Hvem skal have Kulturprisen 2020?

”Coronakrisen har bestemt ikke været til fordel for hverken kulturen eller hele det aktive liv omkring den. Derfor er det også vigtigt for os i Kulturudvalget, at vi hylder dem, som – trods alt – lægger et stort og engageret arbejde med deres kulturelle passion år efter år og til stor glæde og fornøjelse for kommunens borgere”, siger Ulla Hardy-Hansen, der er formand for Kulturudvalget.
Kulturprisen uddeles af Kulturudvalget for at hædre en indsats, der i særlig grad har haft en kulturel betydning i Fredensborg Kommune, og som desuden har medvirket til at udbrede glæden ved kulturel udfoldelse.
Alle borgere og foreninger kan komme med forslag til, hvem der skal have årets kulturpris. Kulturprisen, der er på 5.000 kr., kan gives til en person, en forening eller en gruppe med virke i Fredensborg Kommune.
Kulturudvalget beslutter, hvem der skal modtage Kulturprisen 2020 på Kulturudvalgets møde d. 15. september, og kulturprisen overrækkes efterfølgende ved et mindre arrangement for prismodtageren og Fredensborg Kommunes øvrige kulturliv.
Indstillingsskema om mere information findes på kommunens hjemmeside: www.fredensborg.dk/kulturprisen.
Indstillinger skal være Center for Kultur, Fritid og Sundhed i hænde senest d. 7. september og sendes til Konsulent Marie Louise Wittenkamp på mail: mlwi@fredensborg.dk.
Kontakter
Udvalgsformand Ulla Hardy-Hansen, tlf. 50 83 63 49
Centerchef Tine Vind, tlf. 23 99 21 07
Billeder

Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Ældre Sagen Fredensborg og kommunen indgår samarbejdsaftale8.10.2025 13:40:25 CEST | Pressemeddelelse
Repræsentanter for Ældre Sagen Fredensborg og Fredensborg Kommune har underskrevet en ny samarbejdsaftale, der bl.a. skal forebygge og nedbringe ensomhed og hjælpe med indførsel af ny teknologi
DI kan hjælpe os med at forbedre dialogen med private virksomheder7.10.2025 10:50:05 CEST | Pressemeddelelse
Fredensborg Kommune opfordrer DI til at formidle kontakt til de virksomheder, som medvirker i DI’s måling af erhvervsvenlighed
Kommunen udvider indsatsen for at forbedre børn og unges trivsel7.10.2025 08:12:58 CEST | Pressemeddelelse
Med den nye budgetaftale for 2026 afsætter byrådet flere ressourcer til at styrke børn og unges trivsel. Det sker i tråd med 2030-planen for børn og unges trivsel, som nu er opdateret
Spil Dansk Ugen 2025 i Fredensborg Kommune6.10.2025 15:41:06 CEST | Pressemeddelelse
Fra den 27. oktober til den 2. november summer hele Danmark af toner og sang, når Spil Dansk Ugen løber af stablen. I Fredensborg Kommune markeres ugen med et program, der byder på både koncerter, workshops og fællessang – og som frem for alt hylder den danske musik i alle dens afskygninger.
Odderen er tilbage på Sjælland og lever godt ved Nivåen2.10.2025 12:25:25 CEST | Pressemeddelelse
Fredensborg Kommunes indsats for at skabe gode og sikre levesteder for odderen er en succes. Oddere er ellers ikke set på Sjælland siden 1970’erne
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum