Husk sikkerheden når du bruger fyrværkeri
Hvert år kommer mange børn, unge og voksne til skade på grund af fyrværkeri, enten fordi de selv skyder fyrværkeri af eller fordi de er tilskuere. Ved nytåret 2018-2019 endte 225 personer på skadestuen efter en fyrværkeriulykke i dagene omkring nytår.
Ifølge Ulykkes Analyse Gruppen på Odense Universitetshospital er det oftest yngre mænd, det går galt for, så de må på skadestuen på grund af fyrværkeri. Mange af dem har ikke husket beskyttelsesbrillerne, og ofte holder de heller ikke tilstrækkelig afstand, når de selv bruger fyrværkeriet eller er tilskuere. Der er også en del, der kommer til skade, fordi de har haft ulovligt fyrværkeri i hænderne.
- Det er vigtigt for alle at huske fyrværkerirådene om at bruge beskyttelsesbriller, holde afstand, kun bruge lovligt fyrværkeri, aldrig holde tændt fyrværkeri i hånden og aldrig gå tilbage til en fuser, siger kommunikationschef Mette Cramon fra Sikkerhedsstyrelsen.
Fra starten af december og frem til nytårsaften står Sikkerhedsstyrelsen bag en lang række initiativer, der skal minde danskerne om at bruge fyrværkeriet rigtigt, så de undgår ulykker. Både på YouTube, Snapchat, i busser og S-tog og på Facebook vil budskabet dukke op, især over for den mandlige del af danskerne.
- Vi ved, at det er drenge og yngre mænd, der er mest udsat for ulykker, og derfor prioriterer vi at ramme dem med budskaberne om at passe på med fyrværkeriet. Men vi håber også, at der er koner, kærester og mødre, der vil hjælpe med at få deres drenge og mænd til at huske sikkerheden, når de skyder fyrværkeri af, siger Mette Cramon.
I dagene mellem jul og nytår vil nogle af de mest populære danske YouTubere hjælpe med at udbrede budskabet om fyrværkerisikkerhed. Allerede inden jul dukker der korte sikkerhedsvideoer op i S-tog og busser. Og nytårsaften har alle mulighed for at ønske et godt og sikkert nytår med filtre og linser på Snapchat.
Kontakter
Kommunikationskonsulent
Lone Hansen
loh@sik.dk
tlf. 2543 1621
Links
Information om Sikkerhedsstyrelsen
Sikkerhedsstyrelsens pressetelefon: 22 38 44 51
Følg pressemeddelelser fra Sikkerhedsstyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sikkerhedsstyrelsen
Kampagne skal gøre det normalt at vise ID ved køb af alkohol, nikotin eller tobak7.7.2025 11:06:57 CEST | Pressemeddelelse
Sikkerhedsstyrelsen lancerer nu kampagnen ’Gør det let – Vis ID, når du handler’. Formålet er at sætte fokus på alderskontrol for unge. Med opbakning fra detailbranchen og andre interessenter er målet at styrke forståelsen for, at det er helt naturligt at skulle vise ID, når man handler alkohol, nikotin eller tobak.
Sikkerhedsstyrelsen går undercover på sociale medier for at stoppe ulovligt salg af lattergas30.6.2025 12:46:32 CEST | Pressemeddelelse
Fra i morgen får Sikkerhedsstyrelsen nye muligheder for at føre kontrol med salg af lattergas. Reglerne skal bremse brugen af lattergas som rusmiddel og forhindre ulovligt salg.
Produkter og tjenester skal være tilgængelige for flest mulige25.6.2025 09:25:36 CEST | Pressemeddelelse
Fremover bliver det lettere for forbrugere at anvende en række produkter og tjenester i hverdagen, også hvis man har en midlertidig eller permanent funktionsnedsættelse. Fra 28. juni 2025 er det et krav at leve op til EU's tilgængelighedsdirektiv og den danske tilgængelighedslov, og dermed kommer der nye krav til fx webshops, computere, betalingsterminaler og streamingtjenester. På nogle områder træder kravene i kraft straks, mens kravene skal anvendes på andre områder, efterhånden som der fx kommer nye udgaver af produkter i handelen.
Styrelser advarer: Ulovlige varer fra ferien eller nettet kan få alvorlige konsekvenser19.6.2025 09:24:45 CEST | Pressemeddelelse
Indførsel og bestilling af ulovlige nikotinprodukter kan føre til bøde, advarer Toldstyrelsen og Sikkerhedsstyrelsen op til sommerferien.
Hver fjerde butik på Bornholm solgte alkohol eller tobak til mindreårige på Folkemødets første dag13.6.2025 09:12:12 CEST | Pressemeddelelse
Flere butikker overholdt ikke reglerne om salg af alkohol, tobak eller nikotin torsdag under Folkemødet på Bornholm – Sikkerhedsstyrelsen har ført kontrol med unge kontrolkøbere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum