Historisk tilslutning til at sejle under Dannebrog
4.5.2018 13:10:00 CEST | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
Gode rammevilkår for rederier og andre maritime virksomheder er en forudsætning for at tiltrække skibe til at sejle under Dannebrog. Den mangeårige politiske indsats for at skabe gode rammevilkår har tydelig positiv effekt. Det gælder bl.a. også afskaffelsen af registreringsafgiften for skibe i dansk register, som Folketinget vedtog tidligere i år. Det Danske Internationale Skibsregister vokser, og dermed vokser Danmarks position som en stærk maritim klynge også.
Erhvervsminister Brian Mikkelsen:
”Fremgangen viser, at Danmark er en attraktiv flagstat. Vi skal fortsætte indsatsen for at skabe endnu bedre vilkår, så endnu flere skibe kan komme under dansk flag – til gavn for hele Det Blå Danmark. Det er samtidig et godt eksempel på, at Danmark vinder på frihandel – global handel øger aktiviteten i rederierne, som i stigende grad vælger at lægge aktiviteten i Danmark.”
Konkurrencen mellem verdens store søfartsnationer er hård både på pris og kvalitet. Danmark er for tiden verdens 12. største register, hvilket er med til at skabe vækst i hele den maritime klynge og give Danmark indflydelse på international maritim politik.
Det er desuden ikke kun målt på skibsregistrets størrelse, at Danmark oplever fremgang – også på såkaldt opereret tonnage ses den positive udvikling. Danmark er her pt. på 6. pladsen med en bruttotonnage på 63 mio. BT , men nærmer sig USA på 5. pladsen.
- Bruttotonnage (BT) er et rumbaseret mål for et skibs lasteevne, som har været FN's søfartsorganisations (IMO) standardmål siden adoptering i 1969 og ratifikation i 1982.
- Den registrerede tonnage er tonnagen i et lands skibsregister.
- Opereret tonnage er et udtryk for den samlede tonnage, som en søtransportvirksomhed opererer, dvs. driver kommercielt. Den opererede tonnage består af såvel ejet som lejet tonnage. Den ejede tonnage kan være fordelt på flere landes skibsregistre.
Registreret tonnage
- Danmark har for første gang nogen sinde passeret en bruttotonnage på 20 mio. i de danske skibsregistre.
Listen over verdens største operatørnationer er nu:
- Grækenland
- Japan
- Singapore
- Kina
- USA
- Danmark
- Tyskland
- Sydkorea
- Hong Kong
- Storbritannien
Kontakter
Presserådgiver Jesper Christiansen, tlf. 9133 7017, jec@em.dk
Billeder
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Bødskov: Ulovligt billigt bras fra tredjelande er gift for EU26.2.2026 09:00:05 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til Bruxelles for at deltage i dagens EU’s konkurrencerådsmøde. Med sig har han en klar vej til at tøjle de massive problemer med onlinemarkedspladser fra tredjelande, som fx Temu.
100 millioner til dansk biosolutions: Bødskov sætter handling bag ordene i Bruxelles26.2.2026 08:00:07 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til konkurrenceevnerådsmøde i Bruxelles. Her vil han sætte fokus på styrkelsen af europæisk biosolutions. Samtidig sættes der handling bag ordene, når der i Danmark lanceres en pulje på 100 mio. kr. til at styrke dansk biosolutions.
Byrdelettelser for op til 21,5 mia. kr. på vej til dansk erhvervsliv24.2.2026 10:41:35 CET | Pressemeddelelse
Regeringen sætter gang i næste fase af Automatisk Erhvervsrapportering, der bringer den samlede potentielle byrdelettelse i tiltaget op på 21,5 mia. kr. Samtidigt skal virksomheders tidsforbrug og udgifter til tilsyn reduceres med knap 10 pct.
Milliardløft til iværksætteri i landdistrikterne: 48 aftaler om vækstlån for næsten 84 mio. kr.23.2.2026 10:11:15 CET | Pressemeddelelse
Danske virksomheder i landdistrikterne har for alvor fået glæde af den milliard, der med den historiske Iværksætteraftale blev øremærket til vækstlån. Siden ordningen trådte i kraft i februar 2025, er der givet 48 lån målrettet virksomheder i landkommuner til en samlet værdi af næsten 84 mio. kr.
92 millioner kroner skal sparke liv i endnu flere danske bymidter20.2.2026 15:00:08 CET | Pressemeddelelse
Med en ny udmøntning fra Indstillingsudvalg for bæredygtig byudvikling får 16 byer i Danmark nu muligheden for at skabe mere levende bymidter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
