Købmænd glæder sig over ny Dankort-aftale
Efter angrebet fra Jyske Bank på et kombineret Dankort og internationalt betalingskort – hidtil Visa – har Danske Bank og Nets nu indgået en aftale, der sikrer forbrugerne det populære ”to-i-et-kort” i de kommende år, da bankernes aftale med Nets om udstedelse af Dankort udløber med udgangen af 2019.
- Der er al mulig grund til at rose Danske Bank for at medvirke til en fremtidssikring af Dankortet, siger Claus Bøgelund Nielsen, der er vicedirektør hos De Samvirkende Købmænd.
Han fremhæver, at Dankortet i mange år har været det billigste betalingskort for detailhandelen og dermed også for forbrugerne:
- Vi har en meget stor interesse i at sikre forbrugerne et attraktivt Dankort og holde omkostningerne nede. Derfor er aftalen et skridt i den rigtige retning.
Claus Bøgelund Nielsen opfordrer de øvrige banker til at forhandle nye aftaler på plads med Nets.
Nøgleord
Kontakter
Claus Bøgelund NielsenVicedirektør
Tlf:+4523453059cbn@dsk.dkInformation om DSK - De Samvirkende Købmænd
Vi passer godt på de danske købmænd.
Med De Samvirkende Købmænd har danske købmænd en slagkraftig brancheorganisation, der sætter mange "fingeraftryk" i dansk erhvervslovgivning.
Medlemskredsen omfatter ca. 1.500 supermarkeder, discountbutikker, nærbutikker og convenience. DSK har også samtidig et tæt samarbejde med de to grossister i den frie sektor: Dagrofa og REMA Distribution.
I daglig tale siger vi, at DSK’s formål er at passe godt på den danske købmand. Mere formelt formuleret, så er DSK’s erklærede formål at skabe de bedst mulige vilkår for selvstændige forretningsdrivende i dansk dagligvarehandel.
Følg pressemeddelelser fra DSK - De Samvirkende Købmænd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DSK - De Samvirkende Købmænd
Stigende fødevarepriser kan flytte to ud af tre stemmer9.12.2025 06:36:45 CET | Pressemeddelelse
Fødevarepriser er blevet et afgørende vælgertema, hvor næsten to ud af tre danskere svarer, at de stigende fødevarepriser i større eller mindre grad kan påvirke deres stemme ved næste folketingsvalg.
Hver tredje dansker ved, hvor de kan købe illegale varer25.11.2025 06:32:08 CET | Pressemeddelelse
En ny analyse fra De Samvirkende Købmænd (DSK) dokumenterer et omfattende illegalt marked for dagligvarer i Danmark, som truer både den lovlige handel og statens indtægter.
Danskerne skal være bedre forberedt på kriser24.11.2025 06:48:24 CET | Pressemeddelelse
Mandag den 24. november lancerer myndighederne en ny landsdækkende kampagne om hjemmeberedskab, sker det med fuld opbakning fra De Samvirkende Købmænd (DSK).
Når købmanden lukker, falder boligpriserne markant14.11.2025 12:22:19 CET | Pressemeddelelse
Ny DSK-analyse dokumenterer klar sammenhæng mellem afstand til ens købmand og boligpriser
Massiv folkelig opbakning til lavere moms og færre bøvlede afgifter6.11.2025 07:01:02 CET | Pressemeddelelse
Et stort flertal af danskerne ønsker lavere moms på fødevarer og færre afgifter i hverdagen Det viser en analyse fra De Samvirkende Købmænd (DSK).
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
