Køge bliver ”slaraffenland for EU-interesserede” tirsdag den 21. september

Europabevægelsen er en tværpolitisk organisation, som har eksisteret siden 1948, og som ønsker at skabe mere EU-debat i befolkningen. Målet er, at vi alle får viden om de dagsordener, som betyder noget for os i hverdagen, eksempelvis fælles indkøb af vacciner, prisen på mobil-data og forurening i luften. Den 21. september laver organisationen en række arrangementer i Køge for at sætte gang i mere dialog om vores fremtid i EU.
Alle interesserede tilmelde sig på www.europabevaegelsen.dk/arrangmenter. Ved spørgsmål om praktiske anliggender kan du kontakte Europabevægelsen på hovednummer 33 141 141.
10.00-11.30: Køge Handelsgymnasium (tilmelding nødvendig)
Europabevægelsen samt EU-ordfører for Venstre Kim Valentin besøger Køge Handelsgymnasium. Her vil man have en fælles dialog om EU’s fremtid med gymnasieeleverne.
Adresse: Uddannelsesvej 20, 4600 Køge
13.00-14.00: Ingemann Components A/S (tilmelding nødvendig)
Vil du blive klogere på belysningsindustrien, og hvordan en virksomhed kan omstille sig, når coronaen rammer Danmark? Så kom på besøg hos Ingemann Components. Ingemann Components producerer specialiserede løsninger til belysningsindustrien i hele Nordeuropa.
Adresse: Tingbjergvej 6, 4632 Bjæverskov
16.00-18.00: Torvet
Kom ned på det lokale torv og få en hyggelig snak omkring Europa. Europabevægelsen giver kage og kaffe og står klar med god stemning og sjove aktiviteter.
Billeder
Information om Europabevægelsen

Rosenørns Allé 35, 1. th.
1970 Frederiksberg C
+45 33 141 141https://europabevaegelsen.dk
Fælles udfordringer kræver fælles løsninger. Europabevægelsen ønsker et tæt europæisk samarbejde.
Følg pressemeddelelser fra Europabevægelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Europabevægelsen
Efter Alaska-fiasko: Europa har fortsat ansvaret for at sikre Ukraines frihed - Nu må de norske gas-milliarder bringes i spil, siger formand.17.8.2025 16:44:32 CEST | Pressemeddelelse
Det var forudsigeligt, at topmødet i Alaska mellem Trump og Putin ikke bragte noget med sig. Omvendt endte det heller ikke i en katastrofe for Ukraine, lyder det fra Europabevægelsen. Det er fortsat Europas ansvar at sikre Ukraines frihed og bremse et aggressivt Rusland.
Europabevægelsen stifter afdeling i Grønland27.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den skal fokusere på et Grønlandsk medlemskab af EU.
Europabevægelsen: Danmark overtager i dag det vigtigste EU-formandskab nogensinde1.7.2025 04:30:00 CEST | Pressemeddelelse
i dag starter det danske EU-formandskab. Opgaven for dette formandskab er større, end vi før har set, siger Europabevægelsens formand.
Europabevægelsen: Tæt løb i Polen peger i retning af pro-europæisk vinder1.6.2025 22:16:00 CEST | Pressemeddelelse
Udfaldet i Polen bliver ikke bare bemærket i Bruxelles – det vil også kunne mærkes i Kyiv og Kreml
Skæbnevalg i Polen og Rumænien kræver et vågent Europa17.5.2025 13:17:39 CEST | Pressemeddelelse
“I en tid, hvor autokratier rykker frem globalt og forsøger at undergrave europæisk sammenhold indefra, er valgene i Polen og Rumænien ikke kun nationale. De er afgørende for fremtiden for hele det europæiske samarbejde,” udtaler Jens-Kristian Lütken.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum