I Næstved går erhvervsliv, butikker, foreninger og kommune sammen om at bekæmpe Corona
12.3.2021 14:12:08 CET | Næstved Kommune | Pressemeddelelse

Coronasmitten skal ned, så hverdagen kan komme tilbage. Det var det eneste punkt på dagsordenen da formand Næstved Erhverv Torben Johansen, leder af Frivilligecenter Næstved Pernille Agerbæk, direktør for Næstved Storcenter Alida Christiansen, formand for Næstved Cityforening Daniel Lillerøi, formand for Fritidsudvalget Torben Stenstrup samt borgmester Carsten Rasmussen og direktør Jakob Bigum Lundberg fra Næstved Kommune mødtes virtuelt torsdag middag.
- Alle havde prioriteret at komme til mødet, som var indkaldt med kort varsel efter smittetallene viste, at Næstved var hårdt ramt. Det viste sig hurtigt, at alle var parate til at bruge deres netværk og kontakter til at sprede de vigtige budskab om rene hænder, holde afstand og lade sig teste. Jeg var virkelig begejstret efter mødet, fordi jeg igen blev bekræftet i, at vi virkelig kan stå sammen i Næstved, når der bliver rakt ud, fortæller borgmester Carsten Rasmussen.
Mindre end et døgn efter mødet har Næstved Storcenter skabt et design, der skal sætte turbo på det fælles budskab: Husk rene hænder, afstand og mundbind og så en stærk opfordring til, at endnu flere lader sig teste systematisk som en del af dagligdagen. Det er vejen ud af corona-grebet og ind i et genåbnet Næstved og et lysere forår.
Næstved har lige nu 107 smittede og ligger dermed på en 17. plads på landsplan.
Test-steder
Hurtigtest uden tidsbestilling (Børn fra 12 år og op)
• FENSMARK (tirsdage, onsdage, lørdage og søndage fra 9.00-19.00): SuperBrugsen Fensmarks festlokale, Næstvedvej 2, 4684 Holmegaard.
• HERLUFMAGLE (mandage, torsdage og lørdage fra 9.00-19.00): Herlufmagle Hallen, Ravnstrupvej 1, 4160 Herlufmagle.
• NÆSTVED (alle dage 8.00-20.00): Gammel Ridehus på Grønnegades Kaserne, 4700 Næstved.
• NÆSTVED (mandage, onsdage, torsdage og fredage fra 9.00-19.00): Troensevej ved den tidligere Social- og Sundhedsskole (ZBC), Troensevej 2, 4700 Næstved.
• MOGENSTRUP (tirsdage, fredage og søndage fra 9.00-19.00): Fladså Hallen, Mogenstrup Parkvej 10, 4700 Næstved.
PCR-test med tidsbestilling (Børn fra 2 år og op)
• NÆSTVED (alle dage 9.00-20.30) PCR-test på Grimstrupvej 185, 4700 Næstved. Du skal have bestilt tid hjemmefra via hjemmesiden http://coronaproever.dk/
Kontakter
Carsten RasmussenBorgmester i Næstved Kommune
Tlf:2545 0943caras@naestved.dkBilleder
Information om Næstved Kommune
Følg pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Næstved står sammen og donerer millionbeløb til Danmarks Indsamling31.1.2026 23:38:09 CET | Pressemeddelelse
Børn, forældre og bedsteforældre, foreninger og virksomheder i Næstved Kommune har i fællesskab samlet 3.188.754 kroner ind til børn i glemte kriser. Næstved har vist sig som en eventby, der virkelig bakker op, siger borgmester Kenneth Sørensen.
Projektkoordinator sætter skub i projekter mellem danske og tyske borgere i Femern Bælt29.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Borgerprojektfonden bidrager til at styrke relationer og samarbejde på tværs af det dansk-tyske grænseland - og med Næstved Kommunes og Region Sjællands nyeste initiativ bliver det i fremtiden nemmere at finde projektpartnerskaber og søge midler fra fondens tre puljer.
Byrådet i Næstved Kommune godkender lokalplan for boliger og hotel i Rådmandshaven28.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag aften godkendte et bredt flertal i byrådet i Næstved lokalplanen for Rådmandshaven, hvor Udviklingsselskabet Rådmandshaven vil opføre et fire-stjernet hotel og 143 ejer- og lejeboliger samt en ny urban park.
Byrådet i Næstved Kommune udpeger ny formand for Arena Næstved27.1.2026 20:30:00 CET | Pressemeddelelse
Pia Allerslev er udpeget til ny bestyrelsesformand i Arena Næstved og afløser dermed Carsten Haurum, der har ydet en stor indsats på posten gennem otte år.
Elever har fået skolemad i tre uger: - Det er dejligt, at man ikke skal spise madpakker27.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vesterlandsskolen er med i et forsøg med skolemad, hvor elever på mellemtrinnet får serveret mad hver dag. Madordningen er blevet taget godt imod af eleverne
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


