Kirkens Korshær

Kom med, når Kirkens Korshær tænder 6431 lys for Danmarks hjemløse

8.11.2019 09:30:29 CET | Kirkens Korshær | Pressemeddelelse

Del
Rundt om i landet tænder Kirkens Korshær d. 11/11 6431 lys i 24 byer - et lys for hver hjemløs i Danmark - for at skabe opmærksomhed om hjemløshed.

”6431 hjemløse mennesker i et land som Danmark – det burde vi ikke som samfund acceptere,” siger chef for Kirkens Korshær, Helle Christiansen.

Derfor vil Kirkens Korshær den 11. november tænde et lys for hvert menneske i Danmark, der ikke har et sted at bo. Det sker i 24 byer rundt om i Danmark, hvor Kirkens Korshær er til stede, og hver dag forsøger at hjælpe Danmarks hjemløse borgere.

”Vi ønsker med lystændingen at vise, hvor mange hjemløse, der er i vores byer rundt om i Danmark, og skabe en bedre forståelse af omfanget. Det gør vi ved, at hver by tænder lys svarende til byens antal hjemløse. Det vil sige, at vi i Aarhus tænder 750 lys,” fortæller Niels Bjørnø, regionschef for Kirkens Korshærs sociale arbejde i Østjylland.

Antallet af hjemløse, de 6431, kommer fra VIVE’s seneste hjemløsetælling. Hvert andet år foretager VIVE en landsdækkende registrering af hjemløse i Danmark, og i september udkom den seneste kortlægning, som viste at antallet af personer, som lever i hjemløshed, stort set er uændret fra 2017.

Presset er stort
”Desværre oplever vi, at behovet for hjælp kun bliver større. De mennesker, vi møder i vores sociale arbejde, får det værre og har behov for helt basal hjælp – mad, tøj, et sted at sove. Vores medarbejdere forsøger at følge med, men der er behov for, at vi som samfund får øjnene op for den menneskelige katastrofe, det er at være hjemløs,” siger Helle Christiansen.

Kirkens Korshær har i over 100 år været med til at hjælpe dem, der falder ud af systemet. Det er mennesker, der blandt andet kan kæmpe med psykisk sygdom, misbrug, fattigdom, hjemløshed og ensomhed. 

Information om events

Alle er velkomne til at være med, når lysene tændes i Aalborg, Randers, Silkeborg, Aarhus, Herning, Horsens, Vejle, Holstebro, Sønderborg, Esbjerg, Svendborg, Odense, Fredericia, København, Nykøbing Falster, Rødby, Nakskov, Roskilde, Holbæk, Helsingør, Slagelse, Korsør, Skælskør, Ringsted.

Indtil videre fastsatte:

Lolland og Falster 
kl. 19.00-19.30 på 4 steder: Maribo Torv, Nakskov Havn, Nykøbing F. Havn og Rødby Kirke

Aarhus 
kl. 19.00-19.30 på Bispetorvet

København 
kl. 19.00-19.30 på Rådhuspladsen

Esbjerg 
kl. 19.00-19.30 på Torvet i Esbjerg

Aalborg
kl. 19.00-19.30 på Vor Frue Plads

Svendborg 
kl. 19.00-19.30 på Vor Frue Kirkestræde 4

Silkeborg
kl. 19.00-19.30 på Kirketorvet i Silkeborg

Horsens 
kl. 19.00-19.30 på Det Gamle Rådhus, Søndergade 26.

Vejle
kl. 19.00-19.30 i Byparken, Vejle.

Herning-Holstebro 
kl. 14.00-17.00 på Store Torv, Holstebro

Sønderborg 
kl. 19.00-19.30 på Rådhustorvet 10

Odense 
kl. 19.00-19.30 på Flakhaven, Odense Rådhus

Korsør
kl. 19.00-19.30 på Varmestuen i Havnegade 13

Helsingør
kl. 19.00-19.30 på Stubbedamsvej 10

Randers
Kl. 19.00-19.30 på Rådhustorvet, Randers

Fredericia
Kl. 20.00-20.30 på Rådhuspladsen

Slagelse 
kl. 19.00-19.30 på Nytorv, Slagelse

Ringsted
Kl. 19.00-19.30 Sct. Knudsgade 3

Nøgleord

Kontakter

Redaktør
Martha Madsen
40353812
m.madsen@kirkenskorshaer.dk

Information om Kirkens Korshær

Kirkens Korshær
Kirkens Korshær
Nikolaj Plads 15
1067 København K

33121600http://www.kirkenskorshaer.dk

Om Kirkens Korshær
Kirkens Korshær blev grundlagt i 1912 og består i dag af ca. 450 ansatte og 9000 frivillige, som driver bl.a. varmestuer, herberger, familiestøttende arbejde og genbrugsbutikker til fordel for de fattigste mennesker i Danmark. 

Følg pressemeddelelser fra Kirkens Korshær

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Kirkens Korshær

Ny hjemløsetælling viser et svigt fra politikerne – særligt i hovedstaden31.8.2026 07:04:05 CEST | Pressemeddelelse

VIVEs nye hjemløsetælling er landet, og den viser et svigt fra samfundet. Der er nærmest ingen udvikling nationalt. Det billede tegner sig også om det samlet hovedstadsområde, men i København er stigningen på næsten 200 mennesker. Det er under al kritik, mener Kirkens Korshær - både at udviklingen står stille samlet, men også, at der er kommuner, hvor der kommer flere mennesker uden et tag over hovedet.

Jeanette Bauer fratræder efter årtier i Kirkens Korshær4.6.2026 14:41:34 CEST | Pressemeddelelse

Efter mere end 20 år i organisationen takker Jeanette Bauer af som øverste chef for Kirkens Korshær. Hun startede som frivillig i 00’erne, blev presse- og afdelingschef i 10’erne og har de seneste fem år været korshærschef. Og det er en stærk organisation, hun forlader. "Kirkens Korshær står skarpt som en af vores samfunds bærende organisationer. Som chef har jeg været særligt optaget af at sikre bedre vilkår, synlighed, værdighed og varighed gennem en robust økonomi til arbejdet for landets allermest udsatte mennesker. Jeg er stolt over de mange resultater, de mange gode samarbejder og alliancer. Og allermest for de mange gode øjeblikke i øjenhøjde med mennesker i samfundets udkant", siger Jeanette Bauer. Formand for Kirkens Korshærs hovedbestyrelse, Ian Ørtenblad, takker Jeanette Bauer for hendes indsats. "Jeanette har ydet en stor indsats for vores diakonale arbejde. Hun har hævet vores stemme i offentligheden, konsolideret vores økonomi og er gået forrest i at sikre vores værdibase

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye