Handicaprådet tilfredse med årets budgetaftale

Tilgængelighedspuljen går tilbage til kommunalreformen, hvor de tidligere syv kommuners indsats skulle koordineres i den nye Lolland Kommune. Historien har vist, at det er penge, der kan gøre en forskel, og det skal de blive ved med, siger formand for Handicaprådet Merete Sørensen:
”Pengene i puljen er til for at blive brugt og gøre en forskel. Der kan gives støtte til projekter, som forbedrer den fysiske, psykiske eller kommunikative tilgængelighed for personer med handicap. Som udgangspunkt kan puljen søges af offentlige institutioner med borgerrettede servicefunktioner, men alle er velkomne til at komme med forslag. Som altid så er det jo borgerne selv, borgere med handicap og deres pårørende, der ofte bedst selv ved, hvor vores begrænsede midler bruges bedst”, siger Merete Sørensen.
Som eksempler på projekter, som Handicaprådet har været involveret i, enten i form af tilskud fra tilgængelighedspuljen eller med råd og vejledning, nævner Merete Sørensen elevatorer på skoler i Nakskov og Maribo, bådebroer i Nakskov Fjord og støtte til handicapfaciliteter i kommunes kirker. Aktuelt er Handicaprådet engageret i bygningen af handicaprampe i forbindelse med renovering af pladsen foran Stiftsmuseet i Maribo, samt handicapadgangen til den kommende byrådssal, der skal indrettet i det gamle pakhus i Qvades Gaard.
Kriterierne for tilgængelighedspuljen er vedlagt sammen med oversigt over projekter og initiativer, som Handicaprådet har været og er involveret i.
Handicaprådets arbejde tager afsæt i Lolland Kommunes ambition om, at borgere med handicap så vidt muligt skal kunne tage del i samfundslivet og have samme muligheder som borgere uden funktionsnedsættelser. Det er et arbejde, der i det store perspektiv er bundet op på FN’s rettighedskonvention, som skal sikre mennesker med handicap rettigheder til fuld deltagelse i alle aspekter af samfundslivet. I mindre skala er arbejdet forankret i Lolland Kommunes social- og arbejdsmarkedspolitik og i kommunens Handicapråd.
Handicaprådet i Lolland Kommune har otte medlemmer, hvoraf de fire er udpeget af byrådet, og fire medlemmer er udpeget af Danske Handicaporganisationer. Merete Sørensen fra Foreningen Sind er formand, og næstformand er Gert Mortensen, som også er medlem af byrådet og formand for Teknisk Udvalg.
Det er også i Teknisk Udvalg, at der i budget 2020 er reserveret 250.000 kr. til medfinansiering af arbedet med at gøre strandene ved Humminge og Lalandia handicapvenlige, så strandene også kan bruges af kørestolsbrugere.
”Bevillingen til handicapvenlige strande er et godt billede på, at arbejdet for en kommune, der kan bruges af alle, hverken begynder eller slutter med Handicaprådet. Det skal også tænkes ind i byrådets og administrationens øvrige arbejde”, siger Gert Mortensen, der ligesom Merete Sørensen, opfordrer til, at borgere og virksomheder i kommunen trækker på Handicaprådet:
”Brug os så vi sammen sørger for, at kræfter og penge bruges bedst muligt. Det gælder f.eks. i forhold til at sikre, at kommunens lokaler med borgerbetjening kan benyttes af alle. Men man kan også trække på os, hvis man har forslag til spørgsmål og problemstillinger, som vi kan tage op. Eller har brug for sparring til muligheden for at søge støtte fra fonde og puljer på området. Også her ligger vi i Handicaprådet inde med en viden, som kan være til gavn for andre. Det siger sig selv, at vi ikke har uanede ressourcer – eller penge – som tilgængelighedspuljen også vidner om, men brug os. Det er det, vi er her for”, siger Gert Mortensen
Næste mærkedag for Handicaprådet er dagens uddeling af årets Handicappris i Lolland Kommune. Uddelingen finder sted den 26. november kl. 15.00 i kantinen i Lolland Kommunes administrationsbygning, Jernbanegade 7 i Maribo, hvor pressen er velkommen.
Om Handicaprådet i Lolland Kommune
Du kan se, hvem der er medlem af Handicaprådet i Lolland Kommune her.
Har du forslag til problemstillinger, som Handicaprådet skal tage op, spørgsmål til rådets arbejde - eller noget helt tredje - så kan handicaprådet kontaktes på handicapraadetadmin@lolland.dk.
Kriterier for tilgængelighedspulje
Regelsættes for Handicaprådets tilgængelighedspulje er vedlagt.
Tiltag og projekter i Lolland, som Handicaprådet har været involveret i
Der er vedlagt liste over projekter og tiltag, som Handicaprådet har været involveret i.
Lolland Kommunes politik
Lolland Kommunes social- og arbejdsmarkedspolitik er vedlagt.
Nøgleord
Kontakter
Merete SørensenFormand i Handicaprådet
Tlf:40 41 23 15merete-ralph@stofanet.dkGert MortensenNæstformand i Handicaprådet
Tlf:40 51 56 11gemo@lolland.dkBilleder

Vedhæftede filer
Information om Lolland Kommune
Følg pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Elever som valgte Søllested Skole, da Horslunde Skole lukkede, har fortsat kørsel27.6.2025 10:58:11 CEST | Pressemeddelelse
Klima-, Teknik- og Miljøudvalget har besluttet, at de elever som valgte at starte i Landsbyordningen i Søllested, da skolen i Horslunde lukkede, fortsat kan blive befordret, selvom busrute 774 mellem Horslunde Terminal og Søllested Landsbyordning lukker pr. 29. juni 2025. Ordningen gælder for de elever, som kommer direkte fra den lukkede skole i Horslunde, samt for de elever, der dags dato har ladet sig indskrive i Landsbyordningen i forvisning om, at de kunne køre til skole med bus. Forældrene skal, som hidtil, betale hvad der svarer til buskortet på den tidligere rute. Den særlige aftale om befordring gælder i maksimalt 7 år. Således kan elever, der er indskrevet og starter i 0. klasse efter sommerferien, gøre deres skolegang færdig i Søllested Landsbyordning. Da der er tale om frit skolevalg skal alle eleverne, der benytter ordningen betale et beløb svarende til et almindeligt buskort. Tine Vinther Clausen, der er formand for Klima-, Teknik- og Miljøudvalget, fortæller: "I forbindel
Ny unik partnerskabsmodel vil støtte borgere med svær overvægt og skabe øget trivsel og sundhed gennem social effektinvestering27.6.2025 09:42:53 CEST | Pressemeddelelse
Et unikt offentlig-privat samarbejde med base på Lolland vil skabe bedre livskvalitet og sundere fremtidsudsigter for borgere med svær overvægt i Region Sjælland. Projektet "Et Liv i Balance" er netop søsat og skal vise vejen for fremtidens sundhedsvæsen gennem en ny samarbejdsmodel.
Alle borgmestre i øst står sammen: Byg flåde i Rødbyhavn – Østdanmark har det, der skal til17.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tjek potentialet i øst. Sådan lyder en fælles opfordring til Regeringen fra samtlige borgmestre på Sjælland og Lolland-Falster, der ønsker at bringe Rødbyhavn i spil som nyt nationalt kraftcenter for Forsvarets flådebyggeri.
Høj kvalitet i kommunens dagtilbud: Børne- og Skoleudvalget sikrer bedre rammebetingelser5.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny tildelingsmodel, ny støttestruktur, ekstra midler og gæstehuse til de mindste. Det er nogle af de tiltag, der skal være med til at skabe en høj faglig kvalitet i kommunens dagtilbud i de kommende år.
Rikke Jensen stopper som direktør i Lolland Kommune2.6.2025 14:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter otte år som direktør i Lolland Kommune er det blevet tid til at prøve noget nyt. Sådan kan regnebrættet gøres op for Rikke Jensen, der har valgt at sige sit job op med udgangen af juni måned. Det betyder i første omgang en omrokering af direktionens ansvarsområder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum