Ishøj har besøg af mobilt testcenter

Hvis borgerne i Ishøj gerne vil testes for Covid-19, behøver de ikke længere at begive sig til Hvidovre, Ballerup eller København for at benytte sig af et af de nærmeste testcentre.
I de seneste dage har Ishøj Kommune nemlig har haft besøg af et såkaldt mobilt testcenter, som midlertidigt har taget ophold i kommunen for at tilbyde test nær Ishøj-borgernes egne bopæl.
“Vi har en sammensætning af befolkningen, som gør, at vi har mange borgere i risikogruppen for coronasmitte. Desuden viser de seneste tal fra myndighederne, at vi er en af de kommuner, hvor coronasmitten desværre stadig trives. Et mobilt testcenter et rigtig godt værktøj til at få knækket den kurve,” siger Ole Bjørstorp, borgmester i Ishøj.
Spredningen skal bremses
Formålet med det mobile testcenter er at få testet så mange borgere som muligt, så spredningen af smitten kan bremses.
Det kan bl.a. ske ved, at myndighederne finder raske smittebærere og får kortlagt, hvordan smitten bliver spredt.
“Og dermed kan myndighederne få styr på smittekæderne, inden smitten spreder sig yderligere. Jeg opfordrer så mange som muligt til at få foretaget en test,” siger Ole Bjørstorp.
Alle kan få lavet en test
Bag det mobile testcenter i Ishøj står Region Hovedstaden, og testene bliver foretaget af medarbejdere, som er tilknyttet Testcenter Friheden i Hvidovre.
”Set fra vores stol kan et mobilt testcenter være en rigtig god idé, fordi vi kan få testet borgere, som normalt har svært ved at besøge vores faste testcentre. Det kan blandt andet være ældre, som ikke er så mobile,” fortæller overlæge Marlene Mohr, der er leder af Testcenter Friheden.
Hos Marlene Mohr er forventningen, at smittetallet i Ishøj vil stige i de kommende uger, i takt med at flere borgere bliver testet for Covid-19. Bl.a. fordi man kan være smittet med Covid-19 uden af føle sig syg og dermed være rask smittebærer.
”Som borger i Ishøj skal man ikke nødvendigvis gå i panik, hvis smittetallet stiger. Sagen er, at jo flere test man foretager, desto flere smittede vil man finde. Sådan vil situationen være i de fleste kommuner, og man må forvente en vis stigning i antallet af smittede, når man tester flere,” siger overlæge Marlene Mohr.
Børn skal have en henvisning
Alle borgere kan uden tidsbestilling få foretaget en test ved at møde op med deres sundhedskort i hånden. Børneforældre skal dog først kontakte deres læge for at få en henvisning, inden børnene kan testes.
Testcentret vil frem til den 9. juni holde til i Ishøj Kulturcenter på Industriskellet 4 og være åbent kl. 10-16. I de efterfølgende uger vil testcentret skifte lokation i Ishøj for at give flere borgere mulighed for at blive testet. Adresserne vil blive meldt ud på ishoj.dk.
Kontakter
Ole BjørstorpBorgmester i Ishøj Kommune
Tlf:51 20 35 11obj@ishoj.dkBilleder
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Prisbelønnet socialt initiativ skaber jobs lokalt27.10.2025 09:26:35 CET | Pressemeddelelse
Hans Majestæt Kongen besøgte i august Code of Care på Bredekærgård i Ishøj i anledning af, at organisationen modtager Kongeparrets Socialpris
Ishøj har fået et nyt seniorråd ved fredsvalg21.10.2025 13:12:03 CEST | Pressemeddelelse
Alle interesserede Ishøj-borgere, der havde meldt sig som kandidat til Ishøj Seniorråd er nu automatisk valgt uden afstemning ved et fredsvalg. Derfor bliver der ikke valg til Ishøj Seniorråd den 18. november
Ishøj Kommune er Østdanmarks bedste idrætskommune21.10.2025 13:05:56 CEST | Pressemeddelelse
DIF kårer i en ny kommuneundersøgelse Ishøj Kommune til Østdanmarks bedste idrætskommune. På landsplan er Ishøj hoppet fra en 28. plads til en 7. plads siden 2021
Fortæl, hvor meget du bevæger dig - du kan vinde 10.000 kroner9.10.2025 09:40:11 CEST | Pressemeddelelse
Går du ture? Eller dyrker en idræt i fritiden? Ishøj Kommune indgår i Danmarks største måling af bevægelse, og der er brug for dine svar
Fra gulv til loft: Ishøjs musikteater genopstår i nye rammer30.9.2025 14:33:17 CEST | Pressemeddelelse
Efter en omfattende modernisering er Kulturium Musikteater nu klar til at byde publikum velkommen tilbage. Salen har gennemgået en gennemgribende transformation, hvor både komfort og æstetik er blevet løftet markant – fra gulv til loft.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum




