Europabevægelsen

Unge overtager Christiansborg og forhandler EU’s fremtid

5.3.2026 11:30:38 CET | Europabevægelsen | Pressemeddelelse

Del

På lørdag samles omkring 150 unge fra hele landet på Christiansborg til Ungdommens EU-topmøde, hvor de i to dage træder ind i rollerne som EU-ministre, medlemmer af Europa-Parlamentet og journalister.

Stine Bosse til sidste års topmøde på Christiansborg
Stine Bosse til sidste års topmøde på Christiansborg

I Landstingssalen på Christiansborg skal de unge gennem forhandlinger forsøge at nå frem til konkrete beslutninger om to af de mest aktuelle europæiske spørgsmål: EU’s fremtidige forsvarssamarbejde og migration.

Formålet er at give unge en praktisk forståelse af, hvordan beslutninger i EU faktisk bliver til.

”EU’s beslutninger former i stigende grad vores hverdag, men for mange unge kan systemet virke fjernt og abstrakt. Med Ungdommens EU-topmøde giver vi dem mulighed for selv at prøve kræfter med forhandlingerne og mærke, hvor komplekst europæisk samarbejde egentlig er,” siger Jens-Kristian Lütken, formand for Europabevægelsen.

Under topmødet arbejder deltagerne i delegationer, der repræsenterer forskellige EU-lande og politiske grupper. De skal forhandle sig frem til fælles løsninger – præcis som i EU’s virkelige beslutningsproces mellem Ministerrådet og Europa-Parlamentet.

Arrangementet samler elever fra gymnasier, efterskoler og andre ungdomsuddannelser fra hele landet.

”Europa står over for store beslutninger om sikkerhed, migration og økonomi. Det er afgørende, at næste generation også engagerer sig i de diskussioner. Derfor er det stærkt at se så mange unge tage del i debatten om Europas fremtid,” siger Jens-Kristian Lütken.

Ungdommens EU-topmøde afholdes i Landstingssalen på Christiansborg og arrangeres af Europabevægelsen.

Kontakter

Billeder

Om Europabevægelsen

Fælles udfordringer kræver fælles løsninger. Europabevægelsen ønsker et tæt europæisk samarbejde.

Følg pressemeddelelser fra Europabevægelsen

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Europabevægelsen

Droneangreb på Danmark: - Nu har vi brug for Ukraine23.9.2025 11:43:17 CEST | Pressemeddelelse

Vi kan ikke bekæmpe droner uden at knytte Ukraine tættere til os på forsvarsområdet. Først Polen, så Estland, og i går Danmark. Mandag den 22. september forstyrrede droner over Københavns Lufthavn flytrafikken i godt fire timer. På et pressemøde i dag, tirsdag den 23. september, konstaterede Flemming Drejer, operativ chef i PET, at man ikke afviser, at der kigges i retning af Rusland. "Dette angreb minder uhyggeligt meget om en provokation fra Moskva. Det stiller strenge krav til, hvordan hele EU nu forholder sig til bekæmpelse af droner", siger Europabevægelsens formand Jens-Kristian Lütken.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye