Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet

Invitation til pressemøde om dansk-tysk samarbejde om brintinfrastruktur og nye klimateknologier

23.3.2023 09:31:31 CET | Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet | Presseinvitation

Del
Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet inviterer til pressemøde med klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard og Tysklands økonomi- og klimaminister, vicekansler Robert Habeck, om samarbejde på klima- og energiområdet mellem de to nabolande. Det sker fredag 24. marts kl. 9.15-9.45.

Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard mødes fredag med Tysklands økonomi- og klimaminister, vicekansler Robert Habeck, i København.

Her skal de to tale om dansk-tysk klima- og energisamarbejde – blandt andet om Power-to-X og grænseoverskridende brintinfrastruktur, der kan fremme teknologien.

I den forbindelse inviteres pressen til pressemøde med Lars Aagaard og Robert Habeck fredag 24. marts kl. 9.15-9.45 (journalister bedes møde senest klokken 9.00 - dørene åbnes for pressen 8.30).

Det foregår i Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet (lobbyen i stueetagen), Holmens Kanal 20, 1060 København K.

Deltagelse i pressemødet kræver tilmelding og gyldigt pressekort, som skal bæres synligt under pressemødet. Journalister, der ønsker at deltage, bedes tilmelde sig per mail til: tirpe@kefm.dk i dag, torsdag – angiv venligst navn, medie og telefonnummer.

For yderligere oplysninger: Kontakt presserådgiver Tino Rueskov Pedersen, Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet, på telefon 51 68 70 67

Nøgleord

Information om Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet

Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Holmens Kanal 20
1060 København K

41723805http://kefm.dk

I Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet arbejder vi for målet om at reducere udledningen af drivhusgasser med 70 procent i Danmark i 2030 og for et visionært, grønt lederskab både i Danmark og ude i verden.

Følg pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet

Regeringen vil styrke Europas forsyningssikkerhed22.2.2026 15:31:28 CET | Pressemeddelelse

Markedsaktører har spurgt, om licenser i den danske del af Nordsøen kan forlænges indtil 2050. Samtidig understreger den geopolitiske virkelighed behovet for, at Europa tager mere ansvar for sin egen energiforsyning. Regeringen vil derfor igangsætte en proces, der skal forberede en mulig forlængelse af en eller flere licenser med henblik på at bidrage til Europas energiforsyning, -sikkerhed og uafhængighed.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye