Klimabevidste danskere vil have flere danske råvarer på julebordet
Julemiddagen anno 2020 bliver i større grad tilberedt af danske råvarer. I en analyse som Norstat har lavet for Landbrug & Fødevarer svarer 43 procent af danskerne, at de vil købe flere danskproducerede fødevarer denne jul. Det er en signifikant stigning i forhold til julen 2019.
Danskerne tænker mere over klima og bæredygtighed i forbindelse med juleforberedelserne i år end sidste år. En analyse som Norstat har lavet for Landbrug & Fødevarer viser, at sammenlignet med sidste år, er der flere i 2020, som siger, at de tænker over klima og bæredygtighed i forbindelse med deres juleforberedelser.
Det er især initiativer som at smide mindre mad ud og købe flere danskproducerede fødevarer – og juletræer, som danskerne er villige til at gøre mere af, af hensyn til klima og bæredygtighed
Sammenlignet med sidste år, så er det især andelen af danskere, som vil købe dansk producerede fødevarer, som er steget. Denne andel er steget signifikant fra 34 procent i 2019 til 43 procent i 2020.
At flere forbrugerne putter danske varer i indkøbskurven kan have noget med Covid-19 at gøre, mener analysechef i Landbrug & Fødevarer, Per Vesterbæk.
- Den nuværende situation med Covid-19 spiller en vigtig rolle for, at danskerne gerne vil købe mere dansk denne jul. Det skyldes flere forskellige ting. Forbrugerne vil gerne større det lokale i en udfordrende økonomisk tid. Der er tryghed i de lokale varer, som man ved hvor kommer fra. Ligeledes er kort transportafstand en fordel, når vi tænker på klima og bæredygtighed. Det har vi også set i andre undersøgelser, siger han
I analysen er der også blevet spurgt om, hvad de vil gøre mindre af for at tage hensyn til klimaet. Her svarer Her svarer 27 procent at de vil købe færre udenlandske varer.
I det hele taget fylder hensynet til bæredygtighed og klima meget i juletiden hos danskerne.
De interviewede er blevet spurgt om, i hvilken grad tanker om klima og bæredygtighed har indflydelse på deres forberedelse af julen i år.
Andelen af de, som svarer ”i høj grad” og ”i nogen grad” er steget signifikant fra år 2019 til år 2020.
De danskere, som giver udtryk for, at klima og bæredygtighed har en indflydelse på deres juleforberedelser, er overrepræsenteret blandt kvinder, mens der er flere mænd der slet ikke tænker på klima og bæredygtighed i forbindelse med julen.
Kontakter
Yderligere info via presserådgiver Mille Marie Christensen, mic@lf.dk, 61702047
Vedhæftede filer
Information om Landbrug & Fødevarer
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Danskerne køber økologisk julemad18.12.2020 14:46:34 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse viser, at 70 procent af danskerne køber økologiske fødevarer, når de skal handle ind til julebordet.
Danskerne vil have symmetriske juletræer16.12.2020 12:23:09 CET | Pressemeddelelse
Jagten på det perfekte, symmetriske juletræ fylder signifikant mere i år end sidste år. Det viser en ny undersøgelse fra Landbrug & Fødevarer. Her svarer over hele 55 pct. af danskerne, at juletræets symmetriske udsende er vigtigt, når de skal vælge juletræ. Det er signifikant flere end sidste år, hvor kun 38 pct. svarede det samme.
Økologieksporten er næsten fordoblet på fem år – men coronaen giver udfordringer8.12.2020 08:48:27 CET | Pressemeddelelse
Danmark fastholder sin position som et stærkt økologiland. Eksporttallene fra 2019, som netop er offentliggjort, viser, at eksporten af økologiske varer steg i 2019 og endte med et resultat på tre mia. kroner. Det betyder, at den økologiske eksport er næsten fordoblet på fem år. Verden har dog forandret sig meget i 2020, hvor corona-virus har domineret verdensmarkedet.
Agro Food Park opfører nyt kontorfællesskab på 8000 m22.12.2020 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Det går stærkt i Agro Food Park for tiden. Efterspørgslen på at blive en del af netværket er nu så stor, at Agro Food Park i begyndelsen af det nye år påbegynder opførelsen af endnu en bygning som skal skabe rammer for endnu flere virksomheder og medarbejdere i Agro Food Park, som i dag består af 80 virksomheder og mere end 1200 medarbejdere, som arbejder inden for fødevaresektoren.
Søren Søndergaard efter statsminister-møde: Tid til ny dialog og brede aftaler26.11.2020 13:23:38 CET | Pressemeddelelse
Landbrug & Fødevarers formand og statsminister Mette Frederiksen mødtes torsdag hos nordjysk landmand til snak om nutid og fremtid for landbruget.
Regeringen må nu give klare garantier til minkavlerne7.11.2020 19:34:14 CET | Pressemeddelelse
Det er en voldsom beslutning regeringen har truffet om at nedlægge alle danske minkbesætninger. De menneskelige og erhvervsmæssige konsekvenser er enorme, og derfor skylder regeringen klare garantier til minkavlerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum