Grøn energi er blevet en milliardforretning for vinderen af Årets Ejerleder 2019 i Hovedstaden
22.10.2019 18:49:47 CEST | PwC | Pressemeddelelse

Knud Erik Andersen er med en baggrund som ingeniør ejerlederen og stifteren bag European Energy A/S, som han etablerede i 2004. European Energy udvikler vindmølle- og solcelleprojekter med henblik på helt eller delvist salg til investorer (pensionskasser m.fl.), der søger stabile afkast.
”European Energy er en af de få internationale virksomheder af sin slags. Knud Erik er en utroligt visionær ejerleder, som ud over at være en af de danske pionerer inden for branchen, da han etablerede virksomheden, også gør en stor forskel for samfundet omkring sig,” udtaler Flemming Eghoff, partner i PwC i København og Hillerød, og fortsætter:
“Knud Erik har bl.a. doneret et testcenter for solcelleenergi til DTU, som er det eneste af sin slags i Nordeuropa. Det er bl.a. herfra, European Energy får den nyeste viden inden for grøn energi til udvikling og drift af solcelleparkerne. Som ejerleder er Knud Erik dermed ikke blot engageret i sin egen virksomheds succes, men har også en klar vision om at skabe et grønnere samfund.”
En global virksomhed i vækst
European Energy A/S har oplevet en flot udvikling og vækst de seneste år, som forventes at fortsætte fremover. Selskabet gør sig nu også bemærket uden for Europa, herunder Syd- og Nordamerika samt Australien og står generelt stærkt i konkurrencen med lokale aktører:
”Knud Erik har formået at skabe en virksomhed, der på 15 år har leveret imponerende resultater, som kun de færreste kan måle sig med. Han har som ejerleder en unik evne til at igangsætte og eksekvere projekter og sætter en klar retning for virksomhedens strategi ud fra nogle værdier og en vision om et grønnere samfund. Han er i høj grad en ejerleder til stor inspiration for andre ejerledere,” siger Axel U. Henriques fra Nykredit.
Hos Dansk Erhverv lægger markedsdirektør Jakob Ullegård især vægt på, at Knud Erik har formået at skabe en virksomhed med høj konkurrenceevne ud fra en vision om grønnere energi i verdenssamfundet:
”Ejerlederen er en pioner inden for vindbranchen. Konkurrenterne er lokale virksomheder, men ingen af dem når European Energys niveau på flere markeder. Knud Erik har differentieret sig ved at sætte fokus på lokale forhold, kendskab og relationer via lokale datterselskaber i de enkelte lande og opnår dermed adgang til de helt rette aktører og samarbejdspartnere,” siger Jakob Ullegård og ønsker tillykke til Årets Ejerleder 2019 i region Hovedstaden.
Fakta om European Energy A/S
European Energy udvikler vindmølle- og solcelleprojekter med henblik på helt eller delvist salg til investorer (pensionskasser m.fl.), der søger stabile afkast. Ofte sker salget med en drifts- og serviceaftale med European Energy som en del af handlen. European Energy forventer et Ebitda i omegnen af 299-337 mio. kr. i 2019, samt et resultat før skat på 224-262 mio. kr. Pipelinen for 2020 er endnu større og mulighederne for selskabet er markante på globalt plan.
De stærke konkurrenter:
Flemming Wagner – ejerleder i Abacus Medicine A/S (København)
Abacus Medicine blev stiftet i 2004 af ejerleder Flemming Wagner og hans far, Jan Wagner. Virksomheden er distributør af original receptpligtig medicin i Europa og tæller i dag over 750 ansatte. Flemmings vision er at gøre livsvigtig medicin tilgængeligt for alle - både fysisk og finansielt - og dette er drivkraften bag virksomheden. At værdien af selskabet er steget kraftigt de senere år blev bekræftet tidligere i år, hvor Chr. Augustinus Fabrikker A/S investerede 360 mio. kr. i virksomheden og opnåede en tredjedel af ejerskabet i virksomheden.
Mads Stensgaard – ejerleder i Kjær & Sommerfeldt A/S (København)
Vinhandelen Kjær & Sommerfeldt har eksisteret siden 1875. I 2008 købte Mads Steensgaard virksomheden og har siden været ejerleder. Mads har som ejerleder en team-tilgang til forretningen med fokus på performance, eksekvering og udvikling af medarbejderne. Han har bl.a. udvidet med en vinbar, indført prøvesmagninger i virksomhedens butik og indrettet lokaler, så kunderne nu får en udvidet oplevelse i forbindelse med køb af vine. Mads har som ejerleder formået at videreføre en virksomhed, der er mere end 140 år gammel, og tilpasset den til nutiden - uden at miste de gamle formål og værdier.
Fakta om Årets Ejerleder 2019
Det er PwC, Nykredit, Dansk Erhverv og Finans, der står bag prisen, som uddeles for 16. gang. Årets tema er formål og værdier.
De syv regionale vindere går videre til landskåringen, som finder sted den 14. november 2019 hos PwC, Strandvejen 44, 2900 Hellerup.
Juryen består af repræsentanter fra Dansk Erhverv, Nykredit, PwC og sidste års vindere.
Tidligere landsvindere
Bjarke Hansen fra Primo Tours A/S (2018), Mikkel Borg Bjergsø fra Mikkeller ApS (2017), Marie-Louise Bjerg fra Mountain Top Industries ApS (2016), Anders Byriel fra Kvadrat A/S (2015), Susanne Hessellund fra Bel Air Aviation A/S (2014), Thomas Dinesen fra Dinesen Floors (2013), Peter Eriksen fra Nilpeter A/S (2012), Jørgen Hallundbæk fra Welltec A/S (2011), BK Engineering A/S (2010), KM Telecom A/S (2009), Webtop A/S (2008) og Expo-Net Danmark A/S (2007).
Kontakter
PR Manager Malene Billund fra PwC på mobil 5133 2378 eller Pernille Plougheld fra Nykredit på mobil 3045 1006.
Billeder

Information om PwC
Følg pressemeddelelser fra PwC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PwC
Privatøkonomi på skoleskemaet: Elever fra Herning og Holstebro lærer at mestre hverdagsøkonomi11.9.2026 12:22:21 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal viser, at alt for mange unge kommer i økonomiske vanskeligheder tidligt i livet, og tidlige gældsproblemer kan få konsekvenser langt ind i voksenlivet. Med undervisningsforløbet 'Ung privatøkonomi' klæder PwC folkeskoleelever på til at forstå økonomi, træffe ansvarlige valg og udvikle personligt lederskab. I september vender forløbet tilbage til 8. klasseelever på tre skoler i Herning, Tvis og Vildbjerg.
Sommerferien er højsæson for svindel: AI gør direktørsvindel sværere at afsløre6.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien er en stille periode i erhvervslivet, men højsæson for målrettet svindel mod virksomheder. Med AI kan svindlere bl.a. bruge voice cloning til at efterligne virksomhedens ledelse. Det øger behovet for klare verifikationsprocedurer og skærpede kontroller i en periode med lavere bemanding og ændrede arbejdsgange, anbefaler PwC.
Det danske forsvarsøkosystem står foran en markant vækst – samarbejde og kompetencer bliver afgørende1.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det danske forsvarsøkosystem befinder sig i en historisk omstilling. Et ændret sikkerhedspolitisk landskab, stigende investeringer og hastig teknologisk udvikling skaber nye muligheder for både Forsvaret, myndigheder, virksomheder og investorer. Det viser PwC's Defence Survey 2026, der bygger på interviews med 38 centrale aktører på tværs af det danske forsvarsøkosystem.
Betal restskat inden fristen og spar penge24.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år ender mange danskere med at betale restskat. Nu er det ved at være sidste udkald til at betale, hvis du vil undgå ekstra høje renter.
Gå ikke glip af fradrag: Husk at indberette investeringer i udenlandske depoter22.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. juli er sidste frist for at indberette investeringer i udenlandske depoter. Det er vigtigt at huske, ellers risikerer du at miste retten til fradrag for tab, lyder opfordringen fra PwC’s skatteekspert.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum