Klimakonferencen 2022 – Hvor grønne løsninger mødes
Hvordan skal fremtidens klimapolitik se ud? Om to år skal politikerne blive enige om nye klimamål for 2035, og derfor sætter DI den 13. december 2022 fokus på, hvordan vi får den grønne omstilling op i fart. Det gør vi i en samlet kreds med nogle af landets førende grønne virksomheder, politikere og tænketanke. Pressen er inviteret med.

Danske virksomheder kan accelerere Danmarks grønne omstilling, og vi har en unik mulighed for at vise hele verden, hvordan vi skaber et klimaneutralt samfund inden 2050. Den 13. december 2022 samler DI nogle af landets førende grønne virksomheder, politikere, meningsdannere og tænketanke til oplæg og diskussioner om de næste skridt mod vores klimamål.
Den grønne omstilling kommer ikke af sig selv og den rummer også en række barrierer, som vi som samfund skal tackle for at nå vores ambitiøse klimamål. For eksempel kræver den grønne omstilling udbygning af vedvarende energi på land og i vand, men det betyder for mange også en ny udsigt fra køkkenvinduet. Vi skal også have flere grønne kompetencer, men hvordan og gør vi nok for at sikre kvalificeret arbejdskraft både fra ind- og udland?
Det er nogle af de dilemmaer, der vil blive belyst i debatten om fremtidens klimapolitik. På scenen vil blandt andre Henrik Stiesdal fra Stiesdal, Maria Reumert Gjerding fra Danmarks Naturfredningsforening, Ulrik Stridbæk fra Ørsted, formand for Liberal Alliance, Alex Vanopslagh, Frederik Sandby fra Klimabevægelsen og DI’s politiske direktør, Emil Fannikke Kiær, give deres perspektiver på, hvordan vi får sat fart på den grønne omstilling nu. Vi har brug for politiske beslutninger, implementering af grønne løsninger og folkelig opbakning, så det bliver muligt at foretage de nødvendige klimahandlinger.
Tid og sted:
Den 13. december 2022 kl. 08:30-11:30
Dansk Industri – Industriens Hus
H.C. Andersens Boulevard 18
1553 København
Program:
08:30-09:00 Registrering og morgenkaffe
09:00-09:05 Velkomst
09:05-09:20 Udvikling af nødvendige grønne løsninger ved Henrik Stiesdal, grundlægger og CTO, Stiesdal
09:20-09.35 Dansk erhvervsliv i en klimaneutral verden ved Emil Fannikke Kiær, politisk direktør, DI
09.35-09.50 Hvordan ser borgerlig klimapolitik ud ved Alex Vanopslagh, formand for Liberal Alliance og medlem af Folketinget
09.50-10.05 Konsekvenserne af en CO2-afgift på landbrugets e-udledninger ved Thor Gunnar Kofoed, viceformand i Landbrug & Fødevarer
10.05-10.20 Fokus på implementering af grønne løsninger ved Christian Ibsen, direktør i Concito
10.20-10.40 Pause
10.45-11.15 Debat om langsomlighed i udrulning af grøn energi med Ulrik Stridbæk, Vice President i Ørsted, og Maria Reumert Gjerding, Præsident i Danmarks Naturfredningsforening
11.15-11.25 Metoder til at opnå verdens opmærksomhed ved Frederik Sandby, sekretariatsleder i Klimabevægelsen
11.25-11.30 Afrunding
11.30 - Frokost
Tilmelding skal ske på mail til DI’s presserådgiver Ditte Rieland på mail dirh@di.dk. Spørgsmål og interviewaftaler kan rettes på mail eller tlf. +452246 7822.
Følg os på:
Kontakter
Ditte RielandPresserådgiver
Tlf:+4522467822dirh@di.dkBilleder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Der er brug for et EU-forbud mod PFAS nu7.2.2023 11:25:50 CET | Pressemeddelelse
EU vil forbyde PFAS. I årevis har DI arbejdet for et EU-forbud mod PFAS i forbrugerprodukter, og det er bydende nødvendigt, at et sådant forbud bliver lavet på europæisk niveau, da det ikke batter meget med et nationalt forbud mod PFAS, mener landets største erhvervsorganisation DI.
DI-topchef: ”En ren katastrofe for den grønne omstilling, at døren smækkes i"6.2.2023 11:46:42 CET | Pressemeddelelse
DI’s topchef Lars Sandahl Sørensen kalder det for ”potentielt den største forhindring for den grønne omstillings realisering”, efter det er kommet frem, at EU-regler risikerer at sætte en stopper for samtlige danske åben dør-projekter.
DI: Debat om digitalisering er skæv2.2.2023 10:04:51 CET | Pressemeddelelse
- Ingen skal tabes af det digitale samfund, men præmissen for debatten er skæv, siger branchedirektør Rikke Hougaard Zeberg, DI Digital, DI’s branche for tech-virksomheder, i en kommentar til ny rapport torsdag fra Digitaliseringsministeriet, der viser, at tre ud af fire borgere generelt har tillid til de digitale løsninger i det offentlige som eksempelvis Digital Post og borger.dk.
DI: Danmark skaber færre virksomheder med høj vækst1.2.2023 09:34:39 CET | Pressemeddelelse
Alt for få danske iværksættere og nye virksomheder går videre fra ”Løvens hule” og vokser sig store og skaber vækst og job. En ny undersøgelse fra Dansk Industri viser, at antallet af virksomheder med høj vækst ligger på det laveste niveau i syv år.
Dansk Industri opruster med ny marketing-enhed og stærk kommerciel kommunikationsprofil26.1.2023 13:45:36 CET | Pressemeddelelse
Fra 1. februar får Dansk Industri en ny brand- og marketing-afdeling med ny underdirektør Didrik A. Fjeldstad i spidsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum