Industrivirksomheder er højdespringerne i betaling af selskabsskat

Ifølge de åbne skattelister, som har været anvendt siden 2013, betalte virksomhederne i alt 72,4 mia. kr. i selskabsskat i 2019.
- Målt i kroner og øre har selskabsskatten aldrig kastet så mange kroner af sig i statskassen som de 72,4 mia. kr. i 2019. Også som andel af BNP ligger selskabsskatten med 3,1 procent i den historisk høje ende, siger Bo Sandberg, skatteøkonom i DI.
Industrivirksomhederne er højdespringere
- Fremstillingsvirksomhed er højdespringer og bidrog i 2019 med 29 procent af selskabsskatteprovenuet, mens den finansielle sektor på andenpladsen står for 19 procent af selskabsskatten, siger Bo Sandberg.
Ifølge Skattestyrelsen står de ti største selskabsskattebetalere alene for en tredjedel af det samlede provenu fra selskabsskat.
Lidt flere selskaber betalte selskabsskat i 2019
De 72,4 mia. kr. i selskabsskat i 2019 kommer fra godt 87.000 virksomheder i alt. Det svarer til ca. 40 procent af de skattepligtige virksomheder, mod 36 procent året før.
- Selskabsskatten er en af de mest konjunkturfølsomme skatter overhovedet. Og for at betale selskabsskat kræver det først og fremmest et overskud i virksomheden. Og der er bestemt heller ikke noget galt i at investere i ny produktion og teknologi, selvom man så ikke kommer til at betale selskabsskat i det år, hvor investeringen finder sted, siger DI-skatteøkonomen.
Coronakrisen vil ramme selskabsskatteprovenuet i 2020
- I 2020 giver coronakrisen et midlertidigt dyk i selskabsskatteprovenu, fordi mange virksomheder er hårdt ramt på overskuddet. Det fortæller den evigtgyldige historie om, at bedste måde at få selskabsskattekroner i kassen, er at sørge for gang i hjulene i samfundsøkonomien og gode rammebetingelser for erhvervslivet, siger Bo Sandberg.
Stabilt selskabsskatteprovenu er øjenåbner i aktuel debat
Udover de nye tal for enkeltvirksomhedernes selskabsskattebetalinger, kom Danmarks Statistik også for nylig med tal, der modbeviser påstanden om et ræs mod bunden i selskabsskat i EU.
- Siden finanskrisen har selskabsskattens andel af alle skatter og afgifter i EU-landene ligget ret stabilt, men med svag opadgående tendens fra 6,0 procent i 2010 til 6,5 procent i 2019. I samme periode har selskabsskatten fået stadig større betydning som skattehåndtag i Danmark, fra 4,9 procent af samtlige skatter og afgifter i 2010 til 6,6 procent i 2019, siger skatteøkonom i DI, Bo Sandberg.
Yderligere oplysninger
Skatteøkonom Bo Sandberg, e-mail bsa@di.dk, tlf.: 2850 3819
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Lars Bøgeskov på larb@di.dk eller tlf. 2236 3138
Billeder
Links
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI Topmødet 2025: Vi skal bygge et stærkere, klogere og sikrere samfund18.9.2025 06:30:00 CEST | Presseinvitation
Danske virksomheder og arbejdspladser står stærkere end nogensinde med rekordhøj beskæftigelse og stor succes på eksportmarkederne. Samtidig oplever vi som samfund en verdensorden, der er i fare for at gå i uorden, en geopolitisk uro, som er rykket helt ind på virksomhederne, og et Europa, der er i fare for at blive sat ud af spillet om den globale magtdeling. Scenen er med andre ord sat til et inspirerende og tankevækkende DI Topmødet 2025 om de aktuelle muligheder og ikke mindst udfordringer, når 1.500 deltagere og 35 oplægsholdere fra ind- og udland, erhvervsliv, kulturliv og politik mødes i Herning.
Dansk medaljeregn kan være afgørende for fremtidens erhvervsliv13.9.2025 21:16:58 CEST | Pressemeddelelse
DI ønsker alle vinderne af EuroSkills2025 stort tillykke og glæder sig over, at hele 13 danskere hev medaljer hjem. Det kan i høj grad inspirere andre unge til at vælge erhvervsuddannelserne til – og det har Danmark brug for.
DI: Nyt våbenindkøb booster Danmarks forsvarsindustri12.9.2025 14:57:52 CEST | Pressemeddelelse
Partierne bag forsvarsforliget valgte europæiske våbenindkøb for 58 mia. kr. Via krav om industriaftaler giver aftalen dansk forsvarsindustri milliardordrer.
Katastrofe afværget: Midlertidig løsning på astronomisk emballageregning sikret11.9.2025 17:29:59 CEST | Pressemeddelelse
Der er fundet en mindelig kortsigtet løsning for producentansvaret, som Dansk Industri (DI) hilser velkommen. Men den langsigtede løsning bliver uhyre vigtig, så der skal regeringen virkelig i arbejdstøjet, lyder det fra DI.
DI: Europæisk trepart om havvind er et vigtigt skridt for billigere og grønnere strøm4.9.2025 18:30:06 CEST | Pressemeddelelse
Fælles europæisk satsning på havvind kan sænke elpriserne, styrke energiuafhængigheden og skabe nye muligheder for danske virksomheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum