Guldborgsund Kommune indfører deltidspladser i kommunale daginstitutioner
De nationale regler giver kun forældre med forskellige former for orlov mulighed for at få tildelt en deltidsplads i dagsinstitutioner.
Børn-, Familie og Uddannelsesudvalget i Guldborgsund Kommune har nu besluttet at udvide det tilbud, således at alle børnefamilier i kommunen fremover får mulighed for at sikre sig en deltidsplads i kommunens vuggestuer og børnehaver.
Simon Hansen, formand for Børn-, Familie og Uddannelsesudvalget, glæder sig over udvidelsen.
”Det her er endnu et tiltag, der skaber gode og fleksible muligheder for vores børnefamilier i kommunen. For en bosætningskommune som Guldborgsund, er det vigtigt, at vi gør os attraktive, og jeg glæder mig til at følge, hvor mange af vores familier, der vil benytte sig af tilbuddet,” siger han.
En deltidsplads er fastlagt til 30 timer ugentligt. En familie sparer hver måned 562 kroner per barn i en børnehave – sammenlignet med en fuldtidsplads.
Ikke en spareøvelse
I august behandlede Børn-, Familie og Uddannelsesudvalget for første gang sagen.
Herefter var forslaget i høring. Guldborgsund Kommune modtog 20 høringssvar fra blandt andet forældrebestyrelser, personalegrupper og faglige organisationer.
Parterne var blandt andet bekymret for nedskæringer i personaletimer, som ville forringe kvaliteten af den pædagogiske hverdag for både børn og voksne.
Det har aldrig været hensigten, at udvidelsen af deltidspladser i daginstitutionerne skulle være en spareøvelse.
Børn-, Familie- og Uddannelsesudvalget har derfor besluttet, at de berørte dagsinstitutioner får flere timer tilført per barn end de dagtilbud, hvor der kun er fuldtidspladser, så det ikke går ud over den nuværende normering.
”Vi har i dag knap 3000 børn i vores dagsinstitutioner, og vi arbejder målrettet på at give vores børn nogle gode og trygge rammer i vores vuggestuer og børnehaver, så de trives og udvikles, inden de skal starte i skole,” siger Simon Hansen, formand for Børn-, Familie- og Uddannelsesudvalget.
Forventningen er, at det nye tilbud vil kunne bruges fra årsskiftet. Der skal søges om deltidspladser via den digitale pladsanvisning på Guldborgsund Kommunes hjemmeside. 10 procent af det enkelte dagtilbuds samlede kapacitet kan anvendes som deltidsplads.
Administrationen følger løbende, hvordan det går med udvidelsen af deltidspladserne. I midten af 2021 bliver ordningen evalueret i Børn-, Familie- og Uddannelsesudvalget, så man fra politisk hold får et indtryk af, hvor stor interessen indtil videre har været.
For yderligere information kontakt:
Simon Hansen, formand for Børn-, Familie- og Uddannelsesudvalget: 25 18 18 16
Emil Andersen, kommunikationskonsulent i Guldborgsund Kommune: 25 18 01 73
Kontakter
Simon HansenFormand for Børn, Familie og Uddannelsesudvalget, gruppeformand (S)
Tlf:25 18 18 16siha@guldborgsund.dkEmil AndersenKommunikationskonsulent
Tlf:2518 0173eand@guldborgsund.dkBilleder
Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Ny udsattestrategi – konkrete løsningsforslag og langt sigte17.9.2025 13:20:08 CEST | Pressemeddelelse
Socialudvalget har i samarbejdet med en lang række repræsentanter på socialområdet udarbejdet en ny udsattestrategi, der skal sætte ekstra fokus på at forbedre livsvilkårene for voksne og familier, der befinder sig i socialt udsatte livspositioner.
Udvalg vil sikre plads til alle distriktets skolebørn på ny, svanemærket skole16.9.2025 08:29:41 CEST | Pressemeddelelse
Børn og Skoleudvalget lægger op til, at alle de elever, der hører til i distriktet under den nye Sundskole, kan begynde i en tosporet skole.
Enigt byråd godkender lokalplan på havnen12.9.2025 06:07:26 CEST | Pressemeddelelse
Den tredje lokalplan for den sydlige del af havnen er nu godkendt, og dermed er byggeriet af et nyt rådhus et skridt nærmere. Derudover er der grønt lys for at etablere nye cykel- og gangstier, en park og et ungeområde med adgang til vandet.
Nyt budget i Guldborgsund med fortsat fokus på børnene11.9.2025 20:02:48 CEST | Pressemeddelelse
BUDGET: Børnene i Guldborgsund Kommunes dagtilbud kan se frem til flere voksne omkring sig. Det er et af resultaterne i dette års budgetforlig, som faldt på plads torsdag.
Guldborgsund tildeler færre førtidspensioner end sammenlignelige kommuner11.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune har en lavere tilgang til førtidspension end andre kommuner med lignende socioøkonomiske vilkår. Det skyldes en ressourcefokuseret og aktiv indsats samt en tro på, at de fleste borgere har noget at bidrage med på en arbejdsplads.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum