Jokeren er løs: Heldig dansker fra Roskilde scorer hele 49 millioner kroner

49.496.882 kroner. Så mange penge har en heldig dansker vundet lørdag aften.
Jokeren har hele året vokset sig større og større og skulle altså op på hele 49 millioner kroner, før en heldig dansker fra Roskilde vandt den ved aftenens Lotto trækning. Roskildenseren ramte de 7 helt rigtige tal i Joker – et tillægsspil i Lotto, som kan tilkøbes for 10 kroner per kupon.
Vinderen spillede med over mobilen og kan nu glæde sig til at få præcis 49.496.882 skattefrie kroner ind på kontoen. Sikke en optakt til julen.
Desuden var det ikke kun førstepræmien i Joker, der blev udløst ved lørdagens trækning. Der var nemlig også en vinder af førstepræmien i Lotto. Endnu en heldig dansker kan således søndag morgen vågne op med et lidt større smil end vanligt efter at have vundet intet mindre end 16 millioner kroner i Lotto.
Den nybagte millionær har købt sin kupon i Føtex Sønderborg i Sønderborg.
”Det er altid dejligt at se så mange vindere i vores lotterier – også selvom vi er vant til det, da der hver evig eneste uge kommer flere, nye millionærer til. Det kan være en stor omvæltning fra den ene dag til den anden at få millioner af kroner ind på kontoen, og derfor gør vi meget ud af at give specialiseret rådgivning til dem, der er så heldige. Det gør vi for at sikre, at vinderne får taget godt hul på den nye tilværelse som millionær eller endda multimillionær,” siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Lotteri Spil.
Fire nye millionærer lørdag aften
Det blev faktisk til hele fire nye millionærer ved lørdagens Lotto trækning. For vanen tro skal der også findes to vindere af Millionærgarantien, når der hver lørdag bliver trukket lod om 2x1 million kroner blandt alle spillede rækker.
Aftenens to vindere af Millionærgarantien:
- Den første heldige vinder havde købt sin kupon i Kirkebjerg Kiosken i Brøndby.
- Den anden vinder spillede med via sit PLUS-abonnement og er fra Region Hovedstaden.
Danske Spil har endnu ikke talt med vinderne, men ønsker dem alle et stort tillykke.
Vindertal Joker 10. december 2022:
2, 9, 0, 7, 9, 8, 8
Vindertal Lotto 10. december 2022:
4, 5, 9, 12, 15, 17, 19
Tillægstal Lotto 10. december 2022:
8
Om Joker
- Siden år 2000 har man kunne spille med Joker, og Joker kan tilkøbes på Vikinglotto og Lotto.
- Joker koster 10 kr. og giver dig altid en ekstra vinderchance på min. 2 mio. kr.
- Den højeste gevinst blev vundet i 2015, hvor en heldig spiller fra Frederiksberg løb afsted med 50.000.000 kr.
Om Lotto
- Lotto startede d. 7. oktober 1989 og trækkes fast hver lørdag aften.
- Siden 2015 har Lotto haft en Millionærgaranti, der betyder, at der hver uge desuden bliver trukket lod om 2x1 mio. kr. blandt alle spillede rækker
- Den højeste gevinst blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564.007 kr.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Jokeren er løs: Heldig dansker vinder 8.902.665 kroner19.3.2023 08:52:34 CET | Pressemeddelelse
Aftenens Lotto trækning bød på årets anden vinder af førstepræmien i Joker. Den heldige dansker kan nu se frem til at få hele 8.902.665 skattefrie kroner ind på kontoen.
Lotto-vinder vil passe på pengene: ”Jeg er jo ikke millionær… nårh jo, det er jeg! Ha!”18.3.2023 08:30:01 CET | Pressemeddelelse
En pensionist fra Storkøbenhavn har efter mange år med smågevinster i Lotto endelig skudt papegøjen. Han var en af de 10 anpartshavere fra kiosken i Dyssegård, som nu kan kalde sig millionær – selv om det lige kræver lidt tilvænning.
X Factor-ekspert: ”Nu bliver det drengene mod pigerne”17.3.2023 08:18:31 CET | Pressemeddelelse
Aftenens liveshow i X Factor bliver endestationen for Nambahlou – det er Danske Spils oddssættere ret sikre på. Og derefter er det gruppernes tur til at være nervøse.
Kronjyde rammer suverænt højeste odds i seks år – men spillede kun en krone16.3.2023 12:30:00 CET | Pressemeddelelse
Ung kronjyde smadrer rekorden for højeste odds hos Danske Spil siden foråret 2017: Spillede 14 kampe lige på til odds 34.027 – og vandt! Indsatsen var dog kun en krone, men det tager han nu med et smil.
Jyde vinder 7.000 skattefri kroner om måneden i syv år: ”Man bliver da ikke i dårligt humør af det, i hvert fald”15.3.2023 08:30:01 CET | Pressemeddelelse
En mand fra Viborg Kommune skrabede tre ens pengesække på et skrabelod og vandt dermed 7.000 kroner skattefrit om måneden de næste syv år. Det giver i alt 588.000 kroner, og han glæder sig allerede til at bruge pengene. I ro og mag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum