Gratis økologisk omlægningstjek i Odder Kommune
Odder Kommune tilbyder i samarbejde med Økologisk Landsforening gratis omlægningstjek til landmænd i kommunen som del af Klimakommune Plus-projektet.

Odder Kommune blev i 2020 optaget som Jyllands første Klimakommune Plus, som er et initiativ under Danmarks Naturfredningsforening. Øget økologisk produktion er én af flere indsatser under Klimakommune Plus. For at styrke omlægningen til økologisk landbrug vil Odder Kommune i samarbejde med Økologisk Landsforening tilbyde gratis, uforpligtigende omlægningstjek til landmænd, der ikke allerede er økologiske.
“Interessen for økologiske produkter vokser, og for mange landmænd kan det måske have en interesse at få undersøgt mulighederne for at omlægge sin bedrift til økologi. Det vil vi gerne støtte op om i Odder kommune. Øget økologisk drift harmonerer med en af målsætningerne i konceptet Klimakommune plus og den grønne omstilling generelt, - en målsætning som Odder kommune har besluttet, at undersøge mulighederne for at opfylde, - med en forventet udvidelse af det lokale udbud og forbrug af økologiske produkter i fremtiden, håber vi, at tilbuddet om et økologisk omlægningstjek vil blive hilst velkommen hos kommunens landmænd.” siger Ole Lyngby Pedersen - formand for Miljø, Teknik og Klima udvalget i Odder Kommune.
Danskernes forbrug af økologiske varer er stigende
”Over 12 % af danskernes fødevareindkøb er økologiske, og stadig flere prioriterer, at det er danskproduceret. Vi har derfor brug for økologiske producenter inden for alle produktions-grene. Det gælder både de store og de små. De, som producerer til videre forarbejdning og afsætning, samt de, som selv varetager det hele fra jord til bord,” fortæller Jens Peter Hermansen, der er projektleder i Økologisk Landsforening.
En anledning til at afsøge nye muligheder
Det er Økologisk Landsforening, der foretager omlægningstjekkene, der er betalt af Fonden for Økologisk Jordbrug. Et omlægningstjek består i et besøg af en landbrugsfaglig økologi-konsulent, som sammen med landmanden gennemgår gårdens produktions- og afsætnings-potentiale i en økologisk version.
”Omlægningstjekket giver den enkelte landmand, gartner eller frugtavler et overblik over, hvad en omlægning til økologisk produktion vil betyde på den konkrete ejendom. Nogle går i gang med det samme, og andre har økologi med i tankerne fremadrettet. Samtidig er det en anledning til at afsøge muligheder, når landmanden planlægger bedriftens fremtid,” forklarer Jens Peter Hermansen.
Ejere af landbrug og gartnerier over 2 hektar vil modtage brev med tilbuddet i deres e-boks. Økologisk Landsforening vil senere følge op med telefonisk kontakt.
For spørgsmål til pressemeddelelsen kan du tage kontakt til:
Odder Kommune: Lene Andersen, Team Miljø 30 84 34 98
Økologisk Landsforening: Jens Peter Hermansen, økologikonsulent 61 97 49 10
Økologisk Landsforening: Marendine Krainert Ladegaard, pressemedarbejder 20 16 44 34
Billeder
Information om Økologisk Landsforening
I Økologisk Landsforening arbejder vi for en verden, der tænker og handler økologisk – til glæde for mennesker, dyr og vores jord.
Følg pressemeddelelser fra Økologisk Landsforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Økologisk Landsforening
Nyt innovationscenter skal styrke økologien markant7.4.2021 16:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Økologisk Landsforening og Landbrug & Fødevarer etablerer Innovationscenter for Økologisk Landbrug. Det sker i forlængelse af en målrettet, fireårig prioritering af udvikling til det økologiske landbrug på finansloven 2021. Det nye kraftcenter skal være centrum for udviklingen af det økologiske landbrug i Danmark og derigennem fastholde Danmarks position som verdens førende økologi-nation.
Vision: Dyrevelfærden er en vigtig del af fremtidens bæredygtige landbrug31.3.2021 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Foråret er på vej og det betyder, at Økodag er nær. Det er festdagen, hvor de økologiske køer hopper ud på græs. Økodag er essensen af dyrevelfærd, men økologien skal blive ved med at udvikle sig. I Økologisk Landsforening arbejder vi med mange projekter, der skal højne dyrevelfærden for de økologiske dyr.
Den danske model har inspireret EU’s nye plan for økologi25.3.2021 11:07:04 CET | Pressemeddelelse
EU-Kommissionen har netop offentliggjort en ny udviklingsplan for økologi. Planens initiativer og anbefalinger er langt hen ad vejen inspireret af den økologipolitik, som Danmark har ført gennem de seneste 30 år.
ØKODAG: Mille Gori danser foråret ind22.3.2021 05:50:00 CET | Pressemeddelelse
Alle kan være med til at varme op til Økodag fra i dag, hvor en digital kampagne med dansende Mille Gori i spidsen bliver skudt i gang. De sociale medier er rammen for kampagnen, hvor man kan være med til at varme op til, at køerne bliver lukket på græs d. 18. april kl. 12.00.
Landbruget fremtidssikrer og sætter økologisk areal-rekord16.3.2021 11:48:10 CET | Pressemeddelelse
Økologien slår igen sine egne rekorder og udgør nu 12 pct. af det samlede danske landbrugsareal. Det skyldes i høj grad, at landmænd og andre producenter er i gang med at trimme deres virksomheder til forbrugernes efterspørgsel, fremtidens marked og de politiske signaler.
Økodag bliver digital12.3.2021 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Økodag er forårets store fest. De økologiske køer skal ud på græs, og alle kan være med til at varme op til den store dag på de sociale medier allerede fra d. 22. marts og se med, når køerne lukkes ud på græs til Økodag søndag d. 18. april kl. 12.00.
Ny bestyrelse i Økologisk Landsforening5.3.2021 14:54:24 CET | Pressemeddelelse
Tre nye medlemmer af bestyrelsen i Økologisk Landsforening.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum