Gladsaxe deler igen erfaringer med FN og alle verdens lande

40 procent reduktion i madspild, svanemærkede børnehuse, naturheste, der styrker biodiversiteten, en positiv social udvikling i alle dele af Gladsaxe. Det er nogle af de mange eksempler, man finder i rapporten, og som er kommet ud af Gladsaxes arbejde med bæredygtig udvikling gennem fire år – både miljømæssigt, socialt og økonomisk.
- I Gladsaxe er vi optagede af at skabe bæredygtig velfærd og udvikling og tog tidligt FN’s Verdensmål til os og satte en ambitiøs retning vores kommune. Vi er nået langt, og jeg er stolt over, at vi med vores Voluntary Local Review 2022 kan dele Gladsaxes erfaringer og resultater med resten af verdenssamfundet, siger Gladsaxes borgmester Trine Græse.
En strategi, som spreder sig som ringe i vandet
Centralt for Gladsaxes arbejde med bæredygtighed er, at det sker i partnerskaber med borgere, virksomheder og på tværs af fagområder.
- Som kommune har vi muligheden for at gå forrest i en bæredygtig udvikling, fordi vi er så tæt på borgere og virksomheder. Og det er netop i kraft af fællesskaber og partnerskaber lokalt, at der for alvor kommer skub i en bæredygtig udvikling globalt, siger Trine Græse.
Opfølgning på, om strategien gør en forskel
Særligt for Gladsaxe er også, at der nøje følges op på de mål, kommunen har sat sig. I Gladsaxestrategien er der blandt andet koblet indikatorer på strategiens mål, så man kan følge udviklingen i, hvordan målene opfyldes.
- I Gladsaxe har vi sat os ambitiøse mål, som vi måler på løbende. Vi måler både på vores indikatorer og de gode kvalitative eksempler fra praksis, fordi vi kan se, at den bæredygtige tankegang spreder sig som ringe i vandet i hele vores kommune. Vores rapport viser, at vi flytter os og har skabt en strategi, der gror lokalt og inspirerer globalt.
Læs om data og cases i den nye rapport, Voluntary Local Review fra 2022
FAKTA
Gladsaxe har tidligere delt sine erfaringer med FN i rapporten ”A Voluntary Review from Gladsaxe 2021”, der også indgår i FN’s oversigt over gode eksempler fra hele verden samt i Danmarks nationale rapport fra 2021.
Gladsaxe har netop vedtaget en ny Gladsaxestrategi 2022-2026, som bygger videre på den tidligere Gladsaxestrategi og den viden, der er opsamlet i de årlige opfølgninger. Gladsaxestrategien tager afsæt i FN’s Verdensmål for en bæredygtig udvikling.
Nøgleord
Kontakter
Borgmester Trine Græse Gladsaxe Kommune via kommunikationschef Ulla Baden, mobil: 22 76 56 22
Billeder

Information om Gladsaxe Kommune
Gladsaxe er den første kommune i Danmark, der indarbejdede FN’s verdensmål i sin kommunestrategi. Med verdensmålene som ramme arbejder Gladsaxe for social, miljømæssig og økonomisk bæredygtighed samt en grøn omstilling. Det gør vi, fordi vi ønsker at gøre en forskel lokalt, der bidrager til en bæredygtig udvikling globalt. Gladsaxe Kommune har ca. 69.000 indbyggere og grænser op til København, Gentofte, Lyngby-Taarbæk, Furesø og Herlev kommuner.
Du kan læse mere om Gladsaxe Kommune på gladsaxe.dk.
Følg pressemeddelelser fra Gladsaxe Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gladsaxe Kommune
Gladsaxe: Bredt forlig sikrer plads til både reformer og velfærd18.9.2025 16:05:32 CEST | Pressemeddelelse
Alle partier var med, da Gladsaxe Byråd onsdag aften indgik budgetforlig. Forliget løfter velfærden med 71 mio. kr. til blandt andet børn og unges trivsel og implementering af de mange nye velfærdsreformer.
Mørkhøj har fået ny cykelbane for børn11.9.2025 10:20:42 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag var der indvielse af Mørkhøjs nye cykelbane for børn. Det blev en festdag, hvor 200 glade børn og voksne samt Gladsaxe Garden deltog. Cykelbanen er resultatet af et rigtig godt samarbejde med lokale kræfter og et nyt, hyggeligt mødested, hvor alle er velkomne.
Græssende okser og nye hundefolde i Radiomarken8.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag ankom to okser til Radiomarken. De skal gå frit omkring i en ny fold hele året rundt. Samtidig er der blevet etableret to nye hundefolde, hvor hundeejere kan have deres hund gående løs.
Gladsaxes hjemmehjælp i top blandt hovedstadskommunerne5.9.2025 13:21:39 CEST | Pressemeddelelse
Gladsaxes hjemmehjælpsmodtagere er blandt de mest tilfredse i hovedstadsområdet. De er trygge ved medarbejderne, og de, der modtager hjælp fra den kommunale hjemmepleje, er langt mere tilfredse, end dem, der har valgt en privat leverandør.
20 millioner i lønløft til Gladsaxes pædagoger og sosu’er27.6.2025 13:39:03 CEST | Pressemeddelelse
En ny aftale mellem Gladsaxe Kommune, BUPL og FOA sikrer pædagoger i børnehuse, sosu-assistenter og – hjælpere samt sygehjælpere i Gladsaxe Kommune et samlet lønløft på 20 millioner kroner årligt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum