Københavnsk kongres- og eventbureau vinder Røde Kors’ Førstehjælpspris
Det blev det københavnske incoming-bureau BDP og deres guide-bureau, GVIDI, der vandt Førstehjælpsprisen 2019, som Røde Kors og privathospitalet Aleris-Hamlet uddeler.
BDP tager sig blandt andet af kongres- og krydstogtgæster, som besøger København, og guiderne i GVIDI tager dem med på tur rundt i Københavns gader og stræder. Her er det nyttigt at kunne førstehjælp, når en turist snubler over en kantsten. Og det kan de mere end 100 guider og 14 fastansatte.
”BDP og GVIDI tager det meget alvorligt, at de er en arbejdsplads, der har ansvaret for et stort antal mennesker, hvor der er en vis risiko for ulykker, når de færdes rundt med turisterne. De sørger ikke blot for at alle får et førstehjælpskursus ved ansættelsen, men de sørger også for, at kurset genopfriskes hvert andet år,” siger Michael Gram Kirkegaard, vicedirektør i privathospitalet Aleris-Hamlet.
Førstehjælp skaber tryghed
Det er obligatorisk i BDP og GVIDI at have et opdateret førstehjælpsbevis, så de ved, hvad de skal gøre, hvis ulykken er ude. De vil gerne gå i front for, at det bliver prioriteret højere i turistbranchen, og de kan se, at nogle af deres guider kommer fra andre bureauer, hvor de ikke har fået et førstehjælpskursus.
Sofia Louise Larsen, der er projektassistent i BDP og koordinerer førstehjælpskurser i BDP og GVIDI, sætter stor pris på, at de bliver anerkendt for deres arbejde med førstehjælp, som skaber tryghed for turisterne.
”Gæsten skal føle sig tryg i vores guiders hænder. De får et førstehjælpskursus, som burde være obligatorisk i branchen. Det vil vi gerne gå i front for,” siger hun.
Nøgleord
Kontakter
For yderligere information kontakt:
Pressemedarbejder i Røde Kors Kasper Bøgsted Kristensen på 40 46 67 74
Billeder
Links
Information om Røde Kors
Røde Kors: Alle skal kunne førstehjælp
Det er Røde Kors’ ambition, at alle danskere skal kunne førstehjælp og skal holde det vedlige. Lige nu har kun hver tredje dansker et opdateret førstehjælpskursus, og hver femte dansker har aldrig taget et kursus. Det viser en helt ny, repræsentativ undersøgelse, som analysevirksomheden Voxmeter har udført for Røde Kors.
For at sætte fokus på vigtigheden af førstehjælp kårer Røde Kors hvert år en arbejdsplads, der har gjort noget særligt for at uddanne medarbejderne i førstehjælp.
Følg pressemeddelelser fra Røde Kors
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Røde Kors
Røde Kors lagt ned af henvendelser: Stor interesse for frivilligt arbejde fra ikke-dansktalende københavnere7.7.2025 11:00:18 CEST | Pressemeddelelse
Der er kø til at blive frivillig på holdet, der bistår med driften af Røde Kors-genbrugsbutikker i Hovedstaden, hvis man er tilflytter fra et andet land og endnu ikke har lært det danske sprog
Kultur- og erhvervsprofiler samler over fire millioner kroner ind til Røde Kors5.7.2025 15:41:09 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt netværk af kultur- og erhvervspersoner har det seneste år løftet en række kreative projekter og initiativer til fordel for Røde Kors som en del af Røde Kors’ Klub 10 og Klub 100-ambassadører. Tilsammen har de indsamlet 4,1 millioner kroner til Røde Kors’ hjælpearbejde i Danmark og ude i verden.
Stor succes: Røde Kors’ Nørklere pyntede Copenhell1.7.2025 16:26:18 CEST | Pressemeddelelse
250 festivalgæster donerede sammenlagt over 45.000 kroner til Røde Kors, da de gav deres battleveste en tur gennem Nørklernes systue på Copenhell.
Røde Kors byder det danske EU-formandskab velkommen: Stærk humanitær støtte til Ukraine bør være en central prioritet30.6.2025 21:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Formandskabet overtages i en tid med store humanitære udfordringer – ikke mindst krigen i Ukraine, som fortsat har alvorlige konsekvenser for millioner af mennesker
For børn i økonomisk trængte familier føles sommerferien uønsket lang og er præget af afsavn30.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mens sommeren for de fleste familier er en tid med oplevelser, rejser og samvær, står børn i økonomisk trængte familier i Danmark foran en ferie, hvor der ikke er råd til at tage på tur eller købe is. Det gør børnene triste, at de ikke har oplevelser at fortælle om, når de vender tilbage til skolen, viser en undersøgelse fra Røde Kors
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum