Guldborgsund: Klar til demokratiets festdag

Valget til europaparlamentet er godt overstået i hele Danmark og også i Guldborgsund Kommune, hvor alt gik efter planen. Nu venter så folketingsvalget den 5. juni.
På rådhuset i Nykøbing ligger masser af materiale klar til at blive sendt ud til valgstederne tidligt om morgenen på valgdagen. Og vi når det også denne gang, selvom de to valg ligger tæt på hinanden, lover Hanne Larsen, der sidder i spidsen for valgplanlægningen i Guldborgsund Kommune.
”Vi er klar til en stor festdag for demokratiet den 5. juni, og vi håber, at rigtig mange vil komme og sætte deres kryds,” siger hun og gør opmærksom på, at vælgerne også denne gang skal tjekke, hvor de skal stemme.
Ved EU-valget var et par stemmesteder flyttet, og denne gang er der også lidt ændringer.
Vælgerne, der førhen stemte i Øster Ulslev Forsamlingshus, skal stemme i Vester Ulslev Forsamlingshus, som de også gjorde til EU-valget.
Derimod skal vælgerne, der måtte til Sophieskolen ved EU-valget, denne gang stemme i Nykøbing Hallen, som de også har gjort ved tidligere valg. Det var ekstraordinært, at det stemmested var flyttet.
De fleste vil allerede nu have modtaget valgkort til folketingsvalget, men er det ikke dukket op senest den 31. maj, så opfordrer Hanne Larsen til, at man kontakter Borgerservice i Guldborgsund Kommune, som kan hjælpe med at udstede et nyt valgkort.
Kontakter
Hanne Gaard GuldagerKommunikationskonsulent
Tlf:Tlf. 2518 0129Mail: hgg@guldborgsund.dkBilleder
Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Guldborgsund Kommune støtter "Jazz på Torvet" med 40.000 kroner2.7.2025 10:39:20 CEST | Pressemeddelelse
Udvalget for Landdistrikter, Kultur og Fritid i Guldborgsund Kommune har besluttet at støtte den musikalske sommertradition Jazz på Torvet med en underskudsgaranti på 40.000 kroner. Arrangementet, der afholdes af Nykøbing Falster Brandmuseum i samarbejde med Triangelklubben, løber af stablen over otte fredage frem til den 8. august 2025.
Tæt samarbejde med boligselskaber skal bidrage til endnu mere udvikling i Guldborgsund30.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune og de almennyttige boligselskaber har netop underskrevet en ny fireårig samarbejds- og rammeaftale. Aftalen understreger det gode samarbejde og sikrer et fortsat tæt fællesskab om udviklingen af kommunen som helhed.
Ny strategisk plan for handicapområdet30.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den hidtidige handicappolitik i Guldborgsund Kommune fra 2013 erstattes nu af en strategisk plan for handicapområdet.
Udvalg vedtager navneændring: Fra plejecenter til plejehjem26.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Navneændring på ældreområdet betyder, at plejehjem erstatter plejecenter. Ældre og Omsorgsudvalget har besluttet, at der er behov for en navneændring, der har fokus på hjemlighed.
Slagterigrunden bliver en grøn indgang til havnen26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det tidligere slagteri på den sydlige del af havnen i Nykøbing Falster er nu revet ned. Enkelte mindre bygningsdele er bevaret, og får nyt liv som orangeri og cykelparkering. Hele området omdannes til en grøn og indbydende indgang til hele havneområdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum