Her er de nominerede til Årets Leder 2019
Kandidaterne til dette års leder er nu klar, og den 28. november vil en af de fem nominerede modtage prisen Årets Leder 2019 på konferencen Ledelsens Dag i København.
I finalefeltet er prominente ledere fra fem meget forskellige brancher. Her finder vi topchef Mads Nipper, som de seneste fem år har stået i front for pumpegiganten Grundfos og været bannerfører for virksomhedens grønne ambitioner. Han ledsages af Sheela Maini Søgaard, CEO for arkitektfirmaet BIG, der er kendt som en af branchens dygtigste og tidligere har vundet en pris for sin afgørende rolle i den økonomiske genrejsning af BIG.
En tredje nomineret er DSV-direktøren Jens Bjørn Andersen, der med den nylige overtagelse af den konkurrerende transportvirksomhed Panalpina i dag kan bryste sig af at være direktør for en af verdens største transportvirksomheder.
Feltet indeholder også lederen af Søndervangsskolen i Viby ved Aarhus, Rani Hørlyck, der i mange år har været forkæmper for tosprogede skoleelevers fremtidsmuligheder, og som har formået at hæve elevernes karaktergennemsnit betragteligt. Den femte nominerede er Ulla Tofte, direktør for M/S Museet for Søfart i Helsingør, hvor hun har tredoblet besøgstallet på fem år blandt andet ved at gøre historien bredt appellerende med utraditionelle virkemidler.
Bag kåringen står årets lederjury, der tæller følgende meget kompetente folk, som beskæftiger sig med ledelse fra forskellige perspektiver:
- Bjarne Corydon, tidligere finansminister og i dag administrerende direktør og chefredaktør på Dagbladet Børsen
- Eva Zeuthen, partner i rekrutterings- og rådgivningsfirmaet Zeuthen Storm
- Jan Molin, dekan og professor i ledelse ved Copenhagen Business School
- Merete Eldrup, tidligere administrerende direktør for TV2 og i dag bestyrelsesmedlem i blandt andet Deloitte og Nykredit
- Peter Steensgaard Mørch, departementschef i Finansministeriet
- Pia Søltoft, forfatter, præst og ledelsescoach
- Svend Askær, formand for Lederne
Fakta: Tidligere vindere af prisen som Årets Leder
- 2018: Direktør Lasse Rich Henningsen, Musikkens Hus
- 2017: CEO Niels Buus, GomSpace
- 2016: Direktør Marianne Benzon Nielsen, Børnecancerfonden
- 2015: Administrerende direktør Dorthe Crüger, Sygehus Lillebælt
- 2014: Lakridsinnovatør Johan Bülow, Lakrids by Johan Bülow
- 2013: Administrerende direktør Niels Duedahl, energi- og teleskabet SE
- 2012: Koncernchef Carsten Bjerg, Grundfos
- 2011: Skoleleder Lise Egholm, Rådmandsgades Skole
- 2010: CEO Christian Clausen, Nordea
- 2009: Oberst Kim Kristensen, Forsvaret
- 2008: Koncernchef Ditlev Engel, Vestas Wind Systems
- 2007: Koncernchef Nils Smedegaard Andersen, A.P. Møller-Mærsk
- 2006: Administrerende direktør Jørgen Vig Knudstorp, Lego
- 2005: Koncernchef Henning Dyremose, TDC
- 2004: Direktør Jørgen Mads Clausen, Danfoss
- 2003: Direktør Alfred Josefsen, Irma
- 2002: Nationalbankdirektør Bodil Nyboe Andersen
Kontakter
Søren KudahlPressechef
Tlf:2338 4211sku@lederne.dkInformation om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Styrket partnerskab vil løfte danske virksomheders bæredygtighed7.5.2025 08:04:41 CEST | Pressemeddelelse
EY træder ind i partnerskabet bag det digitale værktøj ESG Profilen sammen med Lederne og Danske Bank. I en tid med en konstant strøm af nye kriser og forandringer er det afgørende, at danske virksomheder får de nødvendige redskaber, så indsatsen for ESG og bæredygtighed ikke drukner i administration og bureaukrati.
Fædres barsel tager fart: Vigtigt skridt mod mere ligestilling11.4.2025 10:03:58 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal viser, at mænd tager næsten 78 procent flere dages barselsorlov efter nye regler om øremærket barsel. Hos Lederne er der begejstring over udviklingen.
Politisk mod i ny reform af beskæftigelsesindsatsen9.4.2025 12:41:59 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen, LA, Radikale, Konservative og DF præsenterede i dag en aftale om fremtidens beskæftigelsesindsats. Den omfatter en tiltrængt afbureaukratisering og sikrer samtidig lediges ret til uddannelse.
Lederne: Solidt 7-tal til ny uddannelsesreform26.3.2025 15:15:55 CET | Pressemeddelelse
Højere kvalitet i professionsbachelor- og erhvervsakademiuddannelserne, flere internationale studerende og fri efteruddannelse. Lederne glæder sig over det meste i ny uddannelsesaftale, men kortere uddannelser må ikke give ringere kompetencer.
Kvindelige ledere tjener 8.100 kroner mindre om måneden end deres mandlige kolleger8.3.2025 11:27:36 CET | Pressemeddelelse
Selvom afstanden er blevet mindre, er der stadig stor forskel på lønningerne for mænd og kvinder på ledelsesgangene ude i landets virksomheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum