Halvering af kandidatuddannelser kan koste dyrt
2.3.2023 13:31:29 CET | Ingeniørforeningen, IDA | Pressemeddelelse

Regeringens udspil ”Forberedt på fremtiden 1” har flere gode takter. For grundlæggende er det fornuftigt at se på, om vores uddannelsessystem matcher behovene i en fremtid med færre unge og udbredt mangel på arbejdskraft i flere brancher, ikke mindst på ingeniør- og it-området.
”For vi har ikke brug for halve specialister,” siger fungerende formand i Ingeniørforeningen, IDA Aske Nydam Guldberg, der dog kvitterer for, at der er blevet lyttet til de bekymringer, der har været fra store dele af dansk erhvervsliv.
”Rammer en halvering af kandidatuddannelsen de tekniske og naturvidenskabelige områder vil det dog betyde, at Danmark vil få færre eksperter og specialister. Det vil gøre ondt på erhvervslivet, som har brug for, at kandidaterne kan det, de kan i dag. Og virksomhederne har brug for flere, ikke færre eksperter og specialister,” siger Aske Nydam Guldberg.
Han peger på, at de tekniske og naturvidenskabelige uddannelser udgør størstedelen af fundamentet for den danske vækst.
”Vores internationale styrkepositioner på blandt andet life-science, grønne løsninger og digitalisering bygger på de solide og videnstunge uddannelser, som danske specialister får,” siger han.
Udspillet har desuden spændende planer om flere internationale studerende til specialiserede områder og en udvikling af erhvervskandidatuddannelsen. Det kan pege i den rigtige retning, mener Aske Nydam Guldberg
”Loftet over internationale studerende er stadig en hæmsko og burde fjernes helt og holdent. Især på det tekniske og naturvidenskabelige område, hvor arbejdsgiverne rigtig gerne vil have de internationale dimittender. Så det bliver spændende at se, hvordan det problem for alvor bliver løst,” siger han.
Ministerens udmeldinger om at inddrage erhvervsliv, universiteter og organisationer i det videre arbejde, er en fornuftig udmelding, mener Aske Nydam Guldberg.
”Her stiller vi naturligvis op til en konstruktiv dialog om, hvilke tiltag der vil give mening, og hvilke barrierer der ikke er adresseret i udspillet,” siger han.
Kontakter
Ulrik Frandsen 23 65 09 69
Billeder
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Stor søgning til ingeniørstudierne15.3.2026 19:32:48 CET | Pressemeddelelse
De unges interesse for ingeniørstudierne stiger igen
It-kriminelle ligger på spring når årsopgørelsen frigives14.3.2026 08:42:21 CET | Pressemeddelelse
Når SKAT den kommende weekend åbner for adgang til årsopgørelsen, er de it-kriminelle klar på sidelinjen, advarer it-sikkerhedsekspert
IDA: Godt forlig for akademikerne i regionerne4.3.2026 16:16:31 CET | Pressemeddelelse
Der er indgået forlig om en ny treårig overenskomst for akademikerne i landets regioner. IDA er tilfreds med aftalen.
Danskerne er positive over for AI i sundheds- og ældreplejen4.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Over halvdelen af danskerne ser positivt på at bruge kunstig intelligens i sundheds- og ældreplejen, hvor AI kan bidrage til at opspore sygdomme og styrke kvaliteten i pleje og behandling, viser en ny befolkningsundersøgelse fra IDA.
IDA: Regeringen mangler en plan B for klimamålene26.2.2026 11:01:40 CET | Pressemeddelelse
Klimarådets årligt statusrapport slår fast, at regeringens 2030-mål står og vakler, og 2035-ambitionerne stadig mangler en konkret retning. En kommende regering skal hurtigt i arbejdstøjet for at lægge en konkret plan B, lyder det fra IDA-formand.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

