Historiske problemer med at skaffe uddannet personale: Hver femte ansatte i ældreplejen er ikke-uddannet
Kommunerne ansætter i stigende grad ufaglærte i ældreplejen. Det går ud over kvaliteten, mener FOA.
Klik på kortet for at se, hvordan udviklingen i andelen af ikke-uddannede har været i de enkelte kommuner.
Manglen på uddannet arbejdskraft på ældreområdet har aldrig været større. I manglen på social- og sundhedsassistenter og -hjælpere har kommunerne ansat flere ikke-uddannede, viser tal fra Kommunernes- og Regionernes Løndatakontor.
Siden 2015, hvor andelen af ikke-uddannede personer på social- og sundhedsområdet var lavest på 14 procent, er der kommet en langt større andel ikke-uddannede, som nu udgør 21 procent. Omregnet til fuldtidsstillinger svarer det til en udvikling fra 8 procent i 2015 til 12 procent i 2020.
”Det er en katastrofal udvikling, som går udover kvaliteten af den ældrepleje, vi tilbyder vores ældre borgere. Det kræver uddannelse at levere pleje og omsorg af høj faglig kvalitet”
”Det går den helt forkerte vej efter flere år, hvor det er lykkes os at gøre uddannelserne bedre, så fagligheden hos dem, der kommer fra skolerne, er bedre, og at nedbringe antallet af ikke-uddannede inden for området,” siger sektorformand i FOA Torben Hollmann.
Lidt flere ansatte trods mange flere ældre
I de seneste fem år er antallet af social- og sundhedsansatte på trods af en stor stigning i antallet af ældre kun steget med tre procent. Men antallet af ikke-uddannede er steget med knap 50 procent.
FOAs medlemmer oplever også, at der er kommet flere ikke-uddannede, viser en undersøgelse blandt de ansatte i ældreplejen. Her svarer 7 ud 10, at de til dagligt arbejder ammen med kolleger uden en social- og sundhedsuddannelse. Ud af dem svarer knap 3 ud af 10, at de på deres arbejdsplads har fået en større andel ikke-uddannede.
”Udviklingen skal vendes. Det skylder vi de borgere, der skal have pleje og omsorg og de fagligt dygtige medarbejdere, der hver dag knokler i ældreplejen. Sidst kiggede vi, arbejdsgiverne og regeringen hinanden i øjnene ved trepartsforhandlingerne og aftalte færre ufaglærte. Nu skal vi gøre det samme for at sikre, at vi uddanner nok til området og igen får nedbragt andelen af ikke-uddannede.”
”Det skal både ske gennem forhandlinger mellem parterne på området, men det er altafgørende, at der også afsættes midler centralt i finansloven til at skubbe på processen, som i alt for mange år er blevet udsat,” siger Torben Hollmann.
For godt en uge siden blev der indgået trepartsaftale om styrket rekruttering på social- og sundhedsområdet – og der skal nu tages hul på forhandlingerne om en langsigtet minimumsdimensionering for antallet af praktikpladser på social- og sundhedsuddannelserne.
Kilde: Kommunernes- og Regionernes Løndatakontor. Antallet og andelen af ikke-uddannede er beregnet ud fra alle social- og sundhedsansatte ansat i kommunerne. Omkring 9 ud af 10 arbejder i ældreplejen.
Nøgleord
Kontakter
Torben Klitmøller HollmannSektorformand
46 97 24 43
Vedhæftede filer
Information om FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 175.000 medlemmer fordelt på 38 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, men vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
FOAs medlemmer er helt parate til covid19-vaccinen7.1.2021 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ansatte i ældreplejen, dagtilbud, på sygehuse og i servicefag er klar til at blive vaccineret mod corona, viser undersøgelse blandt FOA-medlemmer. De er endnu mere vaccine-villige end danskerne generelt.
FOA efter drab: Utilstedeligt med farligt alenearbejde6.1.2021 18:25:00 CET | Pressemeddelelse
Knivdræbt medarbejder arbejdede alene. Redegørelse rejser kritik fra FOAs forbundsmand.
Vi venter stadig på vendepunktet1.1.2021 18:20:54 CET | Pressemeddelelse
10 måneder i kamp mod corona har slidt hårdt på de ansatte i frontlinjen, desværre er slaget ikke vundet endnu. De næste måneder kræver en særlig indsats, mener fagforbundet FOA
Drab på bosteds-ansat er et wake-up call31.12.2020 12:23:39 CET | Pressemeddelelse
Fagforbundet FOA opfordrer til, at socialpsykiatrien opprioriteres, efter at en 29-årig ansat på et bosted for voksne i Fårevejle i Nordvestsjælland i går blev dræbt af knivstik af en beboer.
Pædagogisk personale bør rykke op i vaccinekøen30.12.2020 11:04:50 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har forlænget corona-restriktionerne, men holder dagtilbuddene åbne. Det betyder ifølge FOA, at myndighederne må revurdere hele vaccine-strategien, så dagtilbudsområdets medarbejdere får tilbudt vaccinen tidligere end først planlagt.
FOA og Handicapformidlingen indgår overenskomst for handicaphjælpere29.12.2020 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
En af landets største aktører på handicapområdet, virksomheden Handicapformidlingen, har skrevet under på overenskomst med FOA.
Millioner skal styrke nytænkning på ældreområdet17.12.2020 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
Ældretopmødet satte fokus på at styrke og udvikle ældreplejen. Nu går parterne på området sammen om at bevilge millioner til udvikling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum