Kom til Demokrati Fitness i Ishøj Idræts- og Fritidscenter
14.10.2021 16:14:52 CEST | Ishøj Kommune | Pressemeddelelse
Demokrati er ikke noget, man bare kan. Det er noget, man skal træne og øve sig på.
Det er tanken bag ”Demokrati Fitness”, som viser deltagerne, at “demokrati” er noget, vi alle kan mestre i hverdagen og endda træne op gennem en række øvelser. Den muskel, som skal trænes til Demokrati Fitness i Ishøj den 27. oktober, er “verbal selvtillid”.
Med Demokrati Fitness ønsker Ishøj Kommunes Medborgerforum at invitere alle Ishøj-borgere over 15 år til et anderledes og sjovt valgmøde, hvor deltagerne efter træningen også får mulighed for at have samtaler med lokale kandidater, som stiller op til kommunalvalget den 16. november.
“Det er forskelligt, hvor godt vi føler os klædt på til at deltage i en demokratisk samtale i Ishøj. Nogen har høj selvtillid og synes, det er let at give udtryk for sine meninger og deltage i debatter. Andre har lav selvtillid og synes, det er svært. Men gældende for os alle er, at vores demokrati-muskler kan blive stærkere,” forklarer formand for Medborgerforum, Sengül Deniz.
Debattér med lokale kandidater
Selve træningen tager 30 minutter, og her vil to instruktører fra Demokrati Garage føre deltagerne igennem forskellige øvelser, så flere tør sige deres mening og deltage i debatten.
Bagefter får deltagerne mulighed for at bruge den hårdtpumpede verbale muskel i samtaler med lokale kandidater til kommunalvalget. Det sker omkring runde borde, hvor deltagerne kan vælge mellem emner som sundhed, ældrepleje, klima, kultur, fritid og idræt eller andet, som interesserer netop dem.
Der vil være drikkevarer, let forplejning og kaffe og kage. Alle Ishøj-borgere over 15 år kan deltage.
Faktaboks: Fakta om Medborgerforum
Medborgerforum er et politisk nedsat råd i Ishøj Kommune, som rådgiver og arbejder for at fremme mangfoldighedens muligheder, fælles kulturel forståelse og at flere borgere tager aktiv del i medborgerskabet i Ishøj.
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Sygefraværet i Ishøj Kommune er under landsgennemsnittet17.9.2026 15:42:56 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Kommune har siden 2023 haft et stærkt fokus på at nedbringe sygefraværet blandt medarbejderne. Derfor glæder det kommunaldirektøren, at fraværet nu er kommet ned under landsgennemsnittet på det kommunale område
Jakob Sheikh får kommunalt topjob i Ishøj2.7.2026 13:19:42 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Kommune har ansat Jakob Sheikh som ny centerchef for Ledelse og Strategi. Han kommer fra en stilling som afdelingschef i Institut for Menneskerettigheder
Ishøj Bibliotek opprioriterer førskoleområdet og ansætter ny børnebibliotekar29.6.2026 15:30:40 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Bibliotek styrker nu indsatsen for de yngste borgere og deres familier ved at opprioritere førskoleområdet
Ny direktør til Ishøj Kommune26.6.2026 13:10:51 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Byråd har ansat Ida Byrge Sørensen som ny direktør og bakker dermed op om et enigt ansættelsesudvalg. Hun kommer fra en tilsvarende direktørstilling i Faxe Kommune
Louise Herskind bliver ny borgerrådgiver i Ishøj4.6.2026 16:37:04 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. august får borgerne i Ishøj en ny borgerrådgiver. Louise Herskind træder ind i rollen med mere end 20 års erfaring fra den kommunale verden og et stærkt fokus på at hjælpe borgere godt videre i mødet med kommunen
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
