Historisk vækst i friplejehjem viser, at danskerne er klar til mere selvbestemmelse i velfærden
Antallet af ældre, der bor i en friplejebolig, er fordoblet på bare fire år. Samtidig melder en lang række kommuner sig klar til, at der skal etableres nye friplejehjem. Det lover godt for regeringens ambitioner om at styrke det frie valg, mener Dansk Industri.

Antallet af ældre, der har valgt at bo i en friplejebolig, er vokset med 850 personer fra 2018 til 2022, hvilket svarer til en fordobling på fire år. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik. Det er en bemærkelsesværdig udvikling, mener Jakob Scharff, der er branchedirektør i DI.
- Muligheden for at vælge mellem forskellige plejehjem har givet den enkelte ældre og deres pårørende bedre mulighed for at finde et velfærdstilbud, der passer til lige netop deres ønsker og behov. Nu ser vi klart og tydeligt, at danskerne har taget valgfriheden til sig, siger han.
Kommuner har planer om endnu flere friplejehjem
Ifølge Dansk Industri er det muligt at finde et privat alternativ til de kommunale plejehjem i 47 ud af landets 98 kommuner.
Men dét tal kan meget vel stige markant i de kommende år. 12 af de kommuner, der ikke optræder på listen, har ifølge DI vedtaget i deres budgetforlig for 2023, at de som minimum vil afdække mulighederne for at få etableret et friplejehjem i de kommende år. Det gælder fx Kerteminde, Allerød og Syddjurs.
- Mange kommuner står med den udfordring, at der skal investeres i nye plejehjem i de kommende år. Rigtig mange steder i landet har byrådene fået øjnene op for, at den udfordring kan løses i samarbejde med private aktører – især fordi det også med til at give borgerne mere at vælge imellem, siger Jakob Scharff.
Ny regering vil give mere frit valg
I det nye regeringsgrundlag har Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne netop fokus på at give borgerne mere selvbestemmelse i velfærden. ”Regeringen vil styrke det frie valg, så den enkelte borger får flere muligheder for at vælge den velfærd og service, der passer bedst til den enkeltes livssituation.”, lyder det i regeringsgrundlaget.
- Vi skal for alt i verden undgå A- og B-hold, hvor selvbestemmelse bliver forbeholdt de mest ressourcestærke. Derfor er det en bunden opgave at styrke og udvide det frie valg på tværs af velfærdsområder, siger Jakob Scharff.
Læs hele analysen fra DI her.
Følg os på:
Kontakter
For yderligere kommentarer kontakt branchedirektør Jakob Scharff på tlf. 2112 9423 eller presserådgiver Ben Ron på tlf. 2830 5452.
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Der er brug for et EU-forbud mod PFAS nu7.2.2023 11:25:50 CET | Pressemeddelelse
EU vil forbyde PFAS. I årevis har DI arbejdet for et EU-forbud mod PFAS i forbrugerprodukter, og det er bydende nødvendigt, at et sådant forbud bliver lavet på europæisk niveau, da det ikke batter meget med et nationalt forbud mod PFAS, mener landets største erhvervsorganisation DI.
DI-topchef: ”En ren katastrofe for den grønne omstilling, at døren smækkes i"6.2.2023 11:46:42 CET | Pressemeddelelse
DI’s topchef Lars Sandahl Sørensen kalder det for ”potentielt den største forhindring for den grønne omstillings realisering”, efter det er kommet frem, at EU-regler risikerer at sætte en stopper for samtlige danske åben dør-projekter.
DI: Debat om digitalisering er skæv2.2.2023 10:04:51 CET | Pressemeddelelse
- Ingen skal tabes af det digitale samfund, men præmissen for debatten er skæv, siger branchedirektør Rikke Hougaard Zeberg, DI Digital, DI’s branche for tech-virksomheder, i en kommentar til ny rapport torsdag fra Digitaliseringsministeriet, der viser, at tre ud af fire borgere generelt har tillid til de digitale løsninger i det offentlige som eksempelvis Digital Post og borger.dk.
DI: Danmark skaber færre virksomheder med høj vækst1.2.2023 09:34:39 CET | Pressemeddelelse
Alt for få danske iværksættere og nye virksomheder går videre fra ”Løvens hule” og vokser sig store og skaber vækst og job. En ny undersøgelse fra Dansk Industri viser, at antallet af virksomheder med høj vækst ligger på det laveste niveau i syv år.
Dansk Industri opruster med ny marketing-enhed og stærk kommerciel kommunikationsprofil26.1.2023 13:45:36 CET | Pressemeddelelse
Fra 1. februar får Dansk Industri en ny brand- og marketing-afdeling med ny underdirektør Didrik A. Fjeldstad i spidsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum