Ny buslinje forbinder Ishøj og Hedehusene
Ishøj Kommune og Høje-Taastrup Kommune styrker nu den kollektive trafik med en ny buslinje, der skal betjene landsbyerne i de to kommuner

En ny buslinje mellem Ishøj og Hedehusene bliver sat i drift den 29. juni 2025. Den nye linje, der får nummer 128, vil betjene landsbyerne Ishøj Landsby, Torslunde og Reerslev og skabe en direkte forbindelse mellem Ishøj Station og Hedehusene Station.
"Vi har længe haft et politisk ønske om at sikre bedre kollektiv trafik i hele kommunen - også i de områder, hvor der i dag er langt mellem busserne. Med den nye linje skaber vi mere mobilitet og sammenhængskraft. Vi binder kommunen bedre sammen og gør det lettere for alle at vælge bussen," siger Ishøjs borgmester, Merete Amdisen.
Gør en forskel for landsbyerne
Borgmesterens kollega i Høje-Taastrup Kommune, Michael Ziegler, er også glad for, at borgerne i kommunens landsbyer nu får bedre muligheder for offentlig transport:
”Vi er meget glade for at kunne indvie den nye buslinje. Vi får en bedre busbetjening, som i vores kommune især vil gøre en forskel for landsbyer som Reerslev og Stærkende - nu bliver det nemmere at tage bussen til skole, arbejde og fritidsaktiviteter,” siger borgmester Michael Ziegler.
Borgmestre åbner buslinjen med køretur
Buslinjen er et tværkommunalt samarbejde mellem Ishøj Kommune og Høje-Taastrup Kommune og vil blive evalueret efter to år.
Den 29. juni markeres opstarten af den nye buslinje med en køretur, hvor borgmestrene fra Ishøj og Høje-Taastrup deltager.
Alle kan køre gratis med den nye buslinje på åbningsdagen.
Kontakter
Caroline Christine Eskesen, konsulent i Ishøj Kommune: Tlf. 2157 6148 / caeske@ishoj.dk
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Ishøjs nye smukke børneteaterhus indvies til september30.6.2025 13:47:15 CEST | Pressemeddelelse
Med en stor donation fra A.P. Møller Fonden er en teaterdrøm blevet til virkelighed for Ishøj Teater. Den gamle teaterbygning fra 1972 var nedslidt. I stedet er der nu opført en arkitektonisk perle, som giver helt nye muligheder for kunstnerisk udfoldelse
Ishøj Kommune sikrer oplevelser i gamle bygninger ved Thorsbro Vandværk16.6.2025 13:52:57 CEST | Pressemeddelelse
Vi vil bringe liv i de smukke fredede bygninger og skabe et nyt centrum for oplevelser i det vestlige Ishøj for borgere og besøgende, lyder det fra Ishøjs borgmester Merete Amdisen efter nyheden om, at Ishøj Kommune har købt en del af det tidligere Thorsbro Vandværk af HOFOR
Vibeholmskolen med i landsdækkende forsøg med gratis skolemad28.5.2025 15:39:34 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med 191 skoler over hele landet er Vibeholmskolen i Ishøj Kommune blevet udtrukket til at være med i et landsdækkende forsøg med skolemad, hvor skolens udskolingselever bliver tilbudt gratis frokost
Kom med: Åbent hus på Ishøj Kulturskole9.5.2025 10:23:58 CEST | Pressemeddelelse
Kom til åbent hus på Ishøj Kulturskole, hvor du kan møde lærerne og høre, hvordan det fx lyder, når du blæser i en tværfløjte, hvordan du kreerer et musikdyr ud af pap, eller hvordan føles det at være en del af et dansehold
Ishøj Jobcenter vælger nye leverandører til beskæftigelsesindsatsen7.5.2025 10:40:47 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Jobcenter har nu fundet de nye leverandører, som fra juni skal hjælpe Ishøjs ledige borgere tættere på job og uddannelse i de kommende fire år
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum