Huskøberne har fortsat færre boliger at vælge imellem

Der er aktuelt 33.326 villaer og rækkehuse til salg i Danmark. Det er det næstlaveste niveau målt primo marts siden 2010 og samtidig det tredje laveste niveau, der i alt er registreret i de seneste 10 år.
Det viser Boligsidens nye udbudstal for begyndelsen af marts.
Sammenligner vi det aktuelle udbud af villaer og rækkehuse i hele landet med samme tidspunkt sidste år er der tale om et fald på 2,3 procent, og sammenligner vi med sidste måned, er der tale om et fald på 1,8 procent i hele landet.
De mange købere, der snart begiver sig ud på det danske husmarked, har dermed færre boliger at vælge imellem her på tærsklen til det forestående forårssalg.
”Vinteren har budt på usædvanlig høj handelsaktivitet på det danske boligmarked. Vi har således registreret et rekordhøjt salg af boliger i januar måned, hvilket er med til at forklare det dalende udbud,” forklarer Birgit Daetz, der er boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden og tilføjer:
”Ofte ser vi en lille stigning i udbuddet her i begyndelsen af marts, og sammenlignet med samme tidspunkt sidste år er der faktisk også kommet fem procent flere nye villaer til salg. Men omvendt går salget så stærkt, at antallet af nye huse til salg ikke overstiger det antal, der bliver solgt. Dermed daler udbuddet.”
Dalende udbud i alle regioner
Ser vi på ændringerne i udbuddet af villaer og rækkehuse i den seneste måned, er der tale om et fald i alle regioner i landet. Og på årsbasis gør det dalende udbud sig også gældende i fire ud af landets fem regioner.
”Det er kun huskøberne i Region Nordjylland, der har fået mere at vælge imellem sammenlignet med samme tidspunkt sidste år, da der her er tale om en stigning i udbuddet på 4,3 procent. Omvendt har køberne i Region Hovedstaden fået væsentligt mindre at vælge imellem med et samlet fald i udbuddet på 6,1 procent i forhold til sidste år,” siger Birgit Daetz.
Færre lejligheder og sommerhuse til salg
Det dalene udbud er ikke kun gældende for villaer og rækkehuse. Faktisk er der tale om endnu større ændringer på markedet for ejerlejligheder samt sommerhuse.
Konkret er udbuddet af ejerlejligheder faldet med 12 procent i forhold til samme tidspunkt sidste år, og på markedet for sommerhuse er der blevet knap 15 procent færre boliger at vælge i samme periode.
”Udskydelsen af de nye boligskatteregler lader til at have givet handelsaktiviteten på markedet for ejerlejligheder et boost, og på markedet for sommerhuse ser vi, at handlen nu ligefrem spreder sig til andre områder end de traditionelle sommerhuskommuner, fordi der netop er så meget gang i handlen, at alle købere ikke kan få sommerhus det samme sted,” forklarer Birgit Daetz.
Udbud af villaer og rækkehuse primo marts 2020:
Region |
Antal boliger til salg |
Ændringer seneste måned |
Ændringer seneste år |
Hele landet |
33.326 |
-1,8% |
-2,3% |
Region Hovedstaden |
4.723 |
-2,6% |
-6,1% |
Region Midtjylland |
8.485 |
-1,6% |
-3,9% |
Region Nordjylland |
5.364 |
-0,8% |
4,3% |
Region Sjælland |
5.811 |
-2,7% |
-5,1% |
Region Syddanmark |
8.943 |
-1,6% |
-0,2% |
(Tabellen viser det samlede udbud af villaer og rækkehuse primo marts 2020 i hele landet samt i regionerne. Kilde: Boligsiden)
Øvrige nøgletal:
- Udbuddet af ejerlejligheder falder på landsplan med 12 procent i forhold til samme tidspunkt sidste år. Størst er ændringen i Region Hovedstaden, hvor udbuddet er faldet med 18 procent. Omvendt er udbuddet steget i Region Sjælland og Region Sydjylland med fem procent begge steder.
- Udbuddet af sommerhuse er i forhold til sidste år faldet med 15 procent. Størst er ændringen i Region Sjælland, hvor der er tale om en fald på 21 procent, og mindst er faldet i Region Hovedstaden og i Region Nordjylland, hvor udbuddet af sommerhuse er faldet med 12 procent.
Nøgleord
Kontakter
Har du brug for yderligere kommentarer eller tal for de(n) kommune(r), du dækker. Kontakt kommunikationsdirektør Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk. Telefon: 21210284
Billeder

Links
Information om Boligsiden
Hvem er Boligsiden.dk?
På Boligsiden.dk gør vi det nemt for boligkøbere at finde den bolig, de er på jagt efter. Selskabets aktionærer er ejendomsmæglere, ejendomsmæglerkæder og Dansk Ejendomsmæglerforening. Boligsidens Markedsindeks viser aktuelle nøgletal om boligmarkedet, og statistikkerne er baseret på indberetninger fra samtlige af ejendomsmæglernes boligsalg. Boligsiden.dk udgiver løbende artikler om boligmarkedet på www.boligsiden.dk/nyheder og udsender hver måned en række faste pressemeddelelser med udgangspunkt i udviklingen i handelsaktiviteten, salgspriser, salgstid, nedslag og boligudbud.
Følg pressemeddelelser fra Boligsiden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boligsiden
Sensommeren satte fart på salget af sommerhuse18.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye handelstal fra Boligsiden viser, at der er solgt 1.208 sommerhuse i august. Det er det højeste antal solgte på månedsbasis i år, og kun i 2020 er der solgt flere sommerhuse i august måned.
For første gang betaler lejlighedskøbere mere end 40.000 kr. pr. kvm.11.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye august-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at salgspriserne for ejerlejligheder fortsætter op, og for første gang har kvadratmeterprisen nu krydset 40.000 kr. pr. kvm. på landsplan.
Boligkøberne tager hul på efteråret med færre valgmuligheder4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udbuddet af boliger til salg falder over hele landet med undtagelse af en enkelt region, der har fået lidt flere huse på markedet. Det viser Boligsidens nyeste opgørelse over udbuddet primo september.
Salget af huse i juli når ny rekord i flere dele af landet21.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for juli viser usædvanlig mange salg af huse i sommermåneden. På landsplan er der tale om det næsthøjeste resultat for juli, og i fire landsdele er der nået ny rekord i hussalget. Det gælder særligt i Jylland.
Ny prisrekord: Et sommerhus i Danmark koster nu 2 millioner kroner14.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye juli-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at den gennemsnitlige salgspris for sommerhuse i Danmark for første gang ligger på to millioner kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum