DI - Dansk Industri

Invitation: Fælles pressemøde om start på overenskomstforhandlingerne i byggeriet

Del
DI Byggeri og 3F Byggegruppen skyder overenskomstforhandlingerne for cirka 80.000 medarbejdere i bygge- og anlægsbranchen på 3F’s område i gang med et fælles pressemøde.

Tid og sted for pressemødet er:

Torsdag den 12. januar 2023 kl. 11.30

Industriens Hus
H.C. Andersens Boulevard 18

På pressemødet vil vicedirektør Niels Grøn og underdirektør Anja Bülow Jensen fra Dansk Industri (DI) sammen med formand Claus von Elling og næstformand Palle Bisgaard fra 3F Byggegruppen kort introducere de to parters input til OK23-forhandlingerne. Herefter vil være mulighed for at stille spørgsmål.

Tilmelding hos nedenstående.

Følg os på:

    

Kontakter

Tilmelding:


Pressekoordinator i DI Lars Bøgeskov, 22363138, larb@di.dk
Esther Antreasyan Keller, Ledelseskonsulent i 3F Byggegruppen, 61672067, esther.keller@3f.dk

Billeder

Information om DI - Dansk Industri

DI - Dansk Industri
DI - Dansk Industri
H. C. Andersens Boulevard 18
1553 København V

3377 3377http://di.dk/

Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.

DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

DI: Brug forsvarsmilliarder klogt – i samarbejde med erhvervslivet25.6.2025 14:15:13 CEST | Pressemeddelelse

NATO-landene er i dag blevet enige om en ny, historisk målsætning om forsvarsinvesteringer: Fremover skal medlemslandene bruge fem procent af deres BNP på et stærkere forsvar, sikkerhed og beredskab. Med målsætningen følger markante øgede krav fra NATO til nationerne i form af nye styrkemål. Dansk Industri (DI) bakker fuldt op om behovet for at løfte både Danmarks og Europas forsvar i en tid med øget usikkerhed, krig i Europa og hybride trusler – men opfordrer samtidig regeringen til at bruge de mange ekstra forsvarsmilliarder klogt og i tæt samarbejde med det danske erhvervsliv.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye