Ingen varer over 100 kr i Røde Kors Butik på Roskilde Festival
26.6.2026 13:28:19 CEST | Røde Kors | Pressemeddelelse
Har du glemt solbrillerne, regnjakken eller tasken til festivalpladsen? Fra onsdag til lørdag kan festivalgæster gøre billige og mere bæredygtige fund i Røde Kors’ pop-up butik på Roskilde Festival.

Når Roskilde Festival åbner festivalpladsen, åbner Røde Kors samtidig dørene til en pop-up butik fyldt med genbrug, der er udvalgt særligt til festivalgæster.
I butikken kan man finde festivalrelevante varer som tøj, regnjakker, solbriller, tasker, hatte, bæltetasker og andre accessories, alt sammen til under 100 kroner.
I år har de frivillige nørklere desuden hæklet 700 bøllehatte til butikken. Sidste år havde Røde Kors 200 hæklede bøllehatte med, og de blev revet væk.
Butikken ligger inde på festivalpladsen og har åbent alle musikdage. Onsdag den 1. juli åbner den klokken 16, men åbner allerede klokken 10 de resterende dage. Alle dage lukker butikken klokken 2 om natten.
“Vi kan virkelig se, at festivalgæsterne bakker op om konceptet, og vores omsætning er steget år for år. Samtidig er vi blevet bedre til at håndplukke de ting, som vi ved, festivalgæsterne går efter. Det er for eksempel varme sweatre til de kølige aftener, ekstra sokker til gummistøvlerne og bøllehattene, som de seneste år er gået som varmt brød,” siger Claus Bang Hansen, formand for Røde Kors Roskilde.
Pop-up butikken drives af Røde Kors-butikken i Roskilde by, hvor frivillige har sørget for at indsamle, udvælge og klargøre de varer, der kommer med på festivalen. Butikken bemandes også af frivillige under festivalen.
Ud over genbrugsfund kan festivalgæsterne også få gratis klistermærker med budskaberne “Jeg er unik”, “Jeg er brugt” og “Jeg er billig”. Sidste år blev klistermærkerne hurtigt populære blandt især de unge festivalgæster, og i år har Røde Kors derfor fået lavet en hel del ekstra.
Overskuddet fra salget går blandt andet til Røde Kors Roskildes lokale arbejde og vil være med til at støtte sociale aktiviteter i Roskilde og omegn.
Røde Kors har gennem flere år haft pop-up butik på Roskilde Festival, hvor samarbejdet både giver festivalgæsterne adgang til praktiske genbrugsfund og er med til at gøre Røde Kors synlig i nye sammenhænge.
Røde Kors pop-up butik på Roskilde Festival
Åbningstid: Onsdag den 1. juli åbner butikken klokken 16-02, og de resterende dage til og med lørdag den 4. juli er der åbent fra 10-02
Priser: Alle varer under 100 kr.
Pressekontakt
Røde Kors’ pressetelefon: 3529 9699
Nøgleord
Kontakter
Røde Kors pressetelefonrodekors.dk/presse
Tlf:3529 9699Om Røde Kors
Røde Kors er altid til stede
Hver dag redder vi liv og ruster mennesker til at klare sig gennem kriser og katastrofer. Vi skaber fællesskaber og støtter samfundets sårbare til et bedre liv, og i kriser er vi en del af det nationale beredskab i Danmark.
192 lande er med Genevekonventionen blevet enige om at have Røde Kors som fælles hjælpeorganisation. Vi hjælper mennesker på begge sider af konflikten og i de fjerneste egne af verden. Uden hensyn til nationalitet, religion eller politiske holdninger.
Vi er verdens største humanitære organisation med omkring 12 millioner frivillige over hele verden. Vi er en bevægelse for medmenneskelighed i verden, i lokalsamfundet og dér, hvor du bor.
Følg pressemeddelelser fra Røde Kors
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Røde Kors
Røde Kors: Vær ekstra opmærksom i varmen – også på dem, du er sammen med23.6.2026 15:35:21 CEST | Pressemeddelelse
Mind hinanden om at drikke væske nok, søg skygge og hjælp med at køle en person, der er blevet overophedet, ned
Anders Ladekarl har valgt at stoppe i Røde Kors16.6.2026 11:17:45 CEST | Pressemeddelelse
Anders Ladekarl har i går meddelt Røde Kors hovedbestyrelse, at han ønsker at fratræde som generalsekretær med udgangen af januar 2027
Årsrapport 2025: Opbakning til Røde Kors fortsat stærk i en verden præget af usikkerhed og uforudsigelighed16.6.2026 10:10:29 CEST | Pressemeddelelse
Året blev et vendepunkt for den humanitære sektor, der trods et stigende antal konflikter og kriser i verden oplevede afgørende nedgang i støtten. Røde Kors i Danmark har stadig stor opbakning og kunne sidste år anvende mere end 2,2 mia. kr. på hjælpearbejdet i Danmark og ude i verden
KØBENHAVNSKE GENBRUGSBUTIKKER GÅR HELT I SORT FØR COPENHELL12.6.2026 12:15:18 CEST | Pressemeddelelse
Fra tirsdag den 16. juni kan københavnske metalfans varme op til Copenhell i fire udvalgte Røde Kors-genbrugsbutikker, som for en stund går helt i sort.
Røde Kors Aarhus indvier nye netværkslokaler i Gellerup11.6.2026 14:25:45 CEST | Pressemeddelelse
Der var stort fremmøde, da Røde Kors Aarhus indviede sine nye netværkslokaler i Gellerup. Frivillige, samarbejdspartnere og lokale aktører var mødt talstærkt op for at fejre åbningen, og allerede samme aften blev lokalerne taget i brug af en af husets sociale aktiviteter
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum