Industriens bedste lærlinge skal findes ved DM i Skills
16.1.2020 06:00:00 CET | Dansk Metal | Pressemeddelelse

I dag begynder konkurrencen mellem mere end 300 talentfulde unge fra erhvervsuddannelserne rundt omkring i landet. I 45 forskellige konkurrencefag skal Danmarks dygtigste lærlinge findes. Antallet af konkurrencefag slår rekord i år. Dansk Metals medlemmer deltager i syv fag, heraf er to af de syv fag nye i konkurrencen. De to nye fag er for lastvognsmekaniker - og entreprenørmaskinmekaniker-lærlinge.
Konkurrencerne er kædet sammen med en kæmpe uddannelsesmesse, hvor folkeskoleelever fra hele landet kan komme og prøve kræfter af med erhvervsuddannelsernes forskellige fag. Både konkurrencerne og messen har til formål at vise flere unge, hvilke fordele der kan være ved at vælge en erhvervsuddannelse.
”Vi kommer til at mangle titusindvis af faglærte i de kommende år. DM i Skills er blandt andet et udstillingsvindue for folkeskoleelever, som får muligheden for at undersøge fagene på erhvervsuddannelserne nærmere. Her håber vi selvfølgelig, at mange får øjnene op for alle de gode karriereveje, erhvervsuddannelserne kan give, og også få gjort op med uddannelsessnobberiet,” siger forbundssekretær Kasper Palm.
Samtidig håber Kasper Palm, at konkurrencen også vil trække lidt opmærksomhed fra Christiansborg. Det bliver bl.a. undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil som åbner ballet i dag, og statsminister Mette Frederiksen, som uddeler priserne til vinderne.
”Politikerne snakker meget om, hvordan vi kan få flere faglærte. I år afholdes DM i Skills i København, og jeg vil derfor opfordre politikerne på Christiansborg til at komme ud og snuse lidt til virkeligheden og hilse på nogen af Danmarks bedste lærlinge,” siger Kasper Palm og fortæller slutteligt:
”Følger man medierne og visse steder i samfundet, så er der en opfattelse af, at man skal have en lang uddannelse og et kontorjob for, at man kan betegnes som ”ambitiøs”. Det er direkte forkert, og det synes jeg alle de unge mennesker her beviser. De er dybt dedikerede og ambitiøse på deres fags vegne og vil være de bedste. Det er vigtigt at få frem,” slutter Kasper Palm.
DM i Skills afholdes i Bella Center fra i dag d. 16 jan. til lørdag d. 18 jan. Det er gratis for alle at deltage.
Nøgleord
Kontakter
Petrine JørgensenPressekonsulent
Pressekonsulent i Dansk Metal
Billeder

Information om Dansk Metal
Dansk Metal er en fagforening for ca. 100.000 lønmodtagere, der arbejder med it, teknik og mekanik.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Ny handelsaftale med Australien vækker glæde i Dansk Metal24.3.2026 06:48:53 CET | Pressemeddelelse
I nat er EU og Australien blevet enige om en kæmpe handelsaftale. Det er godt nyt for Europas sikkerhed og danske arbejdspladser, mener Dansk Metal.
DI legitimerer angreb på den danske model18.3.2026 16:57:56 CET | Pressemeddelelse
Det er dybt skuffende, at DI nu fører skræmmekampagne mod, at lønmodtagerne får store bededag tilbage som helligdag.
Dansk Metal: Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne16.3.2026 10:37:45 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse foretaget blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter viser, at kunstig intelligens gør produktionen mere effektiv. Samtidig er der mange, der ikke bruger kunstig intelligens på arbejdspladsen, og det vidner om et stort potentiale for Produktionsdanmark, mener Dansk Metals erhvervspolitiske chef, Emil Drevsfeldt Nielsen.
Socialdemokratiet rammer plet med pensionsforslag5.3.2026 13:23:21 CET | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser Socialdemokratiets forslag om, at unge lønmodtagere skal have den samme andel af livet på pension som ældre generationer.
Ny EU-plan skal sikre en stærkere europæisk industri og et mere sikkert Europa4.3.2026 14:15:33 CET | Pressemeddelelse
Sikkerhed og arbejdspladser skal følges ad i den nye plan for fremtidens industri i EU, der netop er præsenteret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
