Ingen læring fra coronatiden: Mange danskere går stadig syge på arbejde

Fire ud af seks svarede i 2019, at de var gået på arbejde med sygdom, og selv om man skulle tro, at to lange år med nedlukninger og restriktioner kunne ændre det, så er tallet stort set identisk i 2022.
Og det er et problem, for især smitsomme sygdomme som fx influenza får for tiden lov til at sprede sig i samfundet:
”Jeg havde håbet, at vi havde lært, at man skal blive hjemme, når man er syg, men vores undersøgelse understreger desværre, at mange glemmer, at vi skal vise hensyn til hinanden, ved at blive hjemme med sygdom. For tiden har influenzaen blandt andet et godt tag i danskerne, og det er både en meget smitsom sygdom, men den kan også give alvorlige sygdomsforløb. Vi skal stadig passe på de sårbare, og når samfundet ser normalt ud igen, stiller det endnu større krav til, at vi tænker på fællesskabet,” lyder det fra Louise Brix, fagchef for Sundhed i Gjensidige.
Især unge går oftere syge på arbejdet
Undersøgelsen viser også, at det især er i aldersgruppen 18 til 29 år, at mange går på arbejde, selv om de er syge. Her er det nemlig hver anden, der svarer, at de gør det, til sammenligning er det tal blot hver tredje for de 50 til 59-årige.
”At det især er de unge, der tager på arbejde selv om de burde være blevet hjemme, kan være et udtryk for flere ting. Vi ved, at rigtig mange unge mennesker føler sig presset af præstationssamfundet, af forventningerne der stilles til dem og meget af det, de tror, de skal leve op til. Jeg er bange for, at det kan føre til, at mange tager afsted, selvom de egentlig ikke burde,” siger Louise Brix og kommer med en opfordring til ledere og virksomheder:
”Når mange unge har svært ved at vurdere, hvornår de skal blive hjemme med sygdom, så stiller det også nogle krav til at ledere og virksomheder tager ansvar, og sørger for, at der er plads til, at medarbejderne kan melde sig syge, når de har behov for det. Især hvis det er medarbejdere, der i forvejen føler sig presset til at præstere,” siger Louise Brix.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget af Kantar Gallup for Gjensidige i marts 2022 blandt 1027 repræsentativt udvalgte danskere.
Hvor ofte - inden for de seneste to år - har du haft behov for at melde dig syg men ikke gjort det f.eks. på grund af stort arbejdspres, stress eller andre lignende årsager? |
|
Flere gangeårligt |
14% |
Ca. en gang årligt |
6% |
Mere sjældent, men det er sket |
12% |
Aldrig |
58% |
Ved ikke/ønsker ikke at svare |
11% |
Har dit syn på at gå syg på arbejdet ændret sig i løbet af corona-pandemien, siden marts 2020?
|
|
Ja, jeg går ikke længere syg på arbejde |
30% |
Ja, men jeg går stadig syg på arbejde |
8% |
Nej |
51% |
Ved ikke/Ønsker ikke at svare |
11% |
Data fra undersøgelsen i 2019
Hvor ofte inden for de seneste 2-3 år har du haft behov for at melde dig syg men ikke gjort det f.eks. på grund af stort arbejdspres, stress eller andre lignende årsager? |
|
Flere gange i løbet af året |
14% |
Ca. en gang omåret |
7% |
Meget sjældent, men det er sket |
18% |
Aldrig |
51% |
Ved ikke/Ønsker ikke at svare |
10% |
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulent
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 3.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 30 mia. NOK i 2021, mens forvaltningskapitalen udgjorde 130 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Ny undersøgelse: Så mange danskere tisser i poolen12.7.2025 07:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvis du er en af de tusindvis af danskere, der bruger din sommerferie på at flyde rundt i en pool for at blive afkølet, så bør du måske overveje at tage nogle forholdsregler. Flere end hver sjette dansker erkender nemlig, at de tisser i poolen. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige og Gouda Rejseforsikring.
Næsten dagligt er der optræk til en ulykke ved overskæringer på jernbanen9.7.2025 07:33:00 CEST | Pressemeddelelse
De seneste to år er der registreret over 700 forløbere til ulykker ved overskæringer på jernbanenettet, hvor der har været ved at ske en kollision eller påkørsel. Det viser nye tal, som Trafikstyrelsen har udleveret til Gjensidige.
Bank og forsikringsselskab advarer mod dette på udlandsferien8.7.2025 14:31:07 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Sparekassen Kronjylland og Gjensidige, viser, at næsten hver tredje dansker foretrækker at betale med kontanter, når de er på ferie i udlandet. Det kan være en dårlig idé, advarer Sparekassen Kronjylland og Gjensidige.
Mange danskere kender ikke anbefalingerne: Betalinger i udlandet kan give ekstraregning6.7.2025 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver anden dansker kender ikke deres banks anbefalinger for betaling med kort i udlandet, og det kan føre til en ærgerlig ekstraregning på ferien, lyder advarslen fra Gjensidige og Sparekassen Kronjylland.
Hedebølge resulterer i dehydrering for danske feriegæster3.7.2025 07:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Mens der opleves rekordhøje temperaturer og hedebølge i Europa, er det alfa omega at danskerne husker at drikke rigeligt med væske og sørge for saltbalancen, når de er på ferie. Sådan lyder opfordringen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum