Købmændene: Her er vejen til en grønnere dagligvarehandel
18.9.2019 13:16:57 CEST | DSK - De Samvirkende Købmænd | Pressemeddelelse
De Samvirkende Købmænd, der bl.a. har MENY, REMA 1000 og SPAR som medlemmer, har som oplæg til et partnerskab om en grønnere dagligvarehandel udarbejdet en 10-punktsplan med initiativer, som vil gøre det lettere for butikkerne at tage hensyn til klima, miljø og bæredygtighed.
Blandt forslagene er ændring af fødevareregler, som medfører madspild, og et opgør med den kommunale selvbestemmelse på affaldsområdet, som vanskeliggør optimal behandling af fødevareemballager. Men der er også mere vidtgående ønsker som en nedsat moms på frugt og grønt og nøglehulsmærkede fødevarer i øvrigt.
- Vi skal i hver eneste butik gøre en indsats for f.eks. at spare på energien og undgå madspild. Men vi må også forlange, at der fra politisk hold kommer initiativer, som fjerner de barrierer, der forhindrer de forretningsdrivende i at tage optimalt hensyn til klimaet, siger adm. direktør John Wagner, De Samvirkende Købmænd.
Han erkender, at forslaget om en differentieret moms – her nedsat moms på frugt og grønt og andre nøglehulsmærkede produkter – nok ikke har store muligheder for at vække politisk genklang.
- Jeg ved godt, at der er politisk berøringsangst i forhold til det emne. Men klimaudfordringen burde få os alle til at tænke lidt mere utraditionelt ved f.eks. at bruge stigende emballageafgifter til at fremme salget af sundere – og mere klimavenlige – fødevarer, siger John Wagner.
Nøgleord
Kontakter
John WagnerAdm. direktør
Tlf:+45 2023 2616jw@dsk.dkVedhæftede filer
Information om DSK - De Samvirkende Købmænd
Vi passer godt på de danske købmænd.
Med De Samvirkende Købmænd har danske købmænd en slagkraftig brancheorganisation, der sætter mange "fingeraftryk" i dansk erhvervslovgivning.
Medlemskredsen omfatter ca. 1.500 supermarkeder, discountbutikker, nærbutikker og convenience. DSK har også samtidig et tæt samarbejde med de to grossister i den frie sektor: Dagrofa og REMA Distribution.
I daglig tale siger vi, at DSK’s formål er at passe godt på den danske købmand. Mere formelt formuleret, så er DSK’s erklærede formål at skabe de bedst mulige vilkår for selvstændige forretningsdrivende i dansk dagligvarehandel.
Følg pressemeddelelser fra DSK - De Samvirkende Købmænd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DSK - De Samvirkende Købmænd
Ingen aprilsnar: Svenskerne sænker momsen på fødevarer og udstiller behovet for at gøre det samme i Danmark1.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne betaler nogle af Europas højeste fødevarepriser, og det skyldes ikke mindst den danske fødevaremoms, der er Europas højeste. I Sverige er momsen i forvejen lav, og nu sænkes den til kun 6 procent mod 25 procent i Danmark. Det skaber en uholdbar situation for den danske dagligvarehandel, lyder det fra De Samvirkende Købmænd (DSK).
6 ud af 10 vælgere: Fødevarepriser kan få betydning for deres kryds20.3.2026 07:00:07 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Norstat for De Samvirkende Købmænd (DSK) viser, at 56 procent af danskerne siger, at udviklingen i fødevarepriserne har betydning for, hvordan de vil stemme ved det kommende folketingsvalg. Derfor er fødevarepriserne er rykket ind i valgkampen.
Epidemien af butikstyverier fortsætter: Der blev stjålet for over 2 mia. kroner i dagligvarehandlen i 20253.3.2026 07:05:25 CET | Pressemeddelelse
Lysten til at stjæle fra de danske butikker er stadig høj – meget høj. I 2025 blev der anmeldt over 27.000 butikstyverier. De mange tyverier koster de danske dagligvarebutikker dyrt. Et estimat fra De Samvirkende Købmænd peger på, at tyverierne i dagligvarehandlen samlet set koster over to mia. kroner.
Folketingsvalg med fokus på danskernes dagligdag26.2.2026 14:30:38 CET | Pressemeddelelse
Afgiftslettelser, fødevaremoms og indsatsen mod butikstyverier – det er de vigtigste prioriteter i købmændenes brancheorganisation.
Skærpede straffe for butikstyveri er et vigtigt skridt19.2.2026 16:35:33 CET | Pressemeddelelse
De Samvirkende Købmænd (DSK) hilser regeringens nye initiativer mod butikstyveri velkommen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
