Ishøj kan gøre flest ledige klar til et hungrende arbejdsmarked
Sådan lyder det fra Ishøjs borgmester, Merete Amdisen (A), som er blandt de af landets kommuner, der har sendt en ansøgning til regeringen om at få status som frikommune på beskæftigelsesområdet.
Kun fire kommuner får muligheden. Ifølge Merete Amdisen taler meget for, at Ishøj Kommune bliver en af dem.
Vil hjælpe hungrende arbejdsmarked
”Vi er helt klart den kommune med det største potentiale for at gøre ledige klar til et arbejdsmarked, som lige nu hungrer efter arbejdskraft. Vi har helt særlige udfordringer, som vi kan vende til en styrke, hvis vi bliver sat fri til at gøre noget helt nyt i forhold til jobskabelse og uddannelse,” siger Merete Amdisen.
Som frikommune vil Ishøj Kommune blive sat fri for statslig regulering og kan i stedet udfolde sig mere frit i forhold til lokale behov. Fx fjerne regler og bureaukrati, nedbryde vante arbejdsgange, gøre anderledes brug af de offentlige ressourcer og skabe helt nye løsninger skræddersyet til kommunens særlige borgersammensætning.
”Vi er klar til at bane vejen for nytænkning med helt nybygget jobcenter og politiske ambitioner på beskæftigelsesområdet,” slår Merete Amdisen fast.
Nybygget jobcenter klar til øget frihed
Fra januar 2022 hjemtog Ishøj Kommune sit jobcenter fra det forpligtende samarbejde med Vallensbæk Kommune. Derfor er timingen for et frikommuneforsøg på beskæftigelsesområdet perfekt for Ishøj Kommune, fortæller formanden for Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget, Rasmus Ørvad Boné (C).
”Med et helt nybygget jobcenter har vi prioriteret ressourcer til beskæftigelsesområdet. Vores dygtige medarbejdere er optaget af at gøre tingene på nye måder og tænke nyt og anderledes. De opbygger nye interne arbejdsgange og tænker ud af boksen. Derudover har vi samlet erhvervsområdet og beskæftigelsesområdet tæt under samme udvalg og ledelse for at sikre optimalt samspil mellem vores lokale erhvervsliv og jobcenteret,” siger Rasmus Ørvad Boné og tilføjer:
”Vi har et momentum lige nu, hvor en status som frikommune på området vil være kærkomment og give vores passionerede medarbejdere endnu mere vind under vingerne i arbejdet med at gøre flest mulige ledige klar til beskæftigelse.”
Fristen for ansøgningen om at blive frikommune på beskæftigelsesområdet var mandag den 8. august og Ishøj Kommune afventer nu svar.
Kontakter
Merete Amdisen (A)Borgmester i Ishøj Kommune
Tlf:29 43 30 12mem@ishoj.dkRasmus Ørvad Boné (C)Formand for Erhvervs- og BeskæftigelsesudvalgetIshøj Kommune
Tlf:30 72 33 11rasmb@ishoj.dkInformation om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Ishøjs nye smukke børneteaterhus indvies til september30.6.2025 13:47:15 CEST | Pressemeddelelse
Med en stor donation fra A.P. Møller Fonden er en teaterdrøm blevet til virkelighed for Ishøj Teater. Den gamle teaterbygning fra 1972 var nedslidt. I stedet er der nu opført en arkitektonisk perle, som giver helt nye muligheder for kunstnerisk udfoldelse
Ny buslinje forbinder Ishøj og Hedehusene18.6.2025 16:14:47 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Kommune og Høje-Taastrup Kommune styrker nu den kollektive trafik med en ny buslinje, der skal betjene landsbyerne i de to kommuner
Ishøj Kommune sikrer oplevelser i gamle bygninger ved Thorsbro Vandværk16.6.2025 13:52:57 CEST | Pressemeddelelse
Vi vil bringe liv i de smukke fredede bygninger og skabe et nyt centrum for oplevelser i det vestlige Ishøj for borgere og besøgende, lyder det fra Ishøjs borgmester Merete Amdisen efter nyheden om, at Ishøj Kommune har købt en del af det tidligere Thorsbro Vandværk af HOFOR
Vibeholmskolen med i landsdækkende forsøg med gratis skolemad28.5.2025 15:39:34 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med 191 skoler over hele landet er Vibeholmskolen i Ishøj Kommune blevet udtrukket til at være med i et landsdækkende forsøg med skolemad, hvor skolens udskolingselever bliver tilbudt gratis frokost
Kom med: Åbent hus på Ishøj Kulturskole9.5.2025 10:23:58 CEST | Pressemeddelelse
Kom til åbent hus på Ishøj Kulturskole, hvor du kan møde lærerne og høre, hvordan det fx lyder, når du blæser i en tværfløjte, hvordan du kreerer et musikdyr ud af pap, eller hvordan føles det at være en del af et dansehold
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum