Inaktive danskere ønsker mere motion i arbejdstiden

En stor del af danskerne har meget stillesiddende arbejde, og det kan gå ud over det fysiske overskud og aktivitetsniveau sidst på dagen. I en ny undersøgelse, som Aarhus Universitet har foretaget for DGI, Danmarks Idrætsforbund (DIF), Nordea-fonden og TrygFonden i regi af Bevæg dig for livet svarer 32,5 procent af de ikke-aktive danskere, at manglende energi efter arbejde er en barriere for et aktivt liv. Og 17,9 procent svarer, at mulighed for at dyrke motion i arbejdstiden kan hjælpe dem i gang.
I en ny kampagne i Bevæg dig for livet-samarbejdet, der kører i uge 43-46, får danskerne gode råd til at træne de vigtigste muskelgrupper i frokostpausen og dermed forebygge både træthed og flere kroniske sundhedsproblemer. Programmet tager 5-10 minutter og kan klares uanset fysisk formåen.
”Vi ved, at det ikke er motivationen, som danskerne mangler for at komme i gang med en mere aktiv hverdag. Derfor giver vi nogle konkrete redskaber, som kan gøre det nemmere at klare den gode samvittighed, inden man rammer det tunge magnetfelt omkring sofaen derhjemme. Vi håber, at kampagnen kan skabe opmærksomhed om motion i arbejdstiden og i bedste fald kan skave nogle positive fællesskaber om det at røre sig sammen på jobbet,” siger Niels Nygaard, der er formand i DIF.
Gevinst for alle parter
Flere arbejdspladser har indført motion i arbejdstiden. Det gælder blandt andet i Hillerød Kommune, der fra første januar som led i deres Bevæg dig for livet-arbejde har indført mulighed for en times ugentlig motion i arbejdstiden for alle kommunens 5.500 ansatte.
”Arbejdspladserne er en vigtig arena i folks liv, så hvis vi kan få mere motion ind i arbejdslivet, så gavner det både den enkelte og arbejdspladsen, fordi man ganske enkelt får en tiltrængt ekstra pause og mere motiverede medarbejdere. Det vil vi gerne sætte fokus på med denne kampagne,” siger Charlotte Bach Thomassen, formand i DGI.
Der er i kampagnen lavet et særskilt sæt øvelser til de danskere, der arbejder på farten som kørende sælgere, med at køre taxa eller levere for nemlig.com. Rullende arbejdspladser har meget stillesiddende aktivitet, og en undersøgelse fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø viser, at lastbilchauffører er den faggruppe, der har de længste arbejdstider.
Find inspiration og øvelsesvideoer til arbejdspladsen på kampagnesiden her.
Det siger inaktivitetsstudiet om motion på arbejdspladsen:
- I alt 1033 inaktive voksne danskere i alderen 18-65 år har besvaret spørgeskemaundersøgelsen
- 32,5 procent af de ikke-aktive oplever det som en barriere, at de mangler energi efter arbejde
- 17,9 procent af de ikke-aktive mener, at det vil motivere dem til at blive aktive, hvis de kan være aktive i arbejdstiden
- 16,7 procent af danskerne over 18 år lever ikke op til sundhedsstyrelsens anbefalinger om minimum 30 minutters aktivitet om dagen
Kilde: Aarhus Universitet for Bevæg dig for livet. Læs hele rapporten her.
Om Bevæg dig for livet
Danmark skal være verdens mest idrætsaktive nation. Det er visionen i Bevæg dig for livet, der er Danmarkshistoriens største idrætspartnerskab mellem DGI, Danmarks Idrætsforbund, TrygFonden og Nordea-fonden og involverer hele Danmark.
Nøgleord
Kontakter
Charlotte Bach ThomassenFormand for DGI
Tlf:30283295charlotte.bach.thomassen@dgi.dkNiels NygaardFormand
43262005
Jonas HjortdalKommunikationskonsulent
43262172
Billeder
Information om Danmarks Idrætsforbund

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Danske atleter satte medaljerekord i 202531.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
De danske atleter vandt i 2025 rekordmange medaljer ved EM og VM. Hele 172 af slagsen blev det til.
Presseinvitation: Danmark til vinter-OL og PL30.12.2025 10:24:41 CET | Pressemeddelelse
Mandag den 12. januar afholder DIF og Team Danmark pressemøde med overskriften ’Danmark til vinter-OL og PL’. Her afsløres blandt andet de danske fanebærere og den (næsten) komplette danske OL-trup til legene i Milano Cortina 2026.
11-årige Freja fra Guldborgsund er Danmarks bedste holdkammerat27.12.2025 07:45:00 CET | Pressemeddelelse
Trods en alder på bare 11 år er Freja Matthisson Sejersen fra TSG Floorball Fighters helt afgørende for det gode humør på hendes hold. Det belønnes nu med titlen som Fremtidens Idræt for Børn og Unge Årets Holdkammerat og en præmie, der skal bruges på en tur til Hawaii – eller Lalandia med holdet. Hun modtager prisen til Sport 2025 i Herning 3. januar.
Jonas Vingegaard fuldender feltet til Årets Sportsnavn 202517.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Jonas Vingegaard er tredje og sidste finalist i kampen om at blive Club La Santa, DIF og Team Danmarks Årets Sportsnavn 2025. Vinderen offentliggøres ved SPORT 2025 den 3. januar 2026.
DIF: Skab merværdi i de nye skove11.12.2025 10:20:31 CET | Pressemeddelelse
Idræts- og friluftslivet glemmes ofte i de mange aktuelle skovrejsningsprojekter landet over. Det mener DIF, som i dag afholder konferencen ’Skovrejsning og friluftsliv’ sammen med Lokale og Anlægsfonden og Klimaskovfonden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

