Kom til foredrag med forfatter Jamal Bendahman
Mød Ishøj-forfatteren Jamal Bendahman og hør ham fortælle om sin anmelderroste debutroman ”Ash-Shaheed (Vidnet)”.
Jamal Bendahman præsenterer os for litteratur, film, musik og kunst, som har inspireret ham i arbejdet med sin bog, og fortæller om de forhindringer, man kan støde på, når man som debuterende forfatter har anden baggrund end dansk.
Jamal Bendahman er født i Marokko i 1986, opvokset i Ishøj og bosat på Nørrebro.
En dragende fortælling
Romanen handler om den rodløse unge mand Younes, der kæmper med at finde et sted at høre til. Han er vokset op i et religiøst hjem i et socialt boligbyggeri på Vestegnen og drømmer om at blive forfatter, men arbejder som fuldmægtig i Vejdirektoratet.
I fritiden hænger han ud på barer, dater og får i øvrigt tiden til at gå med at skrive på en socialrealistisk novellesamling, der skal kompensere for næsten alt i hans liv.
Men en dag får Younes pludselig en åbenbaring, der ændrer hans liv for altid. En følelse af mening, samhørighed og en vild eufori breder sig i ham, og snart er det klart, at han ikke kan vende tilbage til sit gamle liv - i hvert fald ikke som det samme menneske.
Det er gratis at deltage, men tilmelding er nødvendig. Dette kan ske på Kulturium Biblioteks hjemmeside, ishojbib.dk
Kontakter
Marianne Träff, bibliotekar, Kulturium Bibliotek : mtraf@ishoj.dk
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Ishøjs nye smukke børneteaterhus indvies til september30.6.2025 13:47:15 CEST | Pressemeddelelse
Med en stor donation fra A.P. Møller Fonden er en teaterdrøm blevet til virkelighed for Ishøj Teater. Den gamle teaterbygning fra 1972 var nedslidt. I stedet er der nu opført en arkitektonisk perle, som giver helt nye muligheder for kunstnerisk udfoldelse
Ny buslinje forbinder Ishøj og Hedehusene18.6.2025 16:14:47 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Kommune og Høje-Taastrup Kommune styrker nu den kollektive trafik med en ny buslinje, der skal betjene landsbyerne i de to kommuner
Ishøj Kommune sikrer oplevelser i gamle bygninger ved Thorsbro Vandværk16.6.2025 13:52:57 CEST | Pressemeddelelse
Vi vil bringe liv i de smukke fredede bygninger og skabe et nyt centrum for oplevelser i det vestlige Ishøj for borgere og besøgende, lyder det fra Ishøjs borgmester Merete Amdisen efter nyheden om, at Ishøj Kommune har købt en del af det tidligere Thorsbro Vandværk af HOFOR
Vibeholmskolen med i landsdækkende forsøg med gratis skolemad28.5.2025 15:39:34 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med 191 skoler over hele landet er Vibeholmskolen i Ishøj Kommune blevet udtrukket til at være med i et landsdækkende forsøg med skolemad, hvor skolens udskolingselever bliver tilbudt gratis frokost
Kom med: Åbent hus på Ishøj Kulturskole9.5.2025 10:23:58 CEST | Pressemeddelelse
Kom til åbent hus på Ishøj Kulturskole, hvor du kan møde lærerne og høre, hvordan det fx lyder, når du blæser i en tværfløjte, hvordan du kreerer et musikdyr ud af pap, eller hvordan føles det at være en del af et dansehold
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum