Fonden for Entreprenørskab

H.K.H. Kronprinsen åbner DM finale i stor gymnasiekonkurrence

Del
Når finalen i Company Programme - også kendt som DM i entreprenørskab for ungdomsuddannelser - bliver afviklet 26. april 2023 i Industriens Hus i København, vil det være med kongeligt besøg. Hans Kongelige Højhed Kronprinsen åbner finalen, hvor 42 elevhold fra gymnasier i hele landet dyster i entreprenante idéer. Efter åbningen vil kronprinsen lytte til udvalgte elevholds pitches.

Der er som regel garanti for svedige håndflader og rystende stemmer, når 150 elever fra ungdomsuddannelser i hele landet præsenterer deres bedste idéer og opfindelser for dommerne ved finalen i Company Programme. Men i år får nervøsiteten muligvis et lille nøk opad, når H.K.H. Kronprinsen er blandt tilhørerne.

Kronprinsen vil 26. april 2023 være med under åbningen af begivenheden, som for mange er kendt som DM i entreprenørskab for gymnasieelever. Finalen afvikles hos Dansk Industri i Industriens Hus i København. 3000 elever har deltaget i konkurrencen og 150 af dem er nået til finalen.

Efter åbningen vil kronprinsen lytte til udvalgte elever, der fremlægger deres innovative idéer ved de stande, som eleverne selv har opbygget. Her vil der være gode fotomuligheder.

Pressetilmelding og akkreditering
Pressen har mulighed for at være med under besøget, men der kræves tilmelding på forhånd. For akkreditering skal interesserede medier sende en mail med navn på journalist/fotograf og medie til pressekonsulent Christine Brasch Bækholm,  christine@ffefonden.dk senest 24. april.

Om Company Programme
Company Programme er et internationalt program, hvor elever lærer om markedsanalyser, brugerundersøgelser, salg, markedsføring og andre læringsmål gennem projekter, som de selv definerer. De har på forhånd afleveret en rapport og på finaledagen pitcher de for dommere fra erhvervslivet.

I år spænder idéerne fra smykker med indbygget GPS målrettet piger i nattelivet og demente til stivelse produceret af færøsk tang. Der er også støjdæmpende slikposer og et brætspil om økonomi.

Om aftenen er der prisoverrækkelse og middag for alle finaledeltagere. Den nationale vinder  sikrer sig en plads ved EM i Istanbul i juli.

For tre år siden gik danske Bubbles hele vejen, da de vandt først DM, så EM og til sidst VM i entreprenørskab. Deres firma eksisterer stadig og er i vækst. Tidligere i år kæmpede samtlige løver fra DR-programmet Løvens Hule om at investere i Bubbles' hovedtelefoner, der kan give børn og unge med koncentrationsproblemer en lettere skolegang. Deres virksomhed opstod i forbindelse med deltagelsen i Company Programme.

Årets finaledeltagere kommer fra følgende gymnasier. De 42 elevhold fordeler sig på 28 fra HHX, 12 fra HTX og 2 fra STX:

Jylland
EUC Nordvest, Nykøbing Mors
EUC Nordvest, Nykøbing Mors
EUC Nordvest, Nykøbing Mors
Herningsholm Gymnasium, HHX, Herning
Herningsholm Gymnasium, HHX, Herning
Herningsholm Gymnasium, HHX, Herning
Herningsholm Gymnasium, HHX, Herning
Skive College, Skive Handelsgymnasium
Haderslev Handelsskole
Haderslev Handelsskole
IBC International Business College, Kolding
IBC International Business College, Kolding
IBC International Business College, Kolding
Vejen Business College
Vejen Business College
Vejen Business College
Vejen Business College
Hansenberg Tekniske Gymnasium, Kolding
Herningsholm Gymnasium, HHX og HTX, Ikast
Herningsholm Gymnasium, HHX og HTX, Ikast
Aalborg Handelsskole, HHX
Aalborg Handelsskole, HHX
Mercantec, Midtbyens Gymnasium HHX, Viborg

Fyn
Svendborg Erhvervsskole & - Gymnasier
Svendborg Erhvervsskole & - Gymnasier
Svendborg Erhvervsskole & - Gymnasier
Svendborg Erhvervsskole & - Gymnasier
Svendborg Erhvervsskole & - Gymnasier
Syddansk Erhvervsskole, Odense
Syddansk Erhvervsskole, Odense

Sjælland og øer
Øregård Gymnasium, Hellerup
Roskilde Katedralskole
EUC Sjælland, Næstved
CELF, Handelsgymnasiet Nakskov
Roskilde Handelsskole
EUC Nordvestsjælland, Slotshaven Gymnasium, HHX, Holbæk
EUC Nordvestsjælland, Slotshaven Gymnasium, HHX, Holbæk
H.C.Ørsted Gymnasiet, Frederiksberg
Sukkertoppen Gymnasium, Valby
HHX - Vestskovens Gymnasium, Albertslund

Bornholm
Campus Bornholm, HTX, Rønne

Færøerne
Tekniski Skúlin í Klaksvík (Den Tekniske Skole i Klaksvig)

Kontakter

Information om Fonden for Entreprenørskab

Fonden for Entreprenørskab
Fonden for Entreprenørskab
Ejlskovsgade 3D
5000 Odense C

https://www.ffefonden.dk

Om Fonden for Entreprenørskab

Fonden for Entreprenørskab vil inspirere børn og unge og give dem evnen til at tænke og agere entreprenant og innovativt, så de kan lykkes i en global og omskiftelig verden. Det gør Fonden ved at hjælpe skoler og uddannelser med at fremme entreprenante og innovative evner hos elever og studerende. Fonden fungerer desuden som nationalt videncenter for opsamling, udvikling og udbredelse af viden om entreprenørskabsundervisning på alle niveauer af uddannelsessystemet

Følg pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab

Elever fra Roskilde Katedralskole og Ordrup Gymnasium vandt verdensmål-konkurrence for gymnasier10.12.2025 15:46:43 CET | Pressemeddelelse

Tre elever fra Roskilde Katedralskole løb onsdag med sejren og 10.000 kroner i Fonden for Entreprenørskabs landsdækkende innovationskonkurrence 'Global Goals Programme' for STX-elever fra hele landet. Samtidig vandt fire elever fra Ordrup Gymnasium Røde Kors' særpris i konkurrencen. Med udgangspunkt i FN's verdensmål har 840 STX-elever i efteråret forholdt sig til verdens udfordringer samt helt lokale udfordringer og udviklet kloge løsninger. Deres projekter har været en del af undervisningen i forskellige fag, og dertil har de deltaget i den landsdækkende konkurrence Global Goals Programme, der bliver afviklet i et samarbejde mellem Fonden for Entreprenørskab og Røde Kors. Vinderne blev Emilie, Andrea og Tilde fra 3.g på Roskilde Katedralskole. Deres idé tager udgangspunkt i deres egen hverdag som tjenere, idet de ønsker at lave en særlig tjenerhandske, der kan forebygge forbrændinger og smerter af at bære tallerkner. "Vi er virkelig glade for at vinde. Hele forløbet har været sjovt o

Herning-elever vinder to ud af tre priser til stor entreprenørskabsfestival26.11.2025 18:27:57 CET | Pressemeddelelse

Elever fra Herningssholm Erhvervsskole og Gymnasier vandt 1. plads i to ud af tre kategorier, da Danmarks Entreprenørskabsfestival løb af stablen i Sportscenter Herning onsdag. Her var omkring 1000 elever og studerende med deres lærere og undervisere, frivillige dommere, erhvervsfolk og Herning Kommunes borgmester samlet, da Danmarks Entreprenørskabsfestival blev afholdt af Fonden for Entreprenørskab. Elever fra HTX, HHX, STX, EUD og EUX mødte onsdag op i Sportscenter Herning med stande, idéer og entreprenørdrømme, da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival. Festivalen var opdelt i tre programspor for henholdsvis HTX, HHX, STX, EUD og EUX, hvor de mange elever var mødt op for at pitche deres idéer og få gode råd og sparring fra frivillige dommere fra erhvervslivet. Det hele kulminerede i en prisoverrækkelse, hvor de bedste idéer fra hvert program vandt 10.000 kroner. I to ud af tre programspor løb elever fra Herningsholm med 1. pladsen: Vinderen af Business

Odense-elever vinder iværksætterpris26.11.2025 17:30:08 CET | Pressemeddelelse

Elever fra Odense Tekniske Gymnasium vandt 1. pladsen i iværksætterkonkurrencen Tech Innovation Programme, da 2000 elever og studerende fyldte Sportscenter Herning op sammen med deres lærere og undervisere, frivillige dommere, erhvervsfolk og Herning Kommunes borgmester, under Danmarks Entreprenørskabsfestival, som blev afholdt af Fonden for Entreprenørskab. Elever fra HTX, HHX, STX, EUD og EUX mødte onsdag op i Sportscenter Herning med stande, idéer og entreprenørdrømme, da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival. Festivalen var opdelt i tre programspor for henholdsvis HTX, HHX, STX, EUD og EUX, hvor de mange elever var mødt op for at pitche deres idéer og få gode råd og sparring fra frivillige dommere fra erhvervslivet. Det hele kulminerede i en prisoverrækkelse, hvor de bedste idéer fra hvert program vandt 10.000 kroner. Vinderen i programmet tech Innovation Programme med 185 deltagende elever var eleverne Jonas, August og Meryem fra Odense Tekniske Gymn

Pædagog-studerende fra VIA i Aarhus rydder bordet i stor iværksætter-konkurrence25.11.2025 16:38:19 CET | Pressemeddelelse

Studernede fra VIA i Aarhus vandt begge iværksætterkonkurrencer for studenterstartups: 'grow up' og 'idékonkurrencen', da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival på Godsbanen i Aarhus. Studerende, undervisere og frivillige dommere fra erhvervslivet fyldte Godsbanen i Aarhus op med idéer, pitch og entreprenørskabsdrømme, da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival. Festivalen bestod blandt andet af de to iværksætterkonkurrencer for studerende på videregående uddannelser; 'idékonkurrencen' og 'grow up'. Mens førstnævnte henvender sig til studerende i den helt tidligere fase af deres idé og startup, henvender sidstnævnte sig til dem, der allerede har etableret virksomhed eller er kommet længere med deres idé forud for indeværende skoleår. Før vinderne kunne kåres, skulle de cirka 200 deltagende studerende pitche foran frivillige dommere fra erhvervslivet. Vinderen af idékonkurrencen blev: Cecilie Moeslund Hansen, 26 år fra VIA - Ent

Studerende fra Erhvervsakademi København og Københavns Professionshøjskole vinder iværksætterpriser17.11.2025 16:14:01 CET | Pressemeddelelse

Emma Stender fra Erhvervsakademi København og Kristian Toft Haagensen og Christine Rümenapp fra Københavns Professionshøjskole vandt iværksætterkonkurrencerne for studenterstartups, henholdsvis 'grow up' og 'idékonkurrencen', da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival. Studerende, undervisere, forskere, frivillige dommere fra erhvervslivet og uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund fyldte Skulpturgaden på Statens Museum for Kunst op med idéer, pitch og entreprenørskabsdrømme, da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival. Festivalen bestod blandt andet af de to iværksætterkonkurrencer for studerende på videregående uddannelser; 'idékonkurrencen' og 'grow up'. Mens førstnævnte henvender sig til studerende i den helt tidligere fase af deres idé og startup, henvender sidstnævnte sig til dem, der allerede har etableret virksomhed eller er kommet længere med deres idé forud for indeværende skoleår. Før vinderne kunne kåres,

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye