Inddrag alle parter i en klog fleksibel udfasning af hjælpepakkerne
Akademikernes formand Lars Qvistgaard udtaler:
“Det er fornuftigt at begynde at udfase hjælpepakkerne, men det bør ske gradvist, da der fortsat er rigtig mange som arbejder i brancher, hvor de ikke har fået lov at åbne på normale vilkår. Disse brancher har brug for at hjælpepakkerne udfases i samme takt som virksomhederne kan åbne op.”
Det økonomiske ekspertudvalg foreslår, at der sker en justering af arbejdsfordelingsordningen, så den fremadrettet bedre understøtter omstillingsevnen i dansk økonomi, hvis der fx kommer en 2. bølge af corona, der kræver nedlukning af samfundet. De foreslår i forlængelse heraf, at der indkaldes til en trepartsforhandling om en ny model for arbejdsdeling. Lars Qvistgaard udtaler:
“Vi har tidligere foreslået, at der udarbejdes fleksible ordninger, hvor medarbejdere kan vende delvist tilbage til arbejdet og hjælpe til at starte virksomheden op igen. Derfor hilser vi trepartsforhandlinger om en ny arbejdsdelingsordning velkommen. Skal vi lykkes med en aftale for hele arbejdsmarkedet, så skal alle faggrupper være med, og her i Akademikerne har vi mange gode forslag til forbedringer af modellen.”
Samtidig opfordrer Lars Qvistgaard til, at små virksomheder og selvstændige også får mulighed for støtte i længere tid. Qvistgaard roser derfor forslaget om at dispensere fra a-kasse reglerne, så det muligt for disse grupper at modtage dagpenge. Han understreger dog, at der er brug for at finde låneløsninger for små- og mellemstore virksomheder.
“Det danske erhvervsliv er i høj grad drevet at gode ideer og iværksætteri i små- og mellemstore virksomheder. Den sidste finanskrise havde voldsomme konsekvenser for dansk iværksætteri. Det bl.a. fordi de små- og mellemstore virksomheder ikke blev tænkt ind i låneordningerne. Den fejl må vi ikke gentage“.
For yderligere kommentarer, kontakt Lars Qvistgaard på 2147 2686.
Akademikerne varetager interesser for 431.000 medlemmer på det offentlige og private arbejdsmarked.
Kontakter
Jens AlkjærChefkonsulent
Presse, kommunikation
Information om Akademikerne
Om Akademikerne
Akademikerne er en partipolitisk uafhængig paraplyorganisation for 28 faglige organisationer, der organiserer akademisk uddannede i Danmark. Akademikerne repræsenterer pr. 1. januar 2022 ca. 465.000 medlemmer med en lang videregående uddannelse.
Akademikerne samarbejder med medlemsorganisationerne for at sikre et attraktivt akademisk arbejdsmarked. Akademikerne skal øge akademikernes indflydelse i samfundet.
Følg pressemeddelelser fra Akademikerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Akademikerne
Akademikerne om ny beskæftigelsesreform: Flere forenklinger - men færre fremskridt9.4.2025 14:26:49 CEST | Pressemeddelelse
Den Akademiske fagbevægelse med 500.000 medlemmer er glade for, at den nye aftale om fremtidens beskæftigelsesindsats lykkes med en række forenklinger. Men ærgrer sig samtidig over, at man ikke tør give A-kasserne en større og permanent rolle.
500.000 akademikere får ny formand26.3.2025 13:00:03 CET | Pressemeddelelse
GL’s formand Tomas Kepler bliver ny formand for Akademikerne. Han bliver dermed den akademiske fagbevægelses nye topfigur, der side om side med FH’s Morten Skov skal varetage lønmodtagernes interesser.
Akademikernes formand Lisbeth Lintz stopper5.3.2025 12:05:05 CET | Pressemeddelelse
Akademikernes formand Lisbeth Lintz har i dag meddelt bestyrelsen, at hun har valgt at stoppe som formand. Det sker af familiære årsager. Næstformand Sara Vergo (Djøf) træder til som konstitueret formand, indtil en ny formand er fundet.
Ny aftale om Kandidatreform: ”Kræver samarbejde og sammenhold”19.12.2024 16:41:53 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har netop lavet en tillægsaftale med forligspartierne bag kandidatreformen. Akademikerne bakker op om justeringerne og vil arbejde for mere konstruktiv inddragelse.
Danske Bioanalytikere har besluttet at melde sig ind i Akademikerne26.11.2024 16:44:28 CET | Pressemeddelelse
Kongressen i Danske Bioanalytikere (dbio) har netop besluttet at træde ud af FH for at melde sig ind i Akademikerne. Derved kommer Akademikerne fremover til at repræsentere tæt på 30 medlemsorganisationer, som hoved og forhandlingsorganisation – og et fællesskab, som allerede er over en halv million medlemmer, der nu vokser yderligere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum