Hver tiende vagt er ubesat i Kriminalforsorgen

Personalemanglen er så stor i Kriminalforsorgen, at hver tiende vagt er ubesat, når vagtplanen planlægges. Ud af Kriminalforsorgens 30.000 - 35.000 månedlige vagter, er over 3.000 nemlig ikke besatte.
Tallene fremgår af et svar fra justitsminister Nick Hækkerup (S) til SF's retsordfører Karina Lorentzen Dehnhardt.
Problemerne er størst i Område Hovedstaden, hvor cirka 1.500 vagter er ubesatte hver måned.
Ubesatte vagter i Kriminalforsorgen
Marts | April | Maj | Juni | Juli | |
Hovedstaden | 1.502 | 1.327 | 1.293 | 2.093 | 1.325 |
Sjælland | 985 | 899 | 570 | 795 | 790 |
Syddanmark | 559 | 577 | 110 | 354 | 319 |
Midt- og Nordjylland | 782 | 819 | 276 | 500 | 543 |
I alt | 3.828 | 3.622 | 2.249 | 3.742 | 2.977 |
Fængselsforbundets formand, Bo Yde Sørensen, er meget bekymret over situationen: "Vi har sagt det længe, og nu viser de nye tal med al tydelighed, hvor alvorlig situationen er. Det er ganske enkelt uholdbart, at vi hver måned har så mange vagter, der ikke kan besættes."
Han peger på, at problemet blandt andet løses ved at beordre betjente på arbejde: "Hvis der ikke er nok, som frivilligt vil arbejde over, beordrer Kriminalforsorgen folk på arbejde. Det er selvsagt svært at få et familieliv til at fungere, når du ikke ved, hvornår du skal arbejde," siger han.
Nick Hækkerup skriver i sit svar, at Kriminalforsorgen arbejder målrettet på at reducere afgangen af fængselsbetjente og at øge rekrutteringen: "Derudover er der iværksat en række tiltag, der har fokus på at frigøre flere fængselsbetjente internt i organisationen."
Kontakter
Bo Yde SørensenFormand
Tlf:72559998bys@faengselsforbundet.dkBilleder

Information om Fængselsforbundet
Fængselsforbundet har cirka 3.500 medlemmer og repræsenterer fængselsbetjente, transportbetjente, institutionsmedarbejdere, værkmestre og uniformerede ledere i Kriminalforsorgen i Danmark, Grønland og på Færøerne. Desuden repræsenterer forbundet fiskerikontrollører i Fiskeristyrelsen. Vi er uafhængige af partipolitik og fokuserer alene på at forbedre vores medlemmers arbejdsliv.
Følg pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Uklarheder på Kriminalforsorgens nye afdelinger for terrordømte4.9.2025 12:48:38 CEST | Nyhed
To helt nye afdelinger skal opruste arbejdet omkring terrordømte og radikaliserede indsatte. De ansatte oplever opstartsfasen som uklar.
Kriminalforsorgen i Grønland bliver til Grønlands Fængsler3.9.2025 08:34:17 CEST | Pressemeddelelse
Kriminalforsorgen i Grønland skifter navn til Kalaallit Nunaanni Parnaarussiveqarfiit (KNP) - på dansk Grønlands Fængsler. Fængselsforbundet hilser historisk navneændring velkommen.
Fanger ansættes til at tage sig af de svage fanger i Renbæk Fængsel14.8.2025 11:24:02 CEST | Nyhed
Svage fanger er ikke i stand til at tage vare på sig selv. Renbæk Fængsel betaler derfor andre indsatte til at hjælpe dem.
Svage og sårbare indsatte er en voksende udfordring i fængslerne13.8.2025 11:18:54 CEST | Pressemeddelelse
Der er flere og flere svage indsatte i Kriminalforsorgens institutioner, de har store psykiske og fysiske problemer, og personalet har ikke de rette værktøjer til at håndtere dem. Det viser en ny undersøgelse fra Fængselsforbundet.
Hummelgaard: Personalemanglen i Kriminalforsorgen blinker rødt6.8.2025 09:12:36 CEST | Nyhed
Justitsministeren har ikke et tal på, hvor mange fængselsbetjente der skal ansættes til de mange nye pladser, men kalder det en bunden opgave.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum