000 i 2021. Virksomheder kan opnå CO2 ejerskab.
Sponsorerne findes i alle brancher og i alle størrelse fra ind- og udland. Fælles for dem er at de ønsker at gøre noget grønt og være med til at reducere CO2, beskytte vores rene drikkevand, genplante planeten, skabe mere biodiversitet og nye rekreative områder eller skabe bedre levevilkår lokalt.
Siden etableringen i 2013 har Growing Trees Network plantet 2.800.000 træer i Danmark fordelt på mere end 100 Folkeskove og mere end 60.000 træer i Kenya, Ghana, Bolivia og Ecuador.
Følg pressemeddelelser fra Growing Trees Network
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Growing Trees Network
Elever fra Det Blå Gymnasium og Varde Gymnasium samler penge ind til skovrejsning i Outrup.1.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Elever fra Det Blå Gymnasium og Varde Gymnasium har med stor succes samlet penge ind til skovrejsning i Outrup med biodiversitets fremme som fokus… på jord hos de private lodsejere Gert og Pia Linnau. Gennem to forskellige grønne initiativer på deres skoler, har de haft fokus på klima, skovrejsning og Biodiversitet. Den 7. maj skal eleverne håndplante træerne i Biodiversitetsskoven i Outrup, og deltage i en fejring af deres flotte indsamlinger.
Private virksomheder kan få Danmark til at gro – danskejet burgerkæde planter 500.000 træer16.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Partnerskaber mellem virksomheder og civilsamfund kan styrke klimaindsatsen, beskytte drikkevand, skabe mere natur og bidrage direkte til Danmarks nationale mål om mere skov.
Privat lodsejer planter 18.000 træer ved Jelling10.4.2025 13:14:37 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheden Holmris B8 har sammen med Growing Trees Network indgået et samarbejde om skovrejsning på 4,5 ha tidligere landbrugsjord. Ved en festlig indvielse d. 24.04. kl. 14.00 vil ansatte hos virksomheden Holmris B8 samt fremmødte fra lokalområdet hjælpe med at plante de sidste træer på Lars Pedersens jord. Alle er velkomne! Som en mulig aktivitet på Danmarks nationale klimahandledag.
Snart slår Skamby Troldeskov rødder9.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag d. 8. maj sættes de første træer i jorden, når Nordfyns Kommune og skovrejsnings NGO’en Growing Trees Network inviterer til plantedag og indvielse af den nye Skamby Troldeskov.
Rewilding med vild kakao? … måske en nøgle til at redde og genetablere dele af regnskoven.10.1.2025 08:20:50 CET | Pressemeddelelse
Crowdfunding-projekt støtter genetablering af regnskoven og forbedrer livskvaliteten for Takana-folket i Bolivia. Vilde kakaotræer plantes og andre træarter sås for at skabe en løbende indtægtskilde og incitament til en bæredygtig fremtid for området.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum