ISS Danmark

ISS-medarbejdere får anerkendelse af Amager Hospital

26.3.2021 14:40:48 CET | ISS Danmark | Pressemeddelelse

Del
Ledelsen på Amager Hospital har været så tilfredse med serviceleverancerne fra ISS Danmark under coronapandemien, at alle ISS’ medarbejdere har fået en særlig anerkendelse for deres indsats
To af de ISS-medarbejdere, der har fået den fine anerkendelse fra Amager Hospital
To af de ISS-medarbejdere, der har fået den fine anerkendelse fra Amager Hospital

Forudseenhed, fleksibilitet og lyst til at gøre en forskel for sundhedspersonalet og patienter på Amager Hospital er nogle af de ord, som ledelsen knytter til den indsats som ISS har leveret i det forgangne år under coronapandemien.

”Vi har oplevet en enestående lyst og vilje hos ISS til at få tingene til at fungere i en situation, hvor flere processer og arbejdsgange har udfordret alle. Medarbejderne har alle været utrolig hjælpsomme og nærmest løst udfordringerne før de er opstået. I har hele tiden gået forrest og fået struktureret og udført opgaverne til gavn og glæde for hospitalets personale,” siger Helle Hosbond Jensen, afsnitsleder på Amager Hospital.

De ca. 45 ISS-medarbejdere, der arbejder på hospitalet i skiftehold, har fået tildelt et såkaldt ’Æble’, som er en særlig anerkendelse, kunder kan give ISS’ medarbejdere for deres indsats. At alle medarbejdere på én lokation bliver tildelt et ’Æble’, sker yderst sjældent.

”Vi er ydmyge og stolte over at kunne levere serviceydelser, der skaber trygge og hygiejniske rammer, så hospitalets personale har haft og fortsat har de bedste betingelser til at udføre den vigtige samfundsopgave med at håndtere coronapandemien. Derfor er vi naturligvis rigtig glade for den anerkendelse, som Amager Hospital har givet vores medarbejdere,” siger Lena Kristensen, Costumer Director i ISS Danmark.

ISS varetager udover rengøringen på Amager Hospital også rengøringen af flere af Staten Serum Instituts- og Testcenter Danmarks laboratoriefaciliteter, der er en del af ISS’ samlede coronarelaterede arbejde for myndighederne, som blandt andet også tæller etablering af lokationer til smitteopsporing.

Billeder

To af de ISS-medarbejdere, der har fået den fine anerkendelse fra Amager Hospital
To af de ISS-medarbejdere, der har fået den fine anerkendelse fra Amager Hospital
Download

Information om ISS Danmark

 

Følg pressemeddelelser fra ISS Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra ISS Danmark

ISS kårer årets medarbejder: Menchita er med til at sikre patientsikkerheden på Hvidovre Hospital13.3.2026 13:25:15 CET | Pressemeddelelse

Serviceassistent Menchita Svarter, der til dagligt gør rent på intensivafdelingen på Hvidovre Hospital, er netop blevet kåret som ’Årets Æble’ – ISS’ svar på årets medarbejder blandt de 6.000 ansatte i Danmark. Det er Menchitas tårnhøje faglighed, engagement og overblik, der har gjort hende til en vigtig del af hospitalets arbejde med at sikre patientsikkerheden.

Nyt samarbejde mellem ISS og skolen TEC løfter rengøringsfaget22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse

ISS og erhvervsskolen TEC har sammen udviklet et nyt forløb, der skal løfte fagligheden inden for rengøringsfaget yderligere. Samarbejdet giver ISS’s medarbejdere en reel opkvalificering af deres kompetencer og papir på deres kvalifikationer. Det er ikke kun en styrke for den enkelte, men skaber også værdi for ISS og kan samtidig være med til at løse udfordringen med mangel på faglært arbejdskraft i Danmark.

ISS-undersøgelse blandt kontoransatte viser: Fremtidens arbejdsplads er bæredygtig – hvis det står til medarbejderne26.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Danske virksomheder må arbejde målrettet med konkrete, målbare bæredygtighedsinitiativer, hvis de vil tiltrække og bevare de bedste medarbejdere nu og i fremtiden. Det viser en global undersøgelse foretaget af ISS, der er førende inden for workplace experience og facility management. Særligt blandt yngre medarbejdere er bæredygtighed blevet et krav til arbejdspladsen og ikke blot en bonus.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye